Wskazówki dotyczące pomiarów okien
Do zachowanie pełnej funkcjonalności okna ważne jest dokładnie ich wymierzenie, jeszcze przed samym zakupem. Okno powinno mieć wymiary, które umożliwią jego prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie.
Ważne, aby zachowany został odpowiedni luz montażowy, pomiędzy oknem a ścianą, adekwatny do typu konstrukcji ściany (budynki szkieletowe, modułowe, budynki z bala) oraz do materiału, z którego będą wykonane okna.
Postępowanie zgodnie z instrukcją
Zazwyczaj zaleca się, aby pomiary i montaż wykonały autoryzowane ekipy montażowe. W takiej sytuacji inwestor ma gwarancję, że okno będzie prawidłowo osadzone w otworze okiennym, z zachowaniem właściwych luzów montażowych, co pozwoli na bezpieczne i prawidłowe użytkowanie.
Gdy jednak inwestor decyduje się na samodzielne dokonanie pomiarów, warto by kierował się zaleceniami producenta, odnośnie pomiarów zawartymi w instrukcji montażu okien.
Szerokość luzu zależy od wielu czynników: kolor okna (okna ciemne rozszerzają się bardziej pod wpływem temperatury - nie dotyczy to okien drewnianych), materiał z którego jest wykonane (okno z PCV ma większą rozszerzalność cieplną niż okna drewniane) wielkość okna (przy szerokości pow. 3 metrów, należy powiększyć luzy montażowe o ok 5 mm.
W przypadku montażu okien w stanie surowym, w licu muru, najczęściej przyjmujemy, że okno powinno być o 2-3 cm węże i niższe od otworu. Dzięki temu uzyskujemy 10-15 mm luzu na prawidłowe osadzenie okna oraz uszczelnienie połączenia okna i ściany.
Niezwykle ważne jest, żeby pamiętać o bardzo skrupulatnym dokonaniu pomiarów. Warto sprawdzić również czy otwór ma równe przekątne, tzn. czy rzeczywiście jest prostokątem. W skrajnych przypadkach, gdy nie są zachowane pion i poziom, pomimo uwzględnienia luzów montażowych, okno może nie zmieścić się w otworze.
Źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi
Komentarze