Innowacja wśród izolacji dachów płaskich - poznaj system PAROC Air

Dachy płaskie, spełniające jednocześnie funkcję stropu nad ostatnią kondygnacją oraz pokrycia dachowego, chronią budynek przed opadami atmosferycznymi, zbytnim nagrzaniem, utratą ciepła oraz uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z całorocznej eksploatacji. Z powyższych względów konstrukcje te powinny być dostatecznie wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone – prawidłowo wykonana warstwa izolacji zapobiega kondensacji pary wodnej, tłumi hałas oraz ma wpływ na pasywną ochronę przeciwpożarową budynku.

Innowacja wśród izolacji dachów płaskich - poznaj system PAROC Air

W odpowiedzi na potrzeby coraz bardziej wymagających inwestorów, Paroc Polska prezentuje innowacyjny system wentylowanej izolacji dwuwarstwowej dachu płaskiego - PAROC Air.

Bezpieczny dach nad głową

Standardowy układ izolacji dachu płaskiego to system współpracujących ze sobą różnych wyrobów, które w czasie eksploatacji narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń środowiskowych, a także na uszkodzenia mechaniczne oraz zagrożenie pożarowe. Pełne zabezpieczenie połaci dachowej dachu płaskiego przed czynnikami zewnętrznymi osiąga się przede wszystkim poprzez zadbanie o prawidłowe rozmieszczenie spadków i odwodnień oraz wykonanie szczelnej warstwy wodoszczelnej i termoizolacyjnej z materiałów o dużej wytrzymałości. W tym celu pomóc mogą gotowe, innowacyjne rozwiązania, takie jak system wentylowanej izolacji dwuwarstwowej PAROC Air. W skład systemu wchodzą dwa rodzaje płyt z wełny kamiennej – PAROC ROS 30g i PAROC ROB 60, które nie tylko gwarantują wysoki poziom ochrony przed gorącem, mrozem, ogniem i hałasem, ale chronią też dach podczas prac remontowych i konserwatorskich.

Jak się bronić przed wilgocią?

Wilgoć, która może przenikać do wnętrza przegród nawet podczas niewielkich opadów deszczu i śniegu, jest jednym z największych wrogów stabilności i wytrzymałości konstrukcji dachowych. Nagromadzona wilgoć może dochodzić nawet do 10-20 mm/m2 (tzn. 10-20% objętości), w zależności od grubości izolacji. Stąd już niewielki krok do kosztownych napraw, nie mówiąc już o negatywnym wpływie, jaki na zdrowie użytkowników ma utrzymująca się w połaci dachowej wilgoć. Głównym zadaniem systemu PAROC Air jest osuszanie struktur górnej warstwy podłoża i zapobieganie szkodliwym następstwom gromadzenia się wilgoci. PAROC Air charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością pary wodnej, która z łatwością pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz powierzchni izolacji. Unikalna budowa systemu pozwala na osuszanie połaci dachu na poziomie 0,5 kg wody/m2 na dobę, co skutecznie eliminuje zagrożenie gromadzenia się wilgoci – także w fazie budowy. System można z powodzeniem montować nawet podczas typowych dla jesieni, niekorzystnych warunków atmosferycznych, co nie tylko przyspiesza przebieg prac, ale daje też pewność, że w przyszłości nie wystąpią problemy związane z nadmiarem wilgoci.

PAROC Air – dwie warstwy dla większego bezpieczeństwa

Idea systemu PAROC Air oparta jest na technologii dwuwarstwowej, gdzie pierwsza, spodnia warstwa pełni funkcję izolacji termicznej, zaś górna odpowiada za właściwości mechaniczne gotowego dachu płaskiego.

W skład systemu PAROC Air wchodzą:

  • Spodnia płyta PAROC ROS 30g z systemem rowków o głębokości 20 mm i szerokości 30 mm, umożliwiających natychmiastowy transport pary wodnej w kierunku wylotów. Dachowa płyta izolacyjna została opracowana tak, aby zapewnić trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla sztywnych, górnych warstw izolacji. Naprężenia ściskające przy 10% deformacji płyty PAROC ROS 30g wynoszą 30 kPa, dzięki czemu płyta może wytrzymać nawet 3000 kg/m2 ciężaru podczas montażu i użytkowania. Aby zapobiec wydeptywaniu powierzchni płyty, na czas montażu w miejscach intensywnego ruchu pieszego zaleca się utworzenie ścieżek transportowych z drewnianych desek.
  • PAROC ROB 60 – wierzchni arkusz z wełny mineralnej, utrzymująca temperaturę powietrza w rowkach na poziomie o 5°C większym od temperatury na zewnątrz. Arkusz został opracowany tak, aby zapewniać trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla większości typów płaskich pokryć dachowych, a także dla izolacji warstwy nośnej w miejscach remontów.
  • System rowków wentylacyjnych, odprowadzających nadmiar wilgoci do zainstalowanych kominków wentylacyjnych nad kanałami zbiorczymi.

Właściwości techniczne:

PAROC ROS 30g
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,036 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1
Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m2
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m2

Wytrzymałość na obciążenia punktowe PL(5): 250 N
Klasa tolerancji grubości: T5
Szerokość: 1200 mm
Długość: 1800 mm
Grubość: 80-180 mm

PAROC ROB 60
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,038 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1
Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
Współczynnik przepuszczalności powietrza, ℓ: 15 x 10-6
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m2
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m2

Wytrzymałość na obciążenia punktowe PL(5): 600 N
Klasa tolerancji grubości: T5
Szerokość: 1200 mm
Długość: 1800 mm
Grubość: 20-30 mm

źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT