Jakie okna i drzwi do domu w stylu stodoła?

Nowoczesne stodoły stoją w ścisłej czołówce architektonicznych trendów ostatnich lat. Charakterystyczna bryła łączy design, technologie i ekologiczne rozwiązania. Jakie okna i drzwi dopasować do domu w stylu stodoły? Postaw na energooszczędność i minimalizm.

Jakie okna i drzwi do domu w stylu stodoła?

Stodoła - słysząc tę nieco kontrowersyjną nazwę po raz pierwszy, bo przecież słowo "stodoła" kojarzy się przede wszystkim z wiejskim budynkiem gospodarczym, można błędnie ocenić walory i estetykę domu w stylu nowoczesnej stodoły.

Dom-stodoła charakteryzuje się prostą bryłą w kształcie prostopadłościanu, rzadziej jest to kształt litery „L”. Może być parterowy, piętrowy, z wbudowaną antresolą, posiadać garaż lub przybrać formę domu-bliźniaka. Dach domu-stodoły jest zazwyczaj dwuspadowy, pokryty blachą. Projekt nie przewiduje balkonów czy zbędnych ciasnych pomieszczeń na rzecz przestronnego wnętrza o możliwie największym potencjale użytkowym.

Nowoczesne stodoły stoją w ścisłej czołówce architektonicznych trendów ostatnich lat.

Nieskomplikowana konstrukcja pozwala na wysoki stopień dostosowania do wymagań klienta przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów budowy i późniejszego utrzymania.

Stodoła z nowoczesnym wnętrzem

Już samo słowo „stodoła” może przywodzić na myśl skojarzenia z małą ilością okien i ciężką zabudową. Paradoksalnie, wnętrze domu-stodoły jest niezwykle jasne i przestronne, dzięki dużej ilości przeszkleń.

Podstawową zasadą rozmieszczenia okien w nowoczesnej stodole jest maksymalne ograniczenie strat ciepła, a więc największe przeszklenia od południa i ograniczenie ilości okien od północy. Duże przeszklenia warto zabezpieczyć roletą zewnętrzną typu PROTECTA z funkcją smartCONNECTED, która pozwoli zaplanować zamknięcie rolet, kiedy wnętrze przekroczy wyznaczoną temperaturę.

Dzięki dużej ilości przeszkleń, wnętrze domu-stodoły jest jasne i przestronne.

Popularnym wyborem inwestorów domów w stylu stodoła jest zastosowanie panoramicznych okien oraz szerokich drzwi tarasowych, takich jak PRIMO HST SkyMotion Max. Większe przeszklenie, unikalna konstrukcja ościeżnicy, niskie profile i obniżona szyna jezdna to przede wszystkim 10% więcej światła w domu przy zachowaniu korzystnych parametrów termicznych.

Wejście do domu w stylu stodoła

Jakie drzwi dopasowane będą do elewacji wykonanej najczęściej z cegły lub drewna, nierzadko opalanego? Popularnym trendem jest stolarka w kolorze czarnym, na przykład drzwi NOVA w kolorze Modern Black z klasyczną klamką, jak w prezentowanym na zdjęciach kurorcie Czarna Chata.

NOVA to aluminiowo-stalowe drzwi zewnętrzne łączące świetne parametry techniczne z dużymi możliwościami aranżacyjnymi. Kolekcja zawiera 39 zdefiniowanych wzorów z możliwością wykonania w bogatej kolorystyce RAL, dekorów oraz oklein drewnopodobnych.

Inwestorzy często wybierają drzwi wejściowe w kolorze czarnym.

Istotną cechą drzwi zewnętrznych jest ich termika. Energooszczędność stolarki wyraża współczynnik przenikania ciepła. Im niższy współczynnik przenikalności, tym niższe rachunki za media. Bo im mniej zimnego lub ciepłego powietrza przedostanie się przez drzwi, tym mniejsza potrzeba, by wyrównać temperaturę w pomieszczeniu za pomocą ogrzewania lub klimatyzacji. Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi NOVA wynosi nawet 0,87 [W/m2K], co stanowi jeden z najlepszych parametrów na rynku. Energooszczędne drzwi NOVA to najlepsze uzupełnienie ekologicznego z definicji domu-stodoły.

Dom-stodoła – dla kogo?

Dom typu stodoła dostarcza wielu możliwości. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie stodoła parterowa, a budowa funkcjonalnej antresoli pozwoli na stworzenie nietuzinkowej sypialni lub zwiększenie powierzchni mieszkalnej.

Stodoła parterowa z funkcjonalną antresolą pozwoli na stworzenie nietuzinkowej sypialni.

Wersja piętrowa idealnie nada się dla dużej rodziny. Symetryczny bliźniak i połączenie domów wspólnymi ścianami realnie wpłynie na redukcję kosztów ogrzewania. Ze względu na energooszczędne rozwiązania i duże możliwości wykorzystania powierzchni użytkowej, budowę domu-stodoły powinien rozważyć każdy, kto stoi przed wyborem projektu wymarzonego domu.

źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT