Czym są obróbki dachowe?

Obróbki dachowe odgrywają ogromną rolę w ochronie dachu przed wilgocią i wiatrem. Wiele osób zapomina o nich, przewidując koszty położenia dachu. Warto się tym tematem zainteresować już na początku budowy, ponieważ mimo niewielkich walorów estetycznych, ich funkcja w zabezpieczeniu dachu jest bardzo duża.

Czym są obróbki dachowe?

Same obróbki blacharskie to jak sama nazwa wskazuje, elementy wykonane z blachy, które zabezpieczają budynek przede wszystkim przed działaniem wilgoci z opadów deszczu czy topniejącego śniegu.

Ich trwałość musi być zbliżona do pokrycia dachowego, ponieważ są tak samo narażone na trudne warunki atmosferyczne, na przykład grad czy silne porywy wiatru.

Z czego wykonuje się obróbki dachowe?

Do wykonania obróbek dachowych wykorzystuje się różnego rodzaju blachę. Oczywiście każdy z elementów może mieć kolor pasujący do całego pokrycia dachowego, tak aby wykonana konstrukcja stanowiła spójną całość.

Najczęściej wykorzystuje się do produkcji obróbek dachowych blachę stalową ocynkowaną, która pokryta jest antykorozyjną powłoką. Materiał ten jest odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne.

Nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać, a ponadto nie traci koloru przez lata i długo prezentuje się estetycznie. Oprócz tego obróbki można wykonać z blachy stalowej powlekanej powłokami poliestrowymi, blachy tytanowo-cynkowej czy też miedzianej. Jednak najpowszechniejsza i najbardziej efektowna w dalszym ciągu jest stalowa blacha ocynkowana.

Podział obróbek dachowych

Jakie wyróżniamy rodzaje obróbek dachowych? To przede wszystkim mury ogniowe, wiatrownice, rynny koszowe, pas nadrynnowy, obróbki przyścienne, obróbki kominowe, obróbki podgąsiorowe, kalenice, bariery śniegowe i gąsiory do panela. Czym się charakteryzują i które konkretne elementy budynku mają za zadanie chronić poszczególne obróbki dachowe?

Mury ogniowe

Mury ogniowe stanowią ochronę przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Montuje się je w formie poprzecznych ścianek ponad powierzchnią pokrycia dachowego. Stosuje się je głównie na domach szeregowych oraz w zabudowie bliźniaczej.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały ułożone na klasycznych domach jednorodzinnych – szczególnie położonych w leśnym zaciszu czy w pobliżu łatwopalnych budynków gospodarczych.

Wiatrownica

Wiatrownica jest obróbką wykańczającą ściany szczytowe. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona dachu przed ekstremalnymi powiewami wiatru tak, aby nie uległ zerwaniu.

Odgrywa ogromną rolę, ponieważ w miejscu jej montażu ściany są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dostępnych jest wiele wiatrownic, w tym wiatrownice do panela, dolne i górne.

 

Rynna koszowa

Rynna koszowa, inaczej nazywana koszem dachowym, jest obróbką blacharską łączącą przecinające się połacie dachu. Ma za zadanie stworzyć koryto wewnętrzne, przez które spływać ma woda do rynny dachowej lub okapu.

Rynna koszowa jest przydatna na różnego rodzaju pokryciach, jednak w przypadku dachów z lukarnami i budynków w kształcie litery L jest w zasadzie niezbędna.

Pas nadrynnowy

Pas nadrynnowy, którego inna nazwa to kapinos, stanowi element dachu, który ma zadanie odprowadzać wodę do rynny.

Oprócz tego pełni funkcję zabezpieczającą budynek przed zalaniem, szczególnie chroni listwę czołową oraz ścianę budynku. Łączy on połać dachową z rynną. Pas nadrynnowy sprawdza się w przypadku każdego pokrycia dachowego.

Obróbki przyścienne

Obróbki przyścienne mają za zadanie odprowadzić wodę spod ścian i nie dopuścić do zawilgocenia budynku. Montowane są na styku połaci dachu ze ścianą budynku. Są dwa rodzaje ich montażu: jedno i dwuczęściowe.

W praktyce najczęściej wykonuje się obróbki przyścienne jednoelementowe, czyli montuje się obróbkę główną do ściany, a połączenie blachy z murem uszczelnia się masą dekarską.

Natomiast obróbki przyścienne dwuelementowe składają się z obróbki głównej przytwierdzonej do połaci dachu, a także listwy zabezpieczającej montowanej do muru budynku.

Obróbki kominowe

Obróbki kominowe służą do uszczelnienia połączenia komina z połacią dachową. Miejsce to jest wyeksponowane na powierzchni dachu, a co za tym idzie szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Oprócz samych blaszanych obróbek kominowych ogromną rolę odgrywa tutaj membrana dachowa. Należy pamiętać, że komin dodatkowo należy zabezpieczyć rynienką odprowadzającą wilgoć.

Obróbka podgąsiorowa

Obróbka podgąsiorowa jest obróbką pośrednią, a inaczej znana jest jako listwa podgąsiorowa. Odgrywa ogromną rolę na pokryciu dachowym, ponieważ to właśnie do niej montowana jest kalenica.

Ich charakterystyczną cechą jest posiadanie otworów na całej długości, które przyczyniają się do prawidłowej wentylacji oraz odparowywania wilgoci.

Kalenice

Kalenica, nazywana również gąsiorem, stanowi obróbkę dachową łączącą dwie połacie dachu o przeciwstawnym nachyleniu. Jest zatem krawędzią dachu i jednocześnie najwyższym punktem na pokryciu. W zależności od typu dachu wykonuje się kalenice proste, stożkowe czy też trapezowe.

Bariery śniegowe

Bariery śniegowe, czy też płotki śniegowe, montowane są na pokryciu dachowym w celu ochrony nie samego dachu, a znajdujących się wokół domu przedmiotów. Jak sama nazwa wskazuje – zapobiegają one spadaniu śniegu z dachu na przykład na podjazd z samochodem.


źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT