Jak odpowiednio wymierzyć okna?

Do prawidłowego pomiaru okna należy bardzo się przyłożyć. Dobrze zdjąć pomiary jeszcze przed pierwszą wizytą w salonie okien.

Jak odpowiednio wymierzyć okna?

Wskazówki dotyczące pomiarów okien

Do zachowanie pełnej funkcjonalności okna ważne jest dokładnie ich wymierzenie, jeszcze przed samym zakupem. Okno powinno mieć wymiary, które umożliwią jego prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie.

Ważne, aby zachowany został odpowiedni luz montażowy, pomiędzy oknem a ścianą, adekwatny do typu konstrukcji ściany (budynki szkieletowe, modułowe, budynki z bala) oraz do materiału, z którego będą wykonane okna.

Postępowanie zgodnie z instrukcją

Zazwyczaj zaleca się, aby pomiary i montaż wykonały autoryzowane ekipy montażowe. W takiej sytuacji inwestor ma gwarancję, że okno będzie prawidłowo osadzone w otworze okiennym, z zachowaniem właściwych luzów montażowych, co pozwoli na bezpieczne i prawidłowe użytkowanie.

Gdy jednak inwestor decyduje się na samodzielne dokonanie pomiarów, warto by kierował się zaleceniami producenta, odnośnie pomiarów zawartymi w instrukcji montażu okien.

Szerokość luzu zależy od wielu czynników: kolor okna (okna ciemne rozszerzają się bardziej pod wpływem temperatury - nie dotyczy to okien drewnianych), materiał z którego jest wykonane (okno z PCV ma większą rozszerzalność cieplną niż okna drewniane) wielkość okna (przy szerokości pow. 3 metrów, należy powiększyć luzy montażowe o ok 5 mm.

W przypadku montażu okien w stanie surowym, w licu muru, najczęściej przyjmujemy, że okno powinno być o 2-3 cm węże i niższe od otworu. Dzięki temu uzyskujemy 10-15 mm luzu na prawidłowe osadzenie okna oraz uszczelnienie połączenia okna i ściany.

Niezwykle ważne jest, żeby pamiętać o bardzo skrupulatnym dokonaniu pomiarów. Warto sprawdzić również czy otwór ma równe przekątne, tzn. czy rzeczywiście jest prostokątem. W skrajnych przypadkach, gdy nie są zachowane pion i poziom, pomimo uwzględnienia luzów montażowych, okno może nie zmieścić się w otworze.

Źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE