Budowa domu systemem gospodarczym – jakie prace możemy wykonać samodzielnie?

Budując dom, wiele prac budowlanych możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli zredukować koszty inwestycji. Zakres prac zależy od tego, ile czasu możemy na nie poświęcić oraz od naszych umiejętności. Jakie prace na budowie można wykonać samemu?

Budowa domu systemem gospodarczym – jakie prace możemy wykonać samodzielnie?

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny budowlanki, to niektóre prace możemy wykonać samodzielnie. Zanim do nich przystąpimy, warto się dobrze przygotować.

Z pomocą przychodzą nam instrukcje producentów materiałów budowlanych czy wskazówki innych inwestorów, którzy na różnych forach budowlanych chętnie dzielą się zdobytą wiedzą.

Niemniej ważny jest odpowiedni sprzęt – gdy nie mamy odpowiedniego, zawsze możemy go wypożyczyć, gdyż jednorazowy zakup specjalistycznych narzędzi często jest nieopłacalny.

Co ważne, jeśli zamierzamy budować dom systemem gospodarczym, to wybierając projekt domu, postawmy na prostotę – mało skomplikowana bryła jest po prostu łatwiejsza w realizacji.

Samodzielna budowa domu – zrób to sam

Do najłatwiejszych prac, niestety czaso- i pracochłonnych należy samodzielne wykonanie wykopów pod fundamenty. Aby prace przebiegały szybciej, warto skorzystać z pomocy przyjaciół i zaopatrzyć ich w łopaty.

Także z wykopami kanalizacyjnymi czy wodociągowymi powinniśmy poradzić sobie bez problemu. Możemy również pokusić się o wylanie ławy pod fundamenty. Pamiętajmy jednak, że fundament powinien być monolitem, dlatego najbezpieczniej jest zamówić odpowiednią mieszankę betonową z betoniarni.

Najpopularniejszym rodzajem stropów w budownictwie jednorodzinnym jest strop gęstożebrowy Teriva. Jeśli mamy pewne doświadczenie budowlane, możemy belki i pustaki stropowe ułożyć bez pomocy fachowców. Jednak tak samo jak w przypadku fundamentów, do jego zalania zastosujmy beton z betoniarni.

Inwestorzy bardzo często wykonują samodzielnie ścianki działowe z lekkiej cegły czy bloczków z betonu komórkowego. Popularne – szczególnie na poddaszu użytkowym – są ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych.

Mało skomplikowana sucha zabudowa sprawia, że zazwyczaj płytami g-k wykańcza się skosy poddasza czy wykonuje sufity podwieszane – z tą pracą też powinniśmy poradzić sobie bez problemów.

Do prac, do których nie musimy zatrudniać specjalistów, należy także montaż rur i rynien spustowych. Pamiętajmy jednak, że orynnowanie musi zostać dobrane do powierzchni dachu.

Najlepiej wybrać gotowy system rynnowy pochodzący od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński – ponadto doradcy firmy pomogą dobrać nam odpowiednie orynnowanie. Mało kłopotliwe jest też wykonanie ogrodzenia z siatki czy paneli ogrodzeniowych.

Samodzielna budowa domu pod kontrolą fachowca

Gdy nie mamy doświadczenia, lepiej zrezygnować z samodzielnego murowania ścian zewnętrznych, chociaż rozwiązania systemowe ułatwiają nam to zadanie. Możemy jednak zostać pomocnikiem murarza i pod jego nadzorem wykonywać prace budowlane.

Co ważne, aby nie popełnić trudnych do naprawienia błędów, to murarz powinien wyciągać narożniki. Jeśli ściany zostały równo wymurowane, to możemy ocieplić je samodzielnie. Przyklejenie styropianu, wtopienie siatki i zaciągnięcie tynkiem nie jest skomplikowane.

Jednak jeżeli nie mamy wprawy, to już nałożenie tynku cienkowarstwowego lepiej powierzyć fachowcom. Tak samo jak układanie dachówek czy blachodachówki – późniejsze naprawienie błędów jest dość kosztowne. Natomiast samodzielnie możemy ułożyć gonty bitumiczne.

Czy samodzielna budowa domu się opłaca

Na samodzielną budowę domu decydują się inwestorzy, którzy chcą zaoszczędzić na robociźnie. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jakiego rzędu będą to oszczędności, gdyż wszystko zależy od zakresu samodzielnie przeprowadzonych prac.

Chociaż szacuje się, że przy dużym zaangażowaniu można obniżyć koszty budowy domu nawet o 20%. Niestety budowa domu systemem gospodarczym jest dość długotrwała – a im dłużej budujemy dom, tym koszty inwestycyjne będą większe.

Ponadto decydując się na system gospodarczy, zazwyczaj każdą wolną chwilę spędzamy na placu budowy. I chociaż postawienie własnoręcznie domu do duża satysfakcja, to nie każdy jest w stanie spędzić każdy weekend i urlop na placu budowy. Pamiętajmy o tym.


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT