Rozstrzygnięto organizowany przez Cembrit konkurs "Bullhorn 2012"

Konkurs skierowany był do architektów i projektantów oraz studentów tych kierunków. Firma Cembrit korzystając z włókno-cementu tworzy interesujące rozwiązania przestrzeni miejskiej. Organizatorzy zaproponowali wykorzystanie w projektach takich właśnie materiałów budowlanych.

Rozstrzygnięto organizowany przez Cembrit konkurs "Bullhorn 2012"

Do międzynarodowego konkursu "Bullhorn 2012" zgłoszono 97 prac. Obradujące w Helsinkach jury wyróżniło w lutym 2012 r. trzy projekty architektoniczne. Nagrodzeni uczestnicy otrzymali czas na dopracowanie swoich projektów. Ostateczny wynik ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się w maju br. w stolicy Finlandii.

Głównym założeniem organizowanego przez Cembrit konkursu "Bullhorn 2012" jest zwrócenie uwagi na problem ochrony środowiska naturalnego. Idea konkursu polega na stworzeniu rozwiązań, które sprostają wyzwaniom rozwoju miast oraz będą wywierać wpływ na jakość życia oraz otoczenia. Organizatorzy chcą, aby architekci odeszli od utartych zwyczajów i próbują przekonać ich do korzyści z zastosowania włókno-cementowych materiałów budowlanych.

3 miejsce w konkursie Bullhorn 2012 - Maxim Bataev i Anna Supronova: "MDSUPR"Konkurs jest częścią projektu World Design Capital Helsinki 2012. Firma Cembrit, czyli pomysłodawca całego przedsięwzięcia, dostarczy materiały do realizacji najlepszego projektu. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu przebudowy stacji Malmi, jednej z największych stacji przesiadkowych w Helsinkach.

"Tegoroczny temat przewodni konkursu nieprzypadkowo dotyczy miejsc związanych z miejskim tranzytem, stanowiących wyzwanie w globalnej architekturze. Staramy się zwrócić uwagę na te obszary, które zazwyczaj są pomijane w konkursach architektonicznych", mówił Jan Deding z firmy Cembrit.

W pierwszym etapie konkursu wyróżnione zostały trzy projekty. Autorzy trzech wyróżnionych w pierwszym etapie konkursu projektów otrzymali nagrody finansowe, których łączna wartość wyniosła ponad 20 000 euro. Prototypy wybranych projektów zostaną wykonane we współpracy z producentem materiałów budowlanych Cembrit. Następnie zostaną przedstawione na World Design Capital Helsinki 2012, a potem na wystawie, która z 13 innymi najlepszymi projektami objedzie całą Europę.

2 miejsce w konkursie Bullhorn 2012 - projekt Arklaba Sthml: "Malmi waffles"Zwycięzcami konkursu zostali Selime Osman, kończący architekturę na Uniwersytecie Lund w Szwecji oraz Ilyas Awadh - architekt i projektant. Wspólnie przedstawili oni projekt nazwany "Papilio", inspirowany motylami. Poprzez nadanie płytom włókno-cementowym trójwymiarowego kształtu stworzyli modularny system elementów przypominających motyle. Zastosowanie prostych form i żywych kolorów ożywiło otoczenie dworcowe. Jury przyznało, że projekt ma duży potencjał do wykorzystania zarówno przy przebudowie stacji Malm, jak i wielu innych.

Kolejne miejsce zajął projekt szwedzkiego twórcy Arklaba Sthml - "Malmi waffles". Następny był duet rosyjskich architektów Maxima Bataev oraz Anny Supronovej - "MDSUPR".

Więcej informacji o konkursie można znaleźć w internetowym serwisie cembrit.com/bullhorn.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Cembrit, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Cembrit

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT