Jak wykonać zazielenienie dachu ekstensywnego?

Najczęściej stosowanymi gatunkami roślin w przypadku dachu ekstensywnego są różne rodzaje rozchodników. Można zastosować również odporne na suszę zioła, które wraz z rozchodnikami stworzą zbiorowisko roślinne.

Jak wykonać zazielenienie dachu ekstensywnego?

Jako wytyczną dla układu warstw zazielenia ekstensywnego ustanowiono wielowarstwowe konstrukcje wraz z oddzieleniem funkcji wegetacyjnych, filtracyjnych i drenażowych. Zadania warstwy wegetacyjnej przejmuje mineralny substrat z niewielkim udziałem substancji organicznych.

Substrat musi potrafić magazynować wodę i substancje odżywcze, a także zapewnić roślinom wystarczającą przestrzeń korzeniową. Woda, która nie zostanie pobrana przez rośliny, powinna zostać pewnie odprowadzona. W tym celu montuje się warstwę drenażową, składającą się z połączenia warstwy magazynującej wodę oraz warstwy drenażowej.

Pomiędzy substratem i warstwą drenażową znajduje się włóknina filtracyjna zatrzymująca drobne cząstki pochodzące z substratu, zapewniając długotrwałe funkcje drenażowe.

Ciężary powierzchniowe układu warstw są określane głównie przez substrat. Każdy cm grubości warstwy substratów dostępnych na rynku oznacza ciężar około 10 do 13 kg/m2 w stanie nasycenia wodą. Dla zazielenienia w postaci rozchodników zalecana grubość warstwy substratu wynosi przynajmniej 6 cm. Łącznie z warstwą wegetacyjną, filtracyjną i drenażową ciężary powierzchniowe wynoszą od około 70 do 100 kg/m2.

Ciężary zazielenienia w postaci rozchodników i ziół z przynajmniej 8 cm przestrzeni na korzenie zaczynają się od około 90 do 130 kg/m2. W systemie lekkiego zazielenienia dla konstrukcji dachowych z niewielką nośnością, całkowity ciężar wynosi poniżej 70 kg/m². Wtedy jednak roślinność ma do dyspozycji ograniczoną ilość przestrzeni na korzenie.

Zazielenienie ekstensywne nie wymaga dużych nakładów pielęgnacji, jednak nie jest całkowicie bezobsługowe. Regularne usuwanie niepożądanych roślin oraz nawożenie w razie konieczności, stanowią najważniejsze środki pielęgnacji. Podlewanie przynajmniej przy tradycyjnym zazielenieniu ekstensywnym nie jest konieczne.

Tylko przy nowych zasadzeniach w okresach suszy może być wymagane podlewanie awaryjne. Do momentu, gdy po jednym lub dwóch okresach wegetacji nie rozwinie się pożądana roślinność zakrywając całą powierzchnię, wymagany jest większy nakład pielęgnacji. Później wystarczające będą dwa zabiegi pielęgnacyjne w roku, w najlepszym przypadku wczesną wiosną i jesienią.

Źródło i zdjęcie: Bauder Polska

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE