Zadbaj o to, by ciepło nie uciekało przez dach

Nawet 30% - tyle ciepła może uciec z budynku przez nieszczelny i nieprawidłowo ocieplony dach. Efektem jest nie tylko dyskomfort mieszkańców, ale też poważne obciążenia w domowym budżecie. Dlatego, by dach wpływał korzystnie na bilans energetyczny całego budynku, należy ograniczyć do minimum przenikanie ciepła na zewnątrz. W tym celu niezbędny jest montaż właściwego materiału izolacyjnego i pokryciowego. Aby o błędach nie przekonać się w zimie, warto o tym zdecydować już na etapie projektu.

Odpowiednia izolacja dachu = wzrost energetyczności całego domu i realne oszczędności na ogrzewaniu

Jeśli chcemy podnieść parametry energooszczędności dachu, musimy wybrać odpowiedniej jakości materiały izolacyjne i pokryciowe. To głównie materiał izolacyjny odpowiada za podniesienie energetyczności pokrycia dachowego. Rodzaj zastosowanego ocieplenia powinien być właściwie dopasowany do konstrukcji dachu. Obecnie stosowana grubość izolacji cieplnej to ok. 20 cm. Jednak bardziej uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie to ok. 30 cm. W tym wypadku nie warto oszczędzać, gdyż pieniądze wydane na materiał szybko się zwrócą.{logo}

Ciepło na poddaszu

Wybierając materiał izolacyjny do ocieplenia dachu skośnego z poddaszem użytkowym, powinniśmy kierować się jego wysoką izolacyjnością cieplną. Jeżeli planujemy włączyć poddasze w przestrzeń mieszkalną, musimy ocieplić połacie dachowe. Możemy to zrobić stosując wełnę mineralną, szklaną lub kamienną. Alternatywnie można użyć płyty ze sprężystego lub grafitowego styropianu. Jednak ze względu na swoje właściwości najlepiej sprawdza się wełna szklana. Z racji swojej sprężystości dobrze dopasowuje się do konstrukcji i szczelnie wypełnia izolowane przestrzenie. Ponadto jest ciepła, prosta w montażu (nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi) i lekka. Im lżejszy materiał izolacyjny i pokryciowy, tym mniej obciążona zostanie konstrukcja dachu. Pamiętajmy, że jeśli użyjemy zbyt ciężkiego materiału dociepleniowego, będziemy zmuszeni wzmocnić więźbę dachową. Zwróćmy także na wagę materiały pokryciowego, np. blachodachówka jest lekka, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku starych budynków, których dachy wymagają wymiany.

Dla optymalnego funkcjonowania materiału ociepleniowego należy zabezpieczyć poddasze od wewnątrz folią paroizolacyjną. Zaś od zewnątrz powinna je chronić paroprzepuszczalna membrana dachowa.

Dach skośny bez poddasza użytkowego

W przypadku poddasza nieużytkowego, zadaniem termoizolacji jest ograniczenia strat ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, znajdujących się pod strychem. Wystarczy więc ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją (jedna lub dwie warstwy termoizolacji w postaci płyty lub maty z wełny mineralnej), nie ma natomiast potrzeby ocieplania połaci dachu.

Jak odpowiednio ocieplić dach płaski?

Rozróżniamy dwa typy dachu płaskiego: stropodachy wentylowane i stropodachy niewentylowane. Dachy pierwszego typu najczęściej ociepla się granulatami wełny lub matami, a rzadziej płytami. Z kolei stropodachy niewentylowane (pełne) - wymagają zamontowania twardych płyt z wełny mineralnej. Warto podkreślić, że najwięcej energii w czasie sezonu grzewczego - nawet do 15% na rachunkach za ogrzewanie - można zaoszczędzić w przypadku stropodachów pełnych. Przy dachu ze stropodachem wentylowanym będzie to znacznie mniej.

Pamiętajmy, że odpowiednia izolacja i pokrycie dachowe to nie tylko większy komfort cieplny zimną. To również, o czym często zapominamy do czasu zamieszkania w domu, ochrona dachu przed przegrzaniem w upalne dni.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT