O zintegrowanym projektowaniu budynków zrównoważonych we Wrocławiu i Katowicach

Za nami pierwsze seminaria branżowe z cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". W Katowicach i we Wrocławiu dyskutowano o tym, jak projektować budynki spełniające obecne wymagania w zakresie efektywności energetycznej, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnego gospodarowania terenem i wodą, a także finansowania.

O zintegrowanym projektowaniu budynków zrównoważonych we Wrocławiu i Katowicach

24 kwietnia w Katowicach i 29 marca br. we Wrocławiu odbyły się seminaria otwierające cykl ogólnopolskich spotkań poświęconych zrównoważonemu projektowaniu obiektów budowlanych. Spotkania zorganizowane w ramach inicjatywy "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa" zgromadziły przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny, tj. architektów, inżynierów, deweloperów i urzędników.

Uczestnicy dyskutowali nt. możliwości i ograniczeń stojących przed budownictwem zrównoważonym, wymieniali opinie nt. zintegrowanego projektowania, planowania przestrzennego oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach pokazujących jak tworzyć zrównoważone projekty budowlane. Spotkania z cyklu "Zrównoważone projekty budowlane" wspiera merytorycznie Pilkington Polska, producent szkła dla budownictwa.

Jolanta Lessig - panel dyskusyjny we Wrocławiu - fot. Pilkington"Szkło, jako materiał budowlany doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju w budownictwie, szczególnie w takich aspektach jak energooszczędność oraz zdrowie i komfort użytkowników budynku" - mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. "Produkty szklane wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, gdzie istotne jest, aby użyte materiały minimalizowały straty ciepła (szyby energooszczędne), jak i w biurowcach, gdzie ważniejszym czynnikiem jest to, aby latem ograniczyć potrzebę klimatyzacji (szkło przeciwsłoneczne). Szkło pozwala też zwiększyć wartość budynku w aspekcie zdrowia i komfortu użytkowników. Wykorzystane na fasadzie umożliwia oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem dziennym, a także zapewnia widok na zewnątrz. Odpowiednio dobrany rodzaj szkła zapewnia też dobrą izolację akustyczną".

Seminarium we Wrocławiu, zorganizowane w Centrum Kongresowym w Hali Stulecia, poświęcone było planom budowy wzorcowego osiedla, które powstanie na Nowych Żernikach. Wzięli w nim udział przedstawiciele wrocławskiego Urzędu Miasta i Politechniki Wrocławskiej, a także Dolnośląskiej Izby Architektów oraz wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W drugiej części seminarium odbyły się warsztaty przygotowane przez Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom tematykę zrównoważonego projektowania z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, a także racjonalnego gospodarowania terenem i wodą.

Tematyka seminarium w Katowicach, które odbyło na terenie Parku Technologicznego Euro Centrum, dotyczyła organizacji przestrzeni miejskiej i realizowanych w mieście projektów, takich jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy budowa pierwszego w Polsce biurowca pasywnego. W dyskusji udział wzięli m.in.: architekt miasta Katowice Michał Buszek, Mirosław Czarnik - Prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, architekt Tomasz Konior, architekt Ryszard Jurkowski, Jolanta Lessig - Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group i architekt Sławomir Kostur - projektant pierwszego pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje obecnie na terenie Euro Centrum.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że projektując zrównoważone biurowce zbyt mało uwagi poświęca się wnętrzom, a często spotykane tzw. open space’y nie sprzyjają ergonomii pracy. "Przegrody ze szkła pomagają stworzyć we wnętrzach środowisko przyjazne dla użytkowników budynków" - tłumaczyła w czasie dyskusji Jolanta Lessig. "Komfort pracy można podnieść wykorzystując we wnętrzu biurowca ścianki działowe ze szkła o podwyższonych parametrach akustycznych".

Przedmiotem praktycznych warsztatów, które w Katowicach prowadzone były przez Buro Happold i architekta Tomasza Koniora pod hasłem "Myśleć miastem", były rozwiązania umożliwiające stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic. Uczestnicy zgodzili się, że podstawą planowania w mieście jest dobry biznes plan, a przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

Coraz większa świadomość potrzeby stosowania reguł zrównoważonego rozwoju w budownictwie wpływa na rozwój technologii, dzięki którym budynki stają się przyjazne dla ludzi i środowiska a ich koszty eksploatacji ulegają obniżeniu.

"W branży szklanej prowadzone są intensywne prace nad rozwojem technologii solarnych, umożliwiających pozyskiwanie darmowej energii słonecznej. Co prawda spowolnienie gospodarcze spowodowało, że zapotrzebowanie na technologie solarne nie jest tak duże jak prognozowano, jednak bez wątpienia już w niedalekiej przyszłości alternatywne źródła energii będą powszechnie wykorzystywane, zarówno w budownictwie biurowym, przemysłowym, jak i mieszkaniowym" - podsumowała Jolanta Lessig.

Uczestnicy dyskusji panelowej we Wrocławiu - fot. PilkingtonSeminaria we Wrocławiu i Katowicach zainicjowały III edycję ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w ramach cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Jego inicjatorem i sponsorem jest firma RD bud. Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat projektowania budynków zrównoważonych, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkim stron zaangażowanych w proces inwestycyjny.

Najbliższe seminarium odbędzie się 15 maja w Trójmieście. Kolejne zaplanowano w Poznaniu (25 września), Łodzi (23 października) oraz w Warszawie (pod koniec listopada).

Na potrzeby projektu "Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa" zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalni wykonawcy, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków.

Wśród nich są m.in. takie firmy jak: RD bud, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Cushman & Wakefield, PM Group, TUP SA, Pilkington Polska, APA Wojciechowski, Buro Happold.

W tym roku, do koalicji dołączyła firma Kerakoll oferująca globalne rozwiązania w dziedzinie materiałów i usług w technologii GreenBuilding, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Polski Związek Firm Deweloperskich. A także pracownia architektoniczna Broadway Malyan, kancelaria prawna Certo i firma Autodesk dostawca rozwiązań do projektowania 3D dla branży architektoniczno-budowlanej.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Pilkington IGP Sp. z o.o., która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT