Cechy projektowania uniwersalnego oraz jego zalety

Zmiany demograficzne nieustępliwie wymuszają inne podejście w projektowaniu otoczenia. Przestrzeń publiczna powinna być przyjazna dla wszystkich, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. W jaki sposób koncepcja "projektowania uniwersalnego" odpowiada na zmieniające się wymagania?

Cechy projektowania uniwersalnego oraz jego zalety

Co oznacza termin "projektowanie uniwersalne"?

Pojęcie „projektowania uniwersalnego” zostało wprowadzone po raz pierwszy przez amerykańskiego architekta Ronalda L. Mace’a (1941–1998), który od 1970 roku zaczął działać na rzecz dostępności architektonicznej.

Mace, który przeszedł polio jako dziewięciolatek, opracował wiele produktów i urządzeń dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

W 1989 roku założył ośrodek Center for Accessible Housing (znany dziś pod nazwą Center for Universal Design), w którym zespół złożony z architektów, projektantów produktu, inżynierów i naukowców pod jego kierownictwem stworzył najważniejsze zasady.

Tych siedem zasad jest wykorzystywane przy ocenie wzornictwa produktów, kierunkuje proces ich rozwoju, a także stanowi źródło wiedzy o łatwych w użyciu produktach – zarówno dla projektantów, jak i konsumentów.

Nie bez przyczyny „projektowanie uniwersalne” jest określane jako meta-dyscyplina projektowania.

Ta uznana na międzynarodową skalę koncepcja jest oparta na projektowaniu, które koncentruje się na człowieku.

Produkty, miejsca, przestrzenie, urządzenia i ich zastosowania są planowane w taki sposób, aby były proste i intuicyjne w użytkowaniu dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji oraz bez potrzeby adaptacji, a jednocześnie by holistycznie łączyły komfort i estetykę.

Główna uwaga skupia się tutaj nie na koncepcji designu, lecz na procesie prowadzącym do uzyskania produktu, który może być używany przez każdego.

Schüco uwzględnia potrzeby wszystkich klientów

Koncepcja projektowania uniwersalnego nieodłącznie towarzyszy  tworzeniu rozwiązań Schüco, które są proste, łatwe w użyciu i wszechstronne.

Schüco projektuje okna, drzwi oraz drzwi przesuwne, a tym samym budynki i ich otoczenie tak, aby odpowiadały bieżącym i przyszłym potrzebom wszystkich użytkowników, bez względu na ich wiek, posturę czy kondycję, a wszystko to przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa i maksymalnej wygody.

Na przykład wyjścia z budynku nie powinny stwarzać ryzyka potknięcia, dlatego zastosowanie bezprogowych rozwiązań musi stać się obowiązkowe w przyszłości.

Drzwi bez progów wejściowych są przyjazne wszystkim domownikom fot. Schüco

W systemach Schüco widoczna powierzchnia profili została zredukowana do minimum, a nawet mogą być one całkowicie schowane w podłodze, ścianie i stropie.

Schüco oferuje optymalne rozwiązania: inteligentne produkty zapewniające wysoki komfort i zgodne z wymogami norm - czy to pod względem swobodnego dopasowania sił operacyjnych, zastosowania progów 0 mm czy rozwiązań progów, które spełniają wymagania stawiane budownictwu bez barier architektonicznych według DIN 18040.

źródło i zdjęcia: Schüco

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE