Uszczelnianie drzwi wejściowych – jakie uszczelki wybrać?

Komfort cieplny w domu to kwestia szczególnie istotna w okresie zimowym. Drzwi wejściowe są jednym z newralgicznych miejsc, przez które może uciekać ciepło. Ma to niebagatelny wpływ na zużycie energii, a tym samym - wysokość rachunków za ogrzewanie.

Uszczelnianie drzwi wejściowych – jakie uszczelki wybrać?

W przypadku drzwi wejściowych istotne jest także przedostawanie się dźwięków dochodzących z ulicy czy klatki schodowej do środka. Są one dość uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu i zakłócają spokój domowników.

Dlatego ważne jest, by regularnie sprawdzać szczelność drzwi wejściowych oraz odpowiednio reagować na wszelkie niedogodności.

Uszczelnianie drzwi - co trzeba wiedzieć?

Dobre drzwi zapewniają izolację termiczną i akustyczną. O ich szczelność należy zadbać już na etapie montażu. Prawidłowa instalacja drzwi zapewni w pełni wykorzystanie ich właściwości.

Konieczna jest także właściwa konserwacja, co wydłuży ich żywotność. Niemniej jednak częste zamykanie skrzydła, nawet w domu jednorodzinnym, może powodować konieczność okresowego dokonywania ich regulacji.

Nieszczelne drzwi to także skutek zużycia uszczelek, które reagują na zmiany temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Kiedy do tego dojdzie, należy podjąć stosowne działania. Dowiedz się jak uszczelnić drzwi wejściowe i na co zwrócić szczególną uwagę.

Regulacja drzwi

Zanim jednak weźmiemy się za wymianę uszczelek, należy sprawdzić czy drzwi wejściowe nie wymagają regulacji. Drobne odchylenia montażowe, trzaskanie podczas zamykania czy warunki pogodowe mogą spowodować, że będzie to konieczne.

Na szczęście jest to czynność dość prosta, którą możemy wykonać sami. Obecnie oferowane drzwi dobrej klasy mają nowoczesne zawiasy z tzw. możliwością regulacji 3D.

Dzięki temu za pomocą odpowiednich narzędzi można łatwo i szybko je wyregulować. Jeśli są one nadal nieszczelne, trzeba będzie uszczelnić drzwi wejściowe wymieniając uszczelki do drzwi.

Uszczelki i ich rodzaje

W każdych drzwiach można zainstalować różne rodzaje uszczelek. Dokonując ich zakupu przede wszystkim trzeba pamiętać, że drzwi wewnętrzne, drzwi balkonowe i drzwi zewnętrzne mają inne uszczelki.

Nie należy instalować w drzwiach wejściowych uszczelek przeznaczonych do drzwi wewnętrznych, bo nie spełnią one swojej funkcji. Aby uszczelnić drzwi balkonowe również należy dobrać uszczelki dedykowane konkretnie tej grupie produktowej.

Uszczelki produkowane są z takich materiałów jak guma silikonowa i kauczukowa. Uszczelki gumowe są bardzo trwałe i uniwersalne, gdyż przeznaczone do szczelin o szerokości od 1 do 7 mm.

Uszczelki z gumy silikonowej są wytrzymałe i przez długi czas zachowują sprężystość. Taka uszczelka jest odporna na zmiany temperatury oraz na promieniowanie ultrafioletowe.

Na rynku można znaleźć uszczelki produkowane z tworzyw EPDM, TPE i TPV, listwy uszczelniające z PVC, które są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a także uszczelki piankowe i szczotkowe montowane w dolnej części skrzydła drzwi.

Od czego zacząć - uszczelki progowe

Jeśli zastanawiamy się, gdzie najszybciej powstają szczeliny, odpowiedź jest prosta. To miejsce na dole skrzydła, nad progiem. Kiedy każdego dnia stajemy na nim, dochodzi do naturalnego zużycia i obniżenia progu.

Jednocześnie tworzy się szczelina, przez którą zaczyna uciekać ciepło. Warto wówczas zastosować dodatkową uszczelkę. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się uszczelki szczotkowe, które cechuje większa trwałość, niż typowych uszczelek.

Należy przy tym zwrócić uwagę na właściwy dobór ich rozmiaru - jeśli będzie za wysoka, ulegnie szybkiemu zniszczeniu wskutek kontaktu z podłożem. Taka uszczelka jest bardzo gęsta i trwała, więc dobrze wypełni szczelinę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelki piankowej na taśmie klejącej. To szybkie i łatwe rozwiązanie.

Sama wymiana uszczelki jest dość prosta i poradzi sobie z nią każdy. Kluczowy jest tutaj właściwy dobór rodzaju i grubości uszczelki oraz jej wymiaru, który jest zależny od wysokości i szerokości drzwi. Pozwoli to na idealne dopasowanie jej do drzwi.

Podczas montażu trzeba zwrócić uwagę, aby uszczelka dokładnie wypełniła wszystkie szczeliny. Jeśli tak się nie stanie, nawet dobra uszczelka nie ograniczy przedostawania się zimna i hałasu do wnętrza w zadowalającym stopniu.

Uszczelka nie może być też zbyt gruba, gdyż będzie utrudniała zamykanie drzwi.

Pamiętaj, że montażu uszczelki w drzwiach zewnętrznych należy dokonywać w dodatnich temperaturach na zewnątrz, w przeciwnym razie uszczelka może się skurczyć i z tego powodu zostać nieprawidłowo zamontowana.

Najlepszy okres na montaż uszczelki to wczesna wiosna i jesień, latem i zimą nie rekomenduje się takich prac.

Drzwi wejściowe - kiedy warto wymienić?

Drzwi wejściowe, podobnie jak wszystkie produkty, mają ograniczoną żywotność. Z tego powodu regulacja drzwi i wymiana uszczelek mogą okazać się niewystarczające, gdyż zimno i dźwięki dochodzące z ulicy wciąż dostają się do środka.

Może to być spowodowane tym, że drzwi są “wypaczone” - pojawiają się pęknięcia, doszło do skręcenia skrzydła, drzwi wyginają się i niemożliwe jest usunięcie nawet węższych szczelin. Przyczyną może być też niewłaściwe dopasowanie rozmiaru drzwi.

Z tego powodu bardzo ważne jest, by wymiary drzwi były właściwie dobrane. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że przed laty wymogi cieplne odnośnie drzwi nie były wygórowane. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi zewnętrznych powinien być nie większy niż 1,3 W/(m²·K).

Jeżeli drzwi są stare, a materiał, z jakiego zostały wykonane, nie ma odpowiedniej izolacyjności termicznej, może się okazać, że nawet regulacja drzwi czy wymiana uszczelek niewiele pomogą - ciepło wciąż będzie uciekać na zewnątrz.

W takiej sytuacji należy rozważyć wymianę drzwi na nowe - przede wszystkim ciepłe, ale jednocześnie funkcjonalne. Idealnym rozwiązaniem są drzwi wejściowe CREO, NOVA i NEXIO, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Mają stabilną, wzmocnioną konstrukcję i są wykonane z trwałych materiałów. Drzwi CREO i NOVA łączą w sobie wszystkie najważniejsze cechy: są bezpieczne, ciepłe, piękne i wytrzymałe. Z kolei drzwi NEXIO to najbardziej ekonomiczny wybór, który sprawdzi się również jako dodatkowe wejście do domu lub garażu.

Wszystkie drzwi WIŚNIOWSKI można spersonalizować za pomocą przeszkleń, akcesoriów, rozwiązań smart czy funkcji dzień/noc. Pozwoli to na komfortowe korzystanie z nich na co dzień.

Warto podkreślić, że drzwi spełniają wymagania programu "Czyste Powietrze", co jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż pozwala na uzyskanie dofinansowania na ich wymianę. Ponadto - jako jedne z niewielu na rynku mogą być montowane bez dodatkowego zadaszenia.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że drzwi idealnie pasują do pozostałych produktów WIŚNIOWSKI: bram, okien i ogrodzeń, tworząc spójną całość podkreślającą indywidualny charakter całej posesji.

Prezentują się one doskonale nawet po wielu latach ich użytkowania, jednocześnie zachowując swoje unikatowe właściwości.


Źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT