Czym charakteryzuje się dach kopertowy?
Dach kopertowy jest rodzajem dachu czterospadowego, który, jak sugeruje nazwa, składa się z czterech połaci przypominających kopertę. Dwie większe płaszczyzny mają kształt trapezu, a dwie mniejsze są trójkątne.
Połacie trapezowe łączą się wzdłuż najwyższego grzbietu, czyli kalenicy. Dachy kopertowe najczęściej stosuje się na budynkach o kształcie kwadratu lub prostokąta, ponieważ są atrakcyjne architektonicznie i umożliwiają adaptację poddasza na cele użytkowe.
W budynkach z dachem kopertowym brak jest ścian szczytowych, co oznacza, że przestrzeń pod dachem nie może być doświetlona za pomocą okien elewacyjnych.
Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż okien połaciowych, które wbudowuje się bezpośrednio w płaszczyznę dachu. Innym, rzadziej stosowanym rozwiązaniem, jest montaż okien kolankowych, które przechodzą z połaci dachowej na ścianę kolankową, na której opiera się dach.
Konstrukcja dachów kopertowych może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rozpiętość budynku, wysokość poddasza, rodzaj pokrycia dachowego oraz warunki klimatyczne.
W budynkach o szerokości do 11 metrów najczęściej stosuje się więźbę jętkową, która składa się z krokwi połaciowych, krokwi narożnych, murłat oraz jętek rozpiętych na trapezowych płaszczyznach dachu.
W większych budynkach dach kopertowy może przyjąć formę układu płatwiowo-kleszczowego, który zamiast jętek wykorzystuje podłużne płatwie pośrednie i stropowe, słupy, miecze oraz kleszcze.
Budowa dachu kopertowego – dlaczego warto?
Zastosowanie dachu kopertowego przynosi korzyści zarówno architektoniczne, jak i funkcjonalno-użytkowe.
- Dach kopertowy, składający się z czterech nachylonych względem podłoża połaci, charakteryzuje się dużą sztywnością, co czyni go bardzo odpornym na działanie warunków pogodowych, w tym gwałtownych podmuchów wiatru.
- Dzięki nachyleniu połaci dach kopertowy jest mniej podatny na ugięcia pod wpływem zalegającego śniegu. Ponadto, zapewnia wydajne odprowadzanie wody opadowej w czterech kierunkach, minimalizując ryzyko zacieków na ściany, nawet przy niewielkim okapie.
- Dachy kopertowe pozwalają na przekrycie budynków o dużej rozpiętości bez obaw o sztywność konstrukcji.
- Estetycznie dach kopertowy dobrze komponuje się z budynkami utrzymanymi w różnych stylach architektonicznych.
- Dach kopertowy nie wymaga skomplikowanych rozwiązań do zagospodarowania poddasza. Wystarczy odpowiednio wysoka ściana kolankowa i montaż okien połaciowych lub kolankowych, ewentualnie wykonanie lukarn.
Dach kopertowy – ważny jest projekt
Projekt dachu kopertowego obejmuje zarówno aspekty architektoniczne, jak i konstrukcyjne. Podczas opracowywania części architektonicznej uwzględnia się miejscowe przepisy obowiązujące na danym terenie, które mogą wpływać na wysokość i wymiary budynku w rzucie, a także na wygląd, w tym kolor dachu.
Ważnym czynnikiem jest również zakładany sposób użytkowania poddasza, który wpływa na wysokość kondygnacji pod dachem, kąt nachylenia połaci oraz wysokość ściany kolankowej podpierającej dach.
W projektowaniu konstrukcji więźb dachowych, w tym dachów kopertowych, istotne znaczenie mają uwarunkowania klimatyczne, które wpływają na wielkość obciążeń oraz rozpiętość budynku.
Sposób zagospodarowania poddasza również odgrywa kluczową rolę, ponieważ determinuje dodatkowe warstwy, które należy uwzględnić podczas projektowania więźby dachowej.
Dach kopertowy, dzięki swojej geometrycznej formie, prezentuje się najlepiej wykończony drobnowymiarowym pokryciem.
Optymalnym wyborem dla dachu kopertowego są dachówki ceramiczne lub dachówki betonowe.
Mały wymiar dachówek znacznie ogranicza konieczność docinania materiału, minimalizując straty pokrycia. Zastosowanie dachówek przyspiesza prace wykończeniowe i zapewnia pełne dopasowanie poszczególnych elementów, co wpływa na estetykę i trwałość dachu.
Jakie dachówki na dach kopertowy wybrać?
Wybór konkretnego rodzaju dachówki na dach kopertowy leży w gestii inwestora i zależy od indywidualnych upodobań, jednak warto kierować się pewnymi dobrami praktykami. Stosowanie się do nich zapewnia pełne dopasowanie formy dachu do bryły budynku i jest uzasadnione ekonomicznie.
Największą dowolność w doborze dachówki mamy w przypadku dużych budynków z połaciami o znacznym wymiarze.
Na takich dachach dobrze prezentują się większe dachówki o płaskiej formie, takie jak Turmalin czy Teviva Cisar, ale także dachówki profilowane, jak Rubin, Topas, dachówka Bałtycka czy Celtycka.
Dachy skośne kopertowe wykończone większymi dachówkami dobrze wyglądają zarówno na budynkach klasycznych, jak i nowoczesnych. Tego typu wykończenia współgrają z bryłami z użytkowym poddaszem oraz willami z kondygnacjami o pełnej wysokości.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokryć dach o dużych płaszczyznach mniejszymi dachówkami – wszystko zależy od stylu domu i gustu inwestora.
Na małych dachach kopertowych oraz tych z lukarnami (prostymi i owalnymi) lub załamaniami dachu, najlepszym rozwiązaniem są drobnowymiarowe dachówki, takie jak karpiówka Opal lub Opal żłobkowany.
Takie pokrycia podkreślają odpowiednie proporcje połaci dachowych, umożliwiają szybkie wykończenie oraz ograniczają konieczność docinania.
Cena dachu kopertowego
Cena pokrycia dachu kopertowego zależy przede wszystkim od wymiarów i stopnia skomplikowania konstrukcji.
Najbardziej ekonomiczne są dachy składające się z prostych połaci bez dodatkowych elementów architektonicznych, charakterystyczne dla budynków z nieużytkowym poddaszem. Również dachy z oknami połaciowymi są stosunkowo proste w wykonaniu.
Koszty rosną, gdy na dachu mają się znaleźć lukarny, okna kolankowe i inne dodatkowe elementy, zwłaszcza o owalnym kształcie.
Takie układy mogą wymagać docinki i stosowania dodatkowych akcesoriów zapewniających estetykę i funkcjonalność.
W przypadku bardziej skomplikowanych dachów kopertowych, dobrą praktyką jest stosowanie dachówek małoformatowych, które minimalizują straty materiałowe i poprawiają efekt wizualny.
Koszty wykonania dachu zależą również od zastosowanej warstwy wstępnego krycia. Dachy z membraną są tańsze w realizacji w porównaniu do tych z pełnym poszyciem z desek lub płyt drewnopochodnych.
Rodzaj więźby dachowej ma duże znaczenie dla całkowitych kosztów.
Zależy on przede wszystkim od rozpiętości budynku i uwarunkowań klimatycznych. Większe budynki i większe obciążenia wymagają więcej elementów konstrukcyjnych, większych wymiarów i mniejszego rozstawu wiązarów.
Przy kalkulowaniu kosztów wykonania dachu kopertowego, nie można zapomnieć o wydatkach związanych z ociepleniem. Jeśli poddasze ma być użytkowe, dach musi być zabezpieczony termicznie.
W takim przypadku należy uwzględnić koszt zakupu i montażu materiału ociepleniowego oraz paroizolacji.
Źródło i zdjęcia: BMI Braas
Komentarze