Przyczyny powstawania korozji na dachach blaszanych
Korozja pojawia się na dachach blaszanych pod wpływem wilgoci. Wskutek oddziaływania opadów i mgły na powierzchni metalu pojawiają się tlenki żelaza, które tworzą nalot - rdzę. Przyczynia się ona do obniżenia wytrzymałości pokrycia z blachy.
Z tego powodu należy dokonywać regularnych przeglądów i mycia dachu. Pozwala to wykryć niewielkie ogniska korozji od razu i szybko zareagować na problem. Dzięki temu rdza nie rozwija się w głąb struktury pokrycia, co mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia i utraty szczelności.
Jak zabezpieczyć dachy blaszane przed korozją?
Zabezpieczenie dachów blaszanych przed korozją nie jest trudne. Renowację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia pokrycia przy użyciu środków zmiękczających zabrudzenia. Warto zastosować również preparaty zawierające inhibitory korozji. W pozbywaniu się zanieczyszczeń pomocna będzie myjka wysokociśnieniowa, a ogniska rdzy usuwa się przy pomocy specjalnych szczotek.
Oczyszczony dach jest gotowy na malowanie farbą podkładową o właściwościach antykorozyjnych. W zakładach produkcyjnych pokrycia dachowe z rdzeniem stalowym są obustronnie zabezpieczane warstwą ocynku lub alucynku, a także powłokami ochronno-dekoracyjnymi. W tym celu wykorzystywane są farby z poliestru, plastizolu, puralu lub PVDF (PVF2).
Każda z tych powłok ma dodatkowe właściwości, które zwiększają odporność metalu na wybrane czynniki, np. substancje chemiczne, promieniowanie słoneczne czy zmienne warunki atmosferyczne. Nałożenie nowej warstwy jednej z wymienionych farb antykorozyjnych przywraca ciągłość powłoki ochronnej i długotrwale zapobiega pojawianiu się rdzy.
źródło i zdjęcia: Hanbud
Komentarze