Wiązary Burkietowicz inwestują w nowoczesny tartak

Dobiegają końca prace konstrukcyjne związane z rozbudową tartaku firmy Wiązary Burkietowicz. W Odolanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego powstaje jeden z najnowocześniejszych tartaków w kraju. Zmodernizowany zakład osiągnie zdolność przetarcia 50 tys. m3 kłód rocznie w trybie jednozmianowym. Na kwiecień 2015 r. zaplanowano montaż wartych przeszło 2 mln euro pilarek tarczowych niemieckiej firmy EWD.

Wiązary Burkietowicz inwestują w nowoczesny tartak

Żaden tartak w Polsce, o porównywalnej do naszej skali produkcji, nie dysponuje tak zaawansowaną technologią, mówi Marcin Burkietowicz, współwłaściciel firmy. Uruchomienie produkcji nastąpić ma w październiku tego roku. Całkowita wartość inwestycji zamknie się w kwocie 12 mln złotych.

Nowa linia technologiczna w tartaku firmy Wiązary Burkietowicz będzie w stanie w ciągu minuty przerobić do 60 metrów bieżących kłód. Dla porównania - w technologii traków ramowych, na których bazuje krajowe tartacznictwo, prędkość cięcia wynosi do 12 metrów. Pilarki tarczowe pozwalają także na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości powierzchni tarcicy - zbliżonej do powierzchni struganej.

Linia technologiczna EWD, fot.  The SawLine Company

Nowoczesny park maszynowy ułatwi nam produkcję tarcicy konstrukcyjnej. Będziemy szybko reagować na potrzeby większych klientów, wyjaśnia Marcin Burkietowicz. Jednocześnie nie odwracamy się od skali mikro. 6 ruchomych pił tarczowych sterowanych przez operatora, pozwala na inny rozkrój każdej kolejnej kłody. Oznacza to, że można będzie zamówić u nas nawet kilka pojedynczych elementów w dowolnym rozmiarze. Dekarze, cieśle i majsterkowicze nadal będą dla nas ważni.

Marcin, Marek i Bartosz Burkietowiczowie
fot. Wiązary Burkietowicz

Modernizacja zakładu Wiązary Burkietowicz najprawdopodobniej nie spowoduje redukcji zatrudnienia. Podniesie się natomiast jego standard. Tartak to nie jest miejsce lekkiej pracy. Za parę lat może nie być chętnych do pracy w tak wymagających warunkach. Zastępując stare traki nowoczesną linią, inwestujemy także w poprawę warunków zatrudnienia, dodaje Burkietowicz. Zwrot z inwestycji przewidywany jest w perspektywie 10-letniej.

źródło i zdjęcie otwierające: Wiązary Burkietowicz

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT