Efektywność energetyczna w architekturze - konkurs Ruukki na projekt Pawilonu Expo

Odpowiadając na potrzebę środowiska architektów, firma Ruukki ogłosiła konkurs wśród studentów studiów magisterskich Wydziału Architektury oraz Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej studiujących w ramach Międzykierunkowych Studiów Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju w Budownictwie.

Efektywność energetyczna w architekturze - konkurs Ruukki na projekt Pawilonu Expo

Efektywność energetyczna stanowi integralną część produktów i innowacji fińskiej firmy. Oszczędność energii lub wykorzystanie jej źródeł odnawialnych przy zachowaniu architektonicznego piękna i funkcjonalności, to najważniejszy aspekt rozwiązań oferowanych przez koncern.

Ruukki aspiruje do roli lidera w zakresie rozwiązań energooszczędnych obiektów w systemie lekkiej obudowy. Kluczem do sukcesu jest współpraca i wymiana doświadczeń z partnerami i ekspertami w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Jedną z takich osób jest profesor nzw. dr hab. arch. Elżbieta D. Ryńska, której inicjatywa zainspirowała Ruukki do nawiązania szerszej współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej rezultatem jest ogłoszony wspólnie z władzami Wydziału konkurs na zaprojektowanie energooszczędnego obiektu - "Pawilonu EXPO Ruukki".

Ideą całego przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy o rozwiązaniach zwiększających efektywność energetyczną budynków i synergia korzyści. Studenci poznają najnowocześniejsze produkty i rozwiązania z tej dziedziny oraz mają możliwość poznania ich zastosowań na konkretnych przykładach. My zaś, czyli Ruukki traktujemy ten konkurs jako inspirację dla naszego rozwoju i ciągłego udoskonalania naszych produktów. Głos architektów jest dla nas niezwykle ważny, podsumowuje Waldemar Szostak, Dyrektor Biznesu Komponenty Budowlane z Ruukki Polska.

Do konkursu przystąpiło 19 studentów studiów magisterskich  WAPW oraz 10 studentów studiów magisterskich ILPW podzielonych na zespoły. Ich zadaniem jest zaprojektowanie do 19 grudnia 2013 r. estetycznego oraz efektywnego energetycznie budynku z wykorzystaniem produktów i technologii Ruukki, takich jak: płyty warstwowe Ruukki® Energy, panele Ruukki® Solar oraz kasetony Ruukki Liberta™ i Ruukki Liberta™ solar. Zadaniem jury składającego się z przedstawicieli Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz ekspertów Ruukki, będzie ocena projektów w oparciu o trzy kluczowe kryteria: innowacyjność, estetykę architektoniczną oraz zakres i poprawność energooszczędnych rozwiązań Ruukki wykorzystanych w projekcie.

Cieszę się, że udało się wspólnie z firmą Ruukki zorganizować ten konkurs. Jego znaczenie jest tym większe, iż po pierwsze studenci mają możliwość bezpośredniego zapoznania się z jedną z technologii spełniających kryteria charakterystyczne dla obszaru zrównoważonego budownictwa. Ponadto, praktycznie doskonalą umiejętności projektowania w zespole wielobranżowym niejako "przyzwyczajając się" do wymagań sfery zawodowej. To ważny element ich przyszłego warsztatu pracy, podkreśla Elżbieta D. Ryńska, przewodnicząca jury i pomysłodawczyni konkursu.

Otwarcie konkursu miało miejsce w Centrum Technologii Ruukki w Żyrardowie, gdzie eksperci firmy Jacek Szumiel, kierownik ds. badań i rozwoju oraz Adam Myśliwiec, kierownik ds. produktów elewacyjnych, przedstawili firmę Ruukki, jej filozofię w zakresie efektywności energetycznej, jak również energooszczędne produkty i rozwiązania, które należy uwzględnić w konkursowych projektach.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2014 r. Najlepszy projekt, oprócz przyznania nagrody pieniężnej zespołowi - zostanie wykorzystany do celów marketingowych firmy za zgodą i z podaniem jego autorów.

To pierwsza wspólna inicjatywa Ruukki i Politechniki Warszawskiej dotycząca tematyki efektywności energetycznej. Mogę zdradzić, że już teraz obie strony z ciekawością oczekują wyników konkursu i wielu kolejnych pomysłów na współpracę w przyszłości, dodaje Szostak.

źródło i zdjęcie: Ruukki

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT