PAROC - przytulne poddasze: jak fachowo zaizolować dach skośny?

Choć amatorów poddaszy nie brakuje, z ich adaptacją na pomieszczenia użytkowe wiążą się pewne problemy. Źle zaizolowane poddasza mocno się wychładzają zimą i nadmiernie nagrzewają latem, są też narażone na zbyt dużą wilgotność i hałas. Wszystkim tym problemom można jednak zaradzić przez zastosowanie odpowiedniej izolacji.

PAROC - przytulne poddasze: jak fachowo zaizolować dach skośny?

Dodatkowa powierzchnia pod dachem kusi, stąd coraz popularniejszy staje się dach skośny (krokwiowy). Także w starym budownictwie adaptuje się wcześniej niewykorzystywane poddasza na dom lub biuro. Zanim zaaranżujemy nasze wymarzone poddasze, warto dowiedzieć się, jaka izolacja zapewni nam komfort jego użytkowania. Podpowiemy ci, jak dobrać materiał termoizolacyjny, czym się kierować przy jego wyborze, a także jak zaplanować cały proces izolacji i jakich błędów unikać. Wszystko po to, abyś mógł się cieszyć dodatkowym, komfortowym pomieszczeniem pod skośnym dachem.

Korzyści z zastosowania wełny mineralnej (kamiennej)

Bardzo dobrym materiałem do izolacji dachu skośnego jest wełna mineralna. Daje ona szereg korzyści. Po pierwsze energooszczędność. - Przy użyciu do izolacji dachu odpowiedniej grubości płyty z wełny kamiennej (20-25 cm) następuje zmniejszenie kosztów sezonowego ogrzewania budynku nawet o 30% - mówi Adam Buszko, Szef Wsparcia Sprzedaży Izolacji Budowlanych z firmy Paroc Polska. Dodatkowo chronisz dach przed pożarem, ponieważ włókna z wełny mineralnej zaczynają się topić dopiero w temperaturze powyżej 1000°C (co następuje w około drugiej godzinie pożaru).

Dzięki izolacji wełną mineralną kamienną twoje poddasze będzie bardzo ciche, ponieważ ten typ izolacji znakomicie wygłusza dźwięki. Poza tym masz gwarancję zdrowego mikroklimatu wnętrz, gdyż materiał ten jest wysoce paro przepuszczalny. Nadmiar wilgoci, dostający się z pomieszczenia do wełny, jest bardzo szybko usuwany, dzięki czemu w izolacji nie zachodzą szkodliwe dla zdrowia procesy gnilne czy grzybicze. Włókna skalne nie stanowią też pożywki dla gryzoni.

Wybierając wełnę mineralną jako materiał izolacyjny masz pewność, że jest ona trwała i odporna chemicznie. Produkty te nie rozpuszczają się pod działaniem kwasów czy rozpuszczalników. Płyty z wełny mineralnej Paroc są też wytrzymałe na odkształcenia i nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem niskich czy wysokich temperatur. Jest to niezwykle istotne w przypadku zastosowania tych materiałów w izolacji dachów skośnych, gdzie latem temperatura w strefie podpokryciowej dachu może dochodzić do 50-60°C.

Dobór materiałów i ich grubość

Do izolacji skośnych dachów możesz stosować niepalne płyty z wełny mineralnej PAROC UNS 37z, o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła λD = 0,037 W/mK lub PAROC UNS 34, gdzie współczynnik ten wynosi 0,034 W/mK. Płyta PAROC UNS 37z ma wymiary 610 na 1220 mm, a PAROC UNS 34 – 600 na 1200 mm.

Grubość płyt należy dobierać tak, aby uzyskać energooszczędną przegrodę. Weź pod uwagę zwiększenie grubości izolacji o 20–50 mm w stosunku do obecnie wymaganej w przepisach. – Stosując grubsze płyty osiągniesz lepszy współczynnik przenikania ciepła, zwiększając tym oszczędność termoenergetyczną i tym samym konstruując budynek o parametrach zbliżonych do budownictwa pasywnego, co będzie miało też wpływ na jego wartość rynkową – tłumaczy Adam Buszko z firmy Paroc Polska sp. z o.o.

Płyty z wełny kamiennej Paroc przeznaczone do izolacji dachów skośnych produkowane są najczęściej w wymiarach 1220/610 mm. Jeśli zajdzie konieczność przycięcia płyty, operacja taka jest bardzo łatwa i można to zrobić zwykłym nożem kuchennym. Pamiętaj jednak, że szerokość przyciętej płyty powinna być o 2–3 cm większa niż szerokość rozstawu między krokwiami. Chodzi tu o wykorzystanie naturalnej sprężystości płyt, które po zamontowaniu powinny bardzo dokładnie przylegać do belek krokwiowych, nie przyczyniając się do powstania mostków termicznych. Włóknista struktura płyt z wełny kamiennej gwarantuje również szczelność kontaktu między samymi płytami, ponieważ włókna z jednej płyty zachodzą między włókna drugiej.

Jak wykonać izolację?

Ważne jest przestrzeganie prawidłowego schematu montażu. Od strony "zimnej", przed szczeliną wentylacyjną montujesz folię paroprzepuszczalną (folia wstępnego krycia). Następnie montujesz płyty z wełny mineralnej, które mogą być zamontowane na styk z folią paroprzepuszczalną (folia wysoko paroprzepuszczalna) lub z pozostawieniem dodatkowej szczeliny wentylacyjnej między zimną stroną płyt, a folią (folia nisko paroprzepuszczalna). Po zamontowaniu płyt układasz od strony ciepłej folię paroizolacyjną, a następnie montujesz płyty gipsowo-kartonowe.

Pamiętaj, że szczelina wentylacyjna powinna mieć otwory wlotowe (najczęściej pod okapem) i wylotowe (w kalenicy, w połaci lub ścianach szczytowych). Do zabezpieczenia otworów, np. przed owadami czy ptakami, zastosuj metalową siatkę. Szczelina wentylacyjna nie jest konieczna, gdy zamiast deskowania wstępnego zastosujesz folie dachowe o bardzo dużej paroprzepuszczalności. Takie folie można też wykorzystać do wytworzenia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy izolacją cieplną, a poszyciem dachu z desek lub sklejki.

W tym celu pomiędzy krokwiami, w odległości 3–4 cm od poszycia, rozpina się folię, a następnie powstałą przestrzeń pomiędzy krokwiami wypełnia się, od strony wnętrza poddasza, wełną mineralną.

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko to, że dociśnięta do folii wełna nie może się zsuwać (grozi to zawsze utratą ciągłości izolacji cieplnej dachu, a nawet zatkaniem szczeliny wentylacyjnej przy dolnej krawędzi dachu), lecz także fakt, że ciepło nie jest wywiewane przez powietrze przemieszczające się w tej szczelinie - podkreśla Adam Buszko z firmy Paroc.

Błędy, których należy unikać

Montaż płyt jest prosty, ale trzeba uważać na detale. Czasami się zdarza, że odwrotnie zostają założone folie, tzn. paroizolacyjna od strony zimnej, a paroprzepuszczalna od strony ciepłej. Wilgoć zatrzymana w izolacji cieplnej nie ma wtedy możliwości odparowania i atakuje części drewniane konstrukcji oraz znacznie obniża właściwości izolacyjne.

Materiały izolacyjne trzeba chronić. Mimo, że paczki z wełną mineralną są szczelnie opakowane, to jednak nie powinno się ich długo magazynować na otwartym powietrzu, lecz pod dachem. Również podczas montażu płyty nie powinny być narażone na działanie wilgoci. Chodzi o to, aby nie "zamknąć" w płycie pary wodnej i nie obniżyć w ten sposób parametrów izolacyjności termicznej.

Aby wzmocnić trwałość produktu oraz zabezpieczyć go na wypadek kontaktu z wodą wszystkie produkty z wełny kamiennej Paroc są hydrofobizowane. Oznacza to, że woda w stanie wolnym nie może wnikać w głąb struktury włóknistej, chyba że jest pod ciśnieniem.

Więcej informacji na stronie firmy - www.paroc.pl.

źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT