Pielęgnacja drzwi zewnętrznych to sposób na to, by fasada domu zawsze wyglądała estetycznie. Na drzwiach, które nie są regularnie czyszczone, stopniowo gromadzą się drobne zabrudzenia, a także wilgoć.
Po pewnym czasie mogą one wpłynąć na stan techniczny – drzwi tracą szczelność, zaczynają się zacinać. Dzięki odpowiednio częstej pielęgnacji drzwi zewnętrznych ograniczysz częstotliwość serwisowania i obniżysz związane z tym koszty.
Jak dbać o drzwi z PCV, a jak o stalowe?
W przypadku drzwi z PCV i płaszczem stalowym zasady pielęgnacji są podobne. Oba rodzaje materiału są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wnikanie brudu.
Standardowa pielęgnacja polega jedynie na przecieraniu ich delikatną szmatką lub gąbką nasączoną niewielką ilością łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Możesz również zastosować specjalistyczne płyny przeznaczone do metalu i tworzyw sztucznych.
Ważne jest, by do czyszczenia używać niewielkiej ilości wody. PCV i płaszcz stalowy są znacznie odporniejsze na wilgoć niż drewno, ale nadmiar wilgoci może zaszkodzić okuciom lub uszczelkom.
W przypadku drzwi z PCV możesz dodatkowo zastosować proste zabiegi konserwacyjne. Jeśli na powierzchni pojawiły się rysy lub drobne odpryski, łatwo zatuszujesz je za pomocą specjalnego pisaka lub korektora w kolorze dopasowanym do barwy drzwi. Jednak takie działania zalecamy przekazywać specjalistom, żeby mieć pewność o ich perfekcyjnym wykonaniu.
Jak czyścić okucia, przeszklenia i metalowe dekory?
O ile standardowa pielęgnacja drzwi zewnętrznych może ograniczać się do przetarcia ich gąbką czy szmatką z płynem, to jeśli chcesz o nie zadbać kompleksowo, konieczne będą dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne.
Zanieczyszczenia gromadzą się również na detalach: okuciach, klamkach lub pochwytach i elementach dekoracyjnych. Jak prawidłowo o nie dbać?
- Zawiasy – ich konserwacja polega na regularnym usuwaniu zabrudzeń za pomocą mokrej szmatki. Ważne jest także używanie środków o właściwościach antykorozyjnych.
- Dekory i inne elementy metalowe na powierzchni drzwi zewnętrznych – czyszczenie powinno się odbywać średnio raz na pół roku. Przy pielęgnacji używaj specjalnych produktów przeznaczonych do stali. Dobre efekty daje także szczotkowanie i polerowanie. Szczególne środki ostrożności zachowaj przy konserwacji elementów ze stali nierdzewnej – w ich przypadku nie stosuj preparatów zawierających kwasy.
- Przeszklenia – aby je wyczyścić, użyj płynu do mycia okien i ściereczki z mikrofibry.
- Uszczelki – nieodpowiednia pielęgnacja może spowodować, że będą parciały, co negatywnie wpłynie na szczelność drzwi. Regularnie przecieraj uszczelki, aby usunąć z nich brud i wilgoć. Dobrym pomysłem jest także pokrycie ich specjalnym preparatem, np. silikonem w sprayu, który ochroni je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.
Czego unikać podczas czyszczenia drzwi?
Zewnętrzna warstwa drzwi wykonana z wytrzymałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. Mogą ją jednak uszkodzić ostre szczotki i gąbki do czyszczenia, a także silnie działające środki czystości.
W szczególności należy unikać:
- alkoholu;
- rozpuszczalników;
- kwasu octowego;
- acetonu.
Uważaj także na popularne mleczka do czyszczenia, używane w kuchniach i łazienkach. Powodują one żółknięcie niektórych materiałów. Wiele tego typu środków zawiera też mikrogranulki, które mogą rysować powierzchnię drzwi.
Co zrobić, by pielęgnacja drzwi była łatwiejsza?
Właściwa pielęgnacja drzwi zewnętrznych nie jest trudna. Najważniejsza jest regularność. Wówczas zanieczyszczenia nie zdążą wniknąć w strukturę drzwi, a usuwanie ich z powierzchni będzie możliwe bez uporczywego szorowania. Najlepiej przeprowadzać pielęgnację drzwi zewnętrznych raz na kilka miesięcy.
W jaki sposób możesz ograniczyć powstawanie zabrudzeń na powierzchni drzwi zewnętrznych? Pomoże Ci w tym zadaszenie zamocowane nad wejściem. Niewielki daszek ochroni drzwi przed deszczem, wiatrem, kurzem, a także intensywnym światłem słonecznym.
Jeśli w drzwiach znajdują się zawiasy, dekory lub inne elementy ze stali nierdzewnej, warto zabezpieczyć je przed wnikaniem zanieczyszczeń i powstawaniem rdzy. Służą do tego specjalne impregnaty. Taki środek aplikuje się na elementy metalowe zaraz po zamontowaniu drzwi. Zabiegu nie musisz już powtarzać.
Pielęgnacja drzwi zewnętrznych jest prostsza, niż myślisz – także za sprawą łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Sprawdź ofertę drzwi zewnętrznych Vetrex.
źródło i zdjęcia: Vetrex
Komentarze