Solarny dach w Inowrocławiu

W Inowrocławiu trwa budowa solankowego basenu rekreacyjnego. Inwestycja ta wyróżnia się ciekawymi i nowoczesnymi rozwiązaniami. W obiekcie zaprojektowano częściowo rozsuwany dach, nowoczesną instalację solarną do podgrzewania wody, a także pełne przystosowanie dla osób niepełnosprawnych oraz liczne atrakcje wodne.

Solarny dach w Inowrocławiu

Całkowita powierzchnia lustra wody w basenie będzie mieć ok. 170 m2. Podgrzanie takiej ilości wody nie jest tanie, jednak koszty te zostaną zmniejszone dzięki inwestycji w instalację solarną. Osiem najnowocześniejszych wielkopowierzchniowych solarów marki Braas zostało podłączonych bezpośrednio do instalacji podgrzewającej wodę w basenach.

Kolektory słoneczne skierowane są na południową stronę, co zapewnia najlepsze warunki ich oświetlenia. Dodatkowo urządzenia zamontowano bezpośrednio
w połaci dachu. Takie rozwiązanie ma kilka korzyści. Po pierwsze dach wygląda nowocześnie i estetycznie. Ponadto tego typu montaż sprawia, że oszczędza się na dachówkach, które inaczej musiałyby znajdować się pod solarami. Całość jest niezwykle odporna nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja może zapewnić nawet 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za energię. Osiem kolektorów słonecznych marki Braas zapewni inowrocławskiemu basenowi znaczące obniżenie kosztów utrzymania obiektu, mówi Łukasz Grzywacz, Manager Produktu Systemy Solarne marki Braas.

Dotacje solarne do końca 2013 r.

Budowa rekreacyjnego basenu solankowego w Inowrocławiu jest współfinansowana w 70% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym kontekście warto przypomnieć, że wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja organizowana jest przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty można składać do końca 2013 roku. Szczegóły składania wniosków dostępne są na stronie NFOSiGW.

źródło i zdjęcie: Monier Braas

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT