Kto ma obowiązek odśnieżać dach i chodnik?

Gdy na nieodśnieżonym chodniku ktoś się poślizgnie i złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania. Kto ma obowiązek odśnieżyć chodnik przed domem - właściciel nieruchomości czy gmina? Co grozi za nieodśnieżenie chodnika i dachu?

Kto ma obowiązek odśnieżać dach i chodnik?

Kwestię obowiązku odśnieżania chodnika reguluje art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy jego nieruchomości.

Obowiązek odśnieżania chodników obciąża właścicieli posesji oraz użytkowników wieczystych i najemców władających nieruchomością. Prawo nie zobowiązuje właścicieli nieruchomości do posypywania chodnika piaskiem lub solą.

Kiedy trzeba odśnieżać chodnik?

Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli chodnik przylega do ogrodzenia domu, do jego odśnieżenia zobowiązany jest właściciel nieruchomości.

Jeśli na nieruchomości trwa budowa domu, za sprzątanie i odśnieżanie chodnika odpowiada wykonawca robót budowlanych.

Obowiązek sprzątania i odśnieżania chodników należących do nieruchomości z budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, spoczywa na wspólnocie albo spółdzielni mieszkaniowej (właściciele lokali ponoszą tylko koszty odśnieżania).

Śnieg należy gromadzić w miejscu, w którym nie będzie utrudniać poruszania się pojazdów ani pieszych. Za wywóz uprzątniętego śniegu odpowiada zarządca drogi.

Kiedy nie trzeba odśnieżać chodnika?

Jeśli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, rów melioracyjny, trawnik lub inna przeszkoda, właściciel nieruchomości chodnika będącego częścią drogi publicznej nie musi go odśnieżać - obowiązek ten leży po stronie gminy. Uprzątnięty śnieg powinien być usunięty przez zarządcę drogi.

Odśnieżanie chodnika oraz drogi publicznej jest obowiązkiem zarządcy tej drogi, jeżeli na przylegającym do niej chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania.

Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać przystanków komunikacyjnych oraz wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych. W tym przypadku odśnieżaniem zajmuje się przedsiębiorstwo, użytkujące tereny służące komunikacji publicznej.

Co grozi za nieodśnieżenie chodnika?

Za nieodśnieżanie chodnika właściciel nieruchomości może być ukarany grzywną oraz może zostać pozwany przez osobę, która dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku upadku na nieodśnieżonym chodniku. Osoba ta może żądać zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia.

Odśnieżenie dachu i usuwanie sopli lodu

Prawo budowlane w art. 61 pkt 2 nakazuje właścicielom domów zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania w sytuacji występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obowiązek odśnieżenia dachu i elewacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku.

Należy również zadbać o usunięcie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, zagrażających bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach komunikacyjnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. Za nieodśnieżenie dachu grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do 1 roku.

Niewłaściwe usuwanie śniegu z dachu może stwarzać zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego prace muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.


Autor: Sebastian Malinowski

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT