Ocieplanie poddasza wełną mineralną

Ocieplanie poddasza wełną mineralną to sprawdzone i doceniane rozwiązanie. Wełna mineralna dostępna jest na polskim rynku od wielu lat i stała się więc pierwszym wyborem, kiedy przychodzi nam podjąć decyzję o sposobie ocieplenia poddasza. Używając wełny możemy osiągnąć doskonałe parametry izolacyjne.

Ocieplanie poddasza wełną mineralną

Zalety ocieplania poddasza wełną mineralną

Wysokie właściwości termoizolacyjne oraz świetną izolację akustyczną. Dodatkowo, wełna mineralna URSA na całym etapie produkcji oraz użytkowania jest produktem bezpiecznym dla zdrowia i środowiska. Potwierdzają to liczne, międzynarodowe badania przeprowadzane na przestrzeni dziesięcioleci od momentu produkcji pierwszej rolki. Wybierając naszą wełnę macie Państwo pewność, że korzystacie ze zdrowych, bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań.

Jaką wełnę wybrać na poddasze?

Po pierwsze o jak najniższej lambdzie - innymi słowy o jak najniższym współczynniku przenikalności ciepła. Po drugie - w kwestii grubości ocieplenia - warto zaufać wartościom podanym w projekcie. Nie zmniejszajmy jej na własną rękę, gdyż prowadzi to do strat ciepła, a w efekcie do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Wełna na ocieplenie poddasza - jako produkt z najlepszymi parametrami ognioodporności jest również gwarancją zabezpieczenia przeciwpożarowego! Wybierzmy zatem producenta, którego produkty są obecne i cenione na rynku od lat. Zagwarantujmy sobie ciepłe wnętrza przy użyciu produktów URSA.

Właściwie wykonana izolacja poddasza wełną zmniejsza koszty ogrzewania, a także pozwala utrzymać w domu przyjemny chłód latem. Wełna na poddasze w rolkach URSA jest produktem łatwym w użyciu oraz ekonomicznym - niemal całkowicie niweluje powstawanie odpadu.

Jak ocieplić poddasze wełną?

Aby uzyskać najlepsze parametry cieplne, należy w pierwszej kolejności przeanalizować układ poszczególnych elementów konstrukcyjnych poddasza. Należy upewnić się, że podczas układania wełny ciągłość izolacji nie zostanie przerwana na żadnym z nich. Niedokładnie lub zupełnie nieosłonięta betonowa część konstrukcyjna poddasza jest niestety gwarancją powstania mostka termicznego, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na staranność wykonywania prac.

Dla optymalnego wykorzystania właściwości izolacyjnych wełny mineralnej, najczęściej układamy ją w dwóch - różnych lub takich samych - grubościach. Należy też pamiętać, że druga warstwa musi być ułożona pod kątem 90 stopni w stosunku do pierwszej.

Aby lepiej zobrazować zasadę układu dwuwarstwowego spróbujemy wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że wysokość krokwi na poddaszu to 17,5 cm. Projekt zakłada izolację o grubości 25cm. W tym wypadku należy zastosować dwie warstwy ocieplenia o grubościach 15cm oraz 10cm. Warstwę 15-centymetrową umieszczamy pomiędzy krokwiami równolegle, natomiast warstwą 10-centymetrową przykrywamy poprzednią warstwę prostopadle.

Takie ułożenie zapewni optymalne efekty i wyeliminuje ryzyko potencjalnej utraty ciepła przez powstałe szczeliny. Należy też zauważyć, że pierwsza warstwa wełny nie jest równa wysokości krokwi. Wynika to z konieczności zastosowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy połacią dachu, a wełną. Wełna, w żadnym wypadku nie może być ułożona na ścisk! Tak więc po zamontowaniu 15-centymetrowej warstwy wełny pomiędzy krokwie wysokości 17,5 cm otrzymamy optymalną, 2,5-centymetrową szczelinę wentylacyjną.

Jak wygląda izolacja poddasza wełną w praktyce?

Pierwsza czynnością po otwarciu rolki jest jej rozwinięcie i pozostawienie przez kilka minut do rozprężenia. Ta czynność pozwala wełnie osiągnąć docelową grubość, a nam ułatwi pracę z produktem. Po zmierzeniu rozstawu krokwi docinamy wełnę dodając na szerokość około 2 centymetrów i układamy pomiędzy krokwiami. Tak docięta wełna utrzyma się na swoim miejscu bez konieczności sznurkowania.

Na tym etapie warto zaznaczyć, że im staranniej wykonamy czynności, tym docelowo lepsze parametry cieplne uzyskamy. Następnie układamy drugą warstwę ocieplenia w poprzek - tu powinniśmy unikać zbyt mocnego przyciskania profilami aluminiowymi stanowiącymi podkonstrukcję dla płyt gipsowo kartonowych. Na koniec należy zastosować paroizolację od wewnątrz pomieszczenia. Tak przygotowane ocieplenie jest gotowe do instalacji płyt suchej zabudowy.

źródło i zdjęcie: URSA Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE