Jak długo należy suszyć drewno?

Drewno konstrukcyjne to naturalny i elastyczny materiał, stosunkowo łatwy w obróbce. Zanim zostanie użyte, należy poddać je dokładnemu suszeniu. Jak długo trwa taki proces i jak przebiega? 

Jak długo należy suszyć drewno?

Jak długo suszyć drewno?

Ile powinno trwać suszenie drewna? Nie istnieje jedyna poprawna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od technologii, którą użyje się do tego procesu. Metody naturalne będą bardziej długotrwałe, z kolei te zaawansowane i konwekcyjne pozwalają na krótszy czas suszenia drewna. Choć cały proces wydaje się pozornie oczywisty, wcale taki nie jest. Zwłaszcza drewno konstrukcyjne musi być zawsze suszone w taki sposób, aby nie uległo przy tym żadnym uszkodzeniom i nie pękało. Czas trwania całego procesu jest uzależniony także od konkretnego gatunku drzewa. Z reguły drewno pozyskiwane z liściastych odmian trzeba suszyć dłużej.

W jaki sposób suszyć drewno?

Istnieje kilka popularnych metod suszenia drewna. Najbardziej znaną z nich jest sezonowanie. Polega ono na przechowywaniu drewna przez kilka lat i jego powolnym, samoczynnym wysychaniu. To naturalna i prosta metoda, która ma jednak sporo wad. Należy pamiętać, że nie tylko wilgoć szkodzi drewnu. Wobec tego materiał poddany sezonowaniu trzeba także zabezpieczyć impregnatem, co nie zawsze jest pożądane.

Istnieją także inne, bardziej zaawansowane metody suszenia drewna. Można taki zabieg przeprowadzić w suszarniach powietrznych i spalinowych, przy zastosowaniu pary wodnej, cieczy, a nawet prądu elektrycznego. Ostatnia technologia pozwala na znaczne skrócenie czasu suszenia, jednak nie jest najlepszym wyborem w przypadku drewna konstrukcyjnego - może przyczyniać się do powstawania zmian fizycznych i mechanicznych.

Czym jest suszenie komorowe?

Coraz popularniejszą i bardzo skuteczną metodą jest suszenie komorowe drewna. Ile ono trwa? Z reguły kilkanaście dni, ponieważ cały proces przebiega bardzo sprawnie. Dodatkowo drewno poddane suszeniu komorowemu jest wyjaławianie ze wszelkich szkodników oraz grzybów. Materiał nie ulega przy tym żadnym uszkodzeniom.

Mamy nadzieję, że już wiesz, od czego zależy, ile trwa suszenie drewna. Pamiętaj, żeby zawsze wybierać materiał konstrukcyjny ze sprawdzonych źródeł. Dobrze wysuszone drewno to gwarancja prawdziwej trwałości.

Źródło i zdjęcie: Wiązary Burkietowicz

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT