Ulga termomodernizacyjna. Ile wynosi, co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna to wsparcie rządowe, dzięki któremu inwestorzy mogą odliczyć od podatku część kosztów poniesionych na ocieplenie swoich domów, w tym na zakup energooszczędnych okien i drzwi. Jaka jest wartość ulgi termomodernizacyjnej i czy można ją łączyć z programem Czyste Powietrze? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Ulga termomodernizacyjna. Ile wynosi, co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna – co to jest?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację budynku, dzięki czemu inwestor zapłaci niższy podatek dochodowy. Przeznaczona jest dla właścicieli domów jednorodzinnych i dotyczy również tych budynków, które znajdują się w zabudowie szeregowej.

Co ważne, wsparcie obejmuje wyłącznie te domy, które już zostały oddane do użytku i na które nie pozyskano wcześniej dofinansowania ze środków Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co można odliczyć w ramach ulgi?

Ulga obejmuje wszelkie działania o charakterze termomodernizacyjnym. Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków definiuje takie działania jako przedsięwzięcia, które powodują spadek zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania budynku.

Należą do nich m.in. zakup i montaż:

  • ekologicznych źródeł ciepła (np. kotła gazowego i olejowego),
  • stolarki okiennej i drzwiowej,
  • bramy garażowej,
  • drzwi balkonowych,
  • paneli fotowoltaicznych,
  • materiałów budowanych.

Ile wynosi i jak obliczyć ulgę?

Najwyższa wartość ulgi, którą właściciel może uzyskać po dociepleniu swoich nieruchomości wynosi 53 000 zł. Mogą z niej skorzystać płatnicy podatku liniowego lub inwestorzy składający PIT-36 lub 37.

Ulga jest odliczana od dochodu na podstawie faktur za produkty i usługi związane z realizacją inwestycji termomodernizacyjnej.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu 3 lat. Właściciel budynku może odliczać ulgę maksymalnie przez 6 lat, jeżeli wcześniej nie osiągnął on takiego poziomu dochodu, który umożliwiłby odliczenie całej przysługującej kwoty.

Z ulgi skorzystać mogą płatnicy podatku liniowego oraz inwestorzy składający PIT-36 lub 37.

Ulga a program Czyste Powietrze

Ulga termomodernizacyjna i Czyste Powietrze są dwoma niezależnymi programami, dzięki którym możemy otrzymać dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnej. Oznacza to, że inwestorzy mogą skorzystać z ulgi, będąc jednocześnie beneficjentami dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze.

Warto jednak zaznaczyć, że ulga nie przysługuje w odniesieniu do wydatków, które zostały sfinansowane z pieniędzy publicznych. Inwestor może zatem dokonać odliczenia od dochodu tylko tej części kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, która nie została sfinansowana w ramach programu Czyste Powietrze.

Chcesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub programu Czyste Powietrze i szukasz najcieplejszych okien, drzwi i systemów tarasowych? Skontaktuj się ze specjalistą Filplast, który zaproponuje Ci najkorzystniejsze rozwiązania.

Szczegółowe warunki dotyczące zasad rozliczania ulgi termomodernizacyjnej znajdują się na stronie rządowej.

 

źródło i zdjęcia: Filplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT