Warto zauważyć, że mamy tu do czynienia z elementami o znacznie większych wymiarach i masie niż np. w przypadku okien, a ich instalacja powinna być równie precyzyjna i bezbłędna. Od tego bowiem zależy, czy nasza brama garażowa będzie bezawaryjnie funkcjonować przez lata.
Podstawą sukcesu jest odpowiednie przygotowanie otworu wjazdowego. Musi on zostać zwymiarowany przez producenta bramy garażowej, a następnie - według tych założeń - skrupulatnie wykonany i wykończony. Powierzchnie otworu należy przed montażem otynkować, a we wnętrzu ułożyć posadzkę.
Obmiar powykonawczy obejmuje poziome i pionowe wymiary otworu (w kilku miejscach jego głębokości), sprawdzenie pionów i poziomów przy użyciu poziomnicy oraz kontrolę kątów prostych w narożnikach poprzez zmierzenie przekątnych otworu. Jedyna czynność, którą możemy pozostawić na później, to malowanie ościeża.
Prace montażowe dodatkowo komplikuje instalacja napędu, który powinien być umieszczony w optymalnym miejscu, tak by nie utrudniał wykorzystywania w pełni przestrzeni garażu. Dlatego do montażu najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, rekomendowaną przez producenta bramy garażowej. Nie będzie z tym problemu: działający na naszym rynku partnerzy handlowi renomowanych dostawców w znakomitej większości przypadków oferują także usługi montażowe w dobrej cenie.
opr.: Agnieszka Rezler
zdjęcia: Krispol, Hörmann
Komentarze