Okna i drzwi z PVC
Środek myjący do ram okien i drzwi z PVC nie powinien naruszać chemicznie, czy też mechanicznie powierzchni ram. Oznacza to, iż środek nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i penetrujących w tworzywo PVC.
Środek powinien posiadać doskonałe właściwości myjące i odtłuszczające, oraz zawierać środki zapobiegające korozji. Stosując środki myjące, które zawierają substancje ścierne czy też związki chemiczne może spowodować w efekcie zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikro porów, a wnikający tam brud jest niestety nie do usunięcia.
Okna i drzwi drewniane
Dla zapewnienia długotrwałej jakości okien drewnianych należy je regularnie czyścić i pielęgnować za pomocą zestawu pielęgnacyjnego. W ten sposób przedłuża się proces renowacyjny okien.
Okna trzeba myć nie tylko, dlatego, by ładnie i czysto wyglądały, ale również po to, żeby brud nie niszczył ich powłoki. Zestaw pielęgnacyjny czyści wnikając dogłębnie w pory drewna, szybko schnie i można go rozcieńczyć z wodą.
Okna z aluminium
Również okna aluminiowe pomimo estetycznego wyglądu, ulegają korozji. Wszelkiego rodzaju korozje mogą spowodować na przykład spaliny. Aby temu zapobiec należy często usuwać brud i kurz, zmywając go z ram okna.
Powierzchnie lekko zabrudzone zmywa się miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem łagodnych środków do mycia naczyń. Okno średnio i silnie zabrudzone zmywa się specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi.
Do konserwacji okien aluminiowych można też używać środków konserwujących stosowanych do karoserii samochodowych. Nie wolno stosować środków piorących ani kwasów lub kwaśnych roztworów, jak również materiałów ściernych oraz rozpuszczalników.
Instrukcja pielęgnacji i konserwacji okuć
Aby okna i drzwi balkonowe funkcjonowały bez zastrzeżeń, konieczne jest przynajmniej raz w roku przeprowadzenie następujących czynności:
- elementy okuć, które znajdują się w miejscach odpowiadających za bezpieczeństwo, należy regularnie sprawdzać czy są dobrze i mocno zamocowane oraz przeprowadzić kontrole ich zużycia.
- wszystkie części ruchome oraz miejsca przymykowe okuć należy smarować, względnie oliwić.
- do czyszczenia i pielęgnacji należy stosować tylko takie środki, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.
Konserwacja uszczelek
Konserwacja uszczelek polega na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Wymagania te spełniają odpowiednie preparaty oparte na żywicach silikonowych.
źródło i zdjęcia: Drutex
Komentarze