Wykorzystanie instalacji solarnych Schüco

Współczesne budynki mieszkalne muszą cechować się jak najniższym zużyciem energii. Dlatego też punktem wyjścia dla projektów wielu domów jednorodzinnych jest zwarta, przeszklona bryła budynku zamknięta prostymi liniami oraz innowacyjne instalacje solarne.

Wykorzystanie instalacji solarnych Schüco

Spektakularny efekt, jaki można osiągnąć stosując przemyślaną kombinację wysoko izolowanych powłok i urządzeń pozyskujących energię odnawialną pokazuje realizacja domu jednorodzinnego w Górnej Bawarii. Takie ambitne wyzwanie stanowił dla projektantów dom jednorodzinny znajdujący się na przedmieściach niemieckiego miasta Falkenberg. Jego przeszklona forma nie mogła wchodzić w konflikt z indywidualnymi wymaganiami inwestorów odnośnie niskiego wykorzystania tradycyjnych nośników energii.

Aby sprostać lokalnym warunkom zabudowy, a jednocześnie zapewnić najlepszą wydajność instalacji solarnych, zaprojektowano dach dwuspadowy o asymetrycznym kształcie. Północna, mocniej nachylona połać kończy się na poziomie wejść do pomieszczeń znajdujących się poniżej, natomiast dłuższa, południowa część dachu uzyskała mniejszy spadek.


Budynek niemal niezależny energetycznie

Postawiony przez inwestorów warunek niskiego zużycia energii został odzwierciedlony w innowacyjnych instalacjach firmy Schüco i nietuzinkowej formie architektonicznej. Południowa, lekko nachylona połać dachu została w całości pokryta kolektorami słonecznymi i modułami fotowoltaicznymi.

W efekcie zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną jest o dwie trzecie niższe od standardów energooszczędności stawianych przez niemieckie unormowania. Kalkulacje przeprowadzone po pierwszej zimie pokazały, że instalacje w budynku są w stanie pokryć całościowe zapotrzebowanie na energię cieplną aż w 70%.

Zainstalowane na dachu moduły fotowoltaiczne nie tylko pozwalają efektywnie generować energię elektryczną, lecz również nadają połaci dachowej harmonijny wygląd. W ciągu lata bilans energii jest dodatni, dlatego jej część trafia do sieci publicznej. Natomiast zimą większość wygenerowanych zasobów jest zużywana do zasilania pompy ciepła. W tym okresie właściciele muszą korzystać w 30% z dostaw sieciowych.

źródło i zdjęcie: Schüco

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Schüco International Polska
Schüco International Polska
Schüco International Polska
Schüco International Polska
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT