Bramy segmentowe i rolowane - wybieramy bramę garażową do domu

To, jaki rodzaj bramy garażowej wybierzemy zależy przede wszystkim od rodzaju nieruchomości, wielkości domu i samego garażu. Dostępna przestrzeń do parkowania wewnątrz oraz na zewnątrz i miejsce usytuowania bramy w otworze od razu pokażą jaki rodzaj bramy będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego domu.

Bramy segmentowe i rolowane - wybieramy bramę garażową do domu

W zależności od indywidualnych potrzeb i charakteru nieruchomości powinniśmy wybierać bramy garażowe z dwóch podstawowych typów bram. Segmentowe, bardzo estetyczne, funkcjonalne, o najwyższych standardach bezpieczeństwa i energooszczędności lub bramy rolowane, zajmujące najmniej przestrzeni garażowej, ale charakteryzujące się większymi stratami ciepła.

Bramy segmentowe

Aby wybrać najbardziej funkcjonalną bramę garażową, która najlepiej spełniać będzie nasze wymagania, najpierw dokładnie musimy je określić. Najpopularniejsze na rynku bramy segmentowe otwierają się pionowo. Bramy segmentowe boczne otwierane są natomiast poziomo, dzięki czemu nie zabierają dodatkowej przestrzeni ani w garażu, ani na podjeździe i oszczędzają miejsce pod sufitem, które można wykorzystać na zamontowanie oświetlenia lub przechowywanie rozmaitych sprzętów.

Bramy segmentowe charakteryzują się najwyższym stopniem funkcjonalności i energooszczędności. Energooszczędność oznacza niski poziom przenikalności cieplnej uzyskany dzięki panelom o grubości 42 mm oraz systemowi uszczelnień. Nowoczesne bramy segmentowe mają bowiem uszczelki między segmentami oraz uszczelki umieszczone przy wszystkich swoich czterech krawędziach. Dla lepszej izolacji cieplnej, np. gdy garaż bezpośrednio przylega do domu, możemy zastosować dodatkowy profil z tworzywa sztucznego, który oddzieli ościeżnicę od ściany budynku, poprawiając izolację bramy nawet o 15%.

Bramy segmentowe pozwalają na uzyskanie większej szerokość przejazdu niż bramy uchylne starszego typu, stosowane obecnie tylko w tzw. garażach zimnych czy wolnostojących. Istotnym atutem bram segmentowych jest też możliwość wyposażenia ich w drzwi przejściowe bez wystającego progu. Prawie płaski próg (10 mm na środku i 5 mm po bokach) pozwala na szybkie wyprowadzenie z garażu np. roweru czy taczki, bez konieczności otwierania całej bramy.

Komfort użytkowania bramy segmentowej ponosi napęd elektryczny. Bramy z napędem są też bardzo bezpieczne - automatyczne ryglowanie bramy w szynie napędu uniemożliwia jej podważenie. To zabezpieczenie działa także w razie awarii zasilania.

Funkcjonalność bram segmentowych to także możliwość zastosowania ich do modernizacji garażu. W ofercie firmy Hörmann są dostępne m.in. przesłony wyrównujące nadproże, maskownice ościeżnicy, przesłony renowacyjne czy zestaw ram maskujących.

Bramy rolowane

Mniej popularnym rozwiązaniem są bramy rolowane. One również otwierają się pionowo, dzięki czemu nie potrzebują wydzielenia dodatkowej przestrzeni w garażu. Jest to rozwiązanie droższe od bramy segmentowej, rzadziej wybierane ze względu na zastosowanie cieńszego panelu o gorszym współczynniku przenikalności ciepła. Najczęściej stosuje się je tam, gdzie ze względów technicznych nie ma miejsca na montaż bramy segmentowej. Bramy rolowane można dostosować do każdego otworu, nie ma więc znaczenia czy będzie to prostokąt, czy otwór zakończony łukiem lub skosem. Z łatwością dopasujemy tę bramę do każdego modernizowanego garażu.

Bramy rolowane RollMatic firmy Hörmann standardowo wyposażone są w dopasowany do ich konstrukcji napęd elektryczny. Napęd umieszczony jest na zewnątrz obudowy wału nawijającego, co ułatwia prace konserwacyjne i serwisowe.

Zastosowany w bramach rolowanych mechanizm przeciążeniowy skutecznie chroni przed przytrzaśnięciem.

Elegancka aranżacja wizytówką domu

Wybierając bramę garażową, nie możemy zapominać o estetyce. Panele bramy segmentowej czy profile bramy rolowanej powinny dobrze harmonizować z estetyką elewacji i otoczenia całej nieruchomości. Na rynku dostępne są zróżnicowane kolorystycznie i wzorniczo rozwiązania pozwalające na indywidualną aranżację bramy, która stanowić może piękną wizytówkę domu. Poczynając od rozmaitych dodatków, takich jak przeszklenia i kratki wentylacyjne, przez bogatą paletę kolorów w wersji standardowej, aż po bardzo ciekawe okleiny dekoracyjne.

U producenta bram garażowych, niemieckiej firmy Hörmann, spotkamy ciekawe rozwiązania typu Decograin. To odporna na działanie promieni UV, dekoracyjna okleina z tworzywa sztucznego, która wiernie oddaje charakter naturalnego drewna. Możliwe są także maskownice ościeżnic z taką samą powłoką lub malowane w zbliżonym do okleiny kolorze RAL.

Wybierając bramę garażową powinniśmy także zwrócić uwagę na detale decydujące o estetyce. W przypadku bramy segmentowej warto pamiętać o równych odstępach między przetłoczeniami i niewidocznych łączeniach segmentów, a także o wykonaniu elementów dodatkowych w tej samej kolorystyce co płyta bramy.

Odpowiadał: Zbigniew Czarnek z firmy Astrum-Gotex

Zdjęcie: Astrum-Gotex

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT