Czy krycie dachu zimą jest możliwe? Zalety i wady montażu w niskich temperaturach

Zadajesz sobie pytanie, czy sensowne jest pokrywanie dachu podczas zimy? Rzeczywiście, trudne warunki pogodowe mogą odstraszać od podjęcia takiej decyzji. Mimo to, pozostawienie więźby dachowej przez zimę bez odpowiedniego pokrycia może narazić Twój dom na poważne ryzyko uszkodzeń. Dowiedz się, czy realizacja pokrycia dachowego w sezonie zimowym jest możliwa i jak najlepiej podejść do tego zadania.

Czy krycie dachu zimą jest możliwe? Zalety i wady montażu w niskich temperaturach

Rozważania przed pokryciem dachu zimą

Decyzja o realizacji dachu pod koniec jesieni czy też zimą może budzić pewne obawy, szczególnie w kontekście niskich temperatur i nieprzewidywalności warunków pogodowych. Zanim jednak postanowisz odłożyć prace do wiosny, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Odkładanie pokrycia dachu bez zabezpieczenia może prowadzić do przemakania murów i poważnych uszkodzeń. Warto podkreślić, że opóźnienie budowy może spowodować zamarznięcie wody, co z kolei może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami, takimi jak pęknięcia ścian czy kominów.

Ponadto, zalanie budynku w okresie zimowym może skomplikować przyszłe prace i wydłużyć proces budowlany.

Zalety realizacji dachu zimą

Pokrywanie dachu jesienią lub zimą, mimo potencjalnych obaw, niesie ze sobą pewne korzyści. Szczególnie dotyczy to montażu blachodachówki Ruukki, który można przeprowadzić stosunkowo szybko w porównaniu z cięższymi pokryciami. To może znacząco skrócić okres, w którym budynek jest narażony na niekorzystne warunki pogodowe.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie prace dekarskie, zwłaszcza te wykonywane w niskich temperaturach, wymagają szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pracujących ekip oraz zgodności z przepisami prawnymi, które regulują wykonanie takich prac zimą.

Przepisy prawne dotyczące montażu dachu zimą

Realizacja dachu zimą lub w trudnych warunkach pogodowych wymaga przede wszystkim dbałości o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. wskazuje na niekorzystne warunki dla prac na wysokości, takie jak:

  • silny wiatr – przekraczający 10 m/s,
  • burze i wyładowania atmosferyczne,
  • mróz poniżej -15°C,
  • intensywne opady deszczu i śniegu.

W przypadku wystąpienia tych warunków zalecane jest przerwanie prac, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Bezpieczeństwo zawsze musi być traktowane jako najwyższy priorytet, nawet jeśli wymaga to tymczasowego wstrzymania prac.

Uwagi przy montażu dachu zimą

Podczas instalacji pokrycia dachowego późną jesienią lub podczas zimy kluczowe jest unikanie pracy przy temperaturach poniżej 0°C, zwłaszcza przy obróbkach blacharskich. Zginanie blachy w zbyt niskich temperaturach może prowadzić do powstawania mikropęknięć na powłoce lakierniczej, co osłabia jej wytrzymałość i sprzyja korozji.

Jednak warto wspomnieć, że produkty Ruukki z powłoką GreenCoat® Pural BT są przystosowane do pracy w temperaturach do -15°C, co czyni je idealnym wyborem na zimę, o ile mróz nie jest zbyt silny.

Oferowana jest również szeroka gama gotowych obróbek dekarskich do estetycznego wykończenia dachu. Wykorzystanie takich gotowych rozwiązań przyspieszy prace dekarskie, a przede wszystkim możesz mieć pewność, że zostały one wykonane profesjonalnie i eliminują powyższe zagrożenie.

Alternatywy dla montażu dachu zimą

Jeśli zdecydujesz się przełożyć montaż dachu na wiosnę, istotne jest zabezpieczenie konstrukcji przed opadami atmosferycznymi, ponieważ membrany paroprzepuszczalne i folie wstępnego krycia nie zapewniają pełnej ochrony.

Możliwe jest stworzenie solidnego dachu tymczasowego, na przykład przez deskowanie lub użycie płyt MFP i pokrycie ich warstwą papy bitumicznej. Takie rozwiązanie zapewni dachowi szczelność i trwałość, zwiększając jego odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Podsumowując, choć obawy dotyczące montażu dachu zimą są uzasadnione, większe ryzyko niesie za sobą pozostawienie budynku bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ważne jest więc, aby podejść do tej decyzji z rozwagą, konsultując się z ekspertami i uwzględniając zarówno techniczne, jak i pogodowe aspekty.

Źródło i zdjęcie: Ruukki Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT