Wpływ stolarki aluminiowej na środowisko naturalne

Dbanie o środowisko to zadanie nie tylko dla przywódców państw i obywateli, ale także dla firm. Wiodący producenci stolarki okienno-drzwiowej, tacy jak Aluprof, postawili na aluminium. Jest to bowiem materiał powszechnie występujący na naszej planecie, co więcej niemal w całości można go poddać recyklingowi.

Wpływ stolarki aluminiowej na środowisko naturalne

Najważniejsze zalety aluminium

Do wytworzenia każdego dobra potrzebna jest energia oraz ciepło. Dodatkowo w trakcie swojego cyklu życiowego każdy przedmiot ma większe lub mniejsze zapotrzebowanie na energię. A na jego końcu potrzebna będzie energia do jego utylizacji lub recyklingu. Ta energia sumuje się i nie znika bez śladu. Generuje efekt globalnego ocieplenia i uszczupla nieodnawialne zasoby (np. paliw kopalnych).

Z grubsza zatem możemy podzielić przedmioty nas otaczające na niskoemisyjne i pozostałe. Z niskoemisyjnymi mamy do czynienia wtedy, gdy niewiele energii potrzeba do ich wytworzenia, niewiele energii zużywają do swojego działania i tanim – energetycznym – kosztem można je zutylizować lub recyklingować. 

Aluminium może poszczycić się kilkoma zaletami:

 • jest czwartym najbardziej powszechnym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej.
 • jego złoża są blisko powierzchni.
 • można je pozyskiwać elektrolizą.
 • niemal w 100% podlega recyklingowi.

 

Znaczenie aluminium w procesie produkcji okien

Doskonałe parametry mechaniczne, niewielki ciężar i odporność na korozję czynią z aluminium idealny materiał do produkcji profili i ram okiennych. Od kiedy powszechnie odeszliśmy od jednoszybowych okien w systemie skrzyniowym na rzecz próżniowych systemów wieloszybowych, dominacja aluminium jako materiału konstrukcyjnego wydaje się nie tylko niezagrożona.

Co to oznacza dla projektujących i budujących zarówno domy, jak i inne budynki? Aluminiowa stolarka będzie wybierana coraz częściej. Oto kilka powodów:

 • Jest tania. Szczególnie gdy mówimy nie o liczbach bezwzględnych, a o relacji jakość-cena.
 • Jest trwała. Praktycznie niezniszczalna.
 • Jest szczelna, a co za tym idzie, energooszczędna.
 • Jest piękna i dostępna w milionach designerskich wariantów.

Dodatkowo stolarka aluminiowa spełnia wszystkie rygorystyczne normy dotyczące toksyczności, trwałości mechanicznej, izolacyjności i niskiej emisyjności. Bezproblemowo można ją wykorzystać w domach inteligentnych (ang. smart home).

MB-104 Passive - najbardziej nowoczesny system okienno-drzwiowy w ofercie Aluprof

Na przykład, flagowy produkt firmy Aluprof, system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-104 Passive, o najwyższej izolacyjności termicznej, spełnia wszelkie wymagania stawiane elementom stosowanym nawet w budownictwie pasywnym.

Rozwiązanie to służy do wykonywania architektonicznej zabudowy zewnętrznej, np.:

 • różnych typów okien,
 • drzwi,
 • wiatrołapów,
 • witryn
 • konstrukcji przestrzennych,

które cechuje, poza doskonałą izolacją termiczną, również bardzo dobra izolacja akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość konstrukcji.

System okienno-drzwiowy MB-104 Passive fot. Aluprof S.A.

Kształtowniki systemu MB-104 Passive posiadają dwa warianty wykonania w zależności od wymagań oszczędności energii cieplnej: SI i AERO. Parametry okien i drzwi wykonanych na bazie systemu MB-104 Passive przekraczają obecne wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm, dlatego też system MB-104 Passive jest rozwiązaniem dedykowanym do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Szukając rozwiązań przy projektowaniu lub realizacji budynków, warto sięgnąć po stolarkę aluminiową, bo jest najlepsza. A wybierając pomiędzy producentami, trzeba zaufać marce Aluprof, liderowi innowacji w branży stolarki aluminiowej.

źródło i zdjęcia: Aluprof S.A.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE