Znaki drogowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Znaki drogowe to urządzenia, z których pomocy korzysta niemal każdy z nas na co dzień. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z najróżniejszych wymogów stawianych tego typu urządzeniom. Jakby nie patrzył – znaki drogowe używane są bezpośrednio na świeżym powietrzu. Dlatego, narażone są przez niemal cały czas na różnego typu negatywne i szkodliwe oddziaływania – opady atmosferyczne, wysokie i niskie temperatury oraz inne. Zapraszamy do krótkiego poradnika dedykowanego dla firm remontowych i budowlanych, w którym podpowiemy – jak wybrać znaki drogowe dobrej jakości.

Znaki drogowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Znaki drogowe a materiał wykonania

Znaki drogowe wystawione są więc na oddziaływanie różnorodnych czynników, mogących im zaszkodzić. Długotrwała ekspozycja na wilgoć oraz zmiany temperatur może doprowadzić do blaknięcia farby i powstawania korozji, dlatego też podkłady powinny być należycie zabezpieczone za pomocą farb proszkowych.

Umożliwienie odczytania treści danego znaku drogowego zapewnia zastosowanie dedykowanych folii z odpowiednim do stosowania na drogach atestem. Używanie tego typu materiałów jest niezbędne, gdyż w sytuacji, w której znak drogowy jest nieczytelny lub niewidoczny nocą - nie spełnia on swojej podstawowej funkcji, a więc – mówiąc wprost – jest po prostu bezużyteczny. By nie dopuścić do powstania takiej sytuacji, korzysta się ze znaków drogowych wykonanych z wysokiej jakości materiałów.\

Przede wszystkim istotne jest, by lico znaku drogowego było wytworzone wyłącznie z przeznaczonych do tego celu folii, które są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz zapewniają prawidłowy stopień odblaskowości i widoczności znaków drogowych szczególnie nocą.

Folia na lica znaków drogowych – dostępne rodzaje

Wyróżnia się trzy generacje folii stosowanych na licach znaków drogowych. Folia pierwszej generacji to np. tak zwana folia kulkowa, przeznaczone do stosowania na znakach wszelkich znaków terenie zabudowanym, na drogach osiedlowych i terenach wewnętrznych. Folia kulkowa jest stosunkowo wytrzymała, a jej zastosowanie gwarantuje żywotność znaku nawet przez okres 7 lat.

W przypadku znaków wymagających zapewnienia większego stopnia widoczności oraz odporności na szkodliwe oddziaływania przez dłuższy okres, stosuje się folię II generacji. Dzięki odpowiednim właściwościom fotometrycznym folia ta zwiększa widoczność znaku nawet w czasie intensywnych opadów atmosferycznych.

Ma wysoki poziom odbicia światła, co znacznie poprawia widoczność. Ponadto, gwarantuje ona wytrzymałość danego znaku drogowego przez okres 10 lat lub dłużej. Ostatnim, najbardziej wytrzymałym rodzajem folii do lic znaków drogowych, jest specjalny typ folii mikropryzmatycznej III generacji, przeznaczonej do stosowania w miejscach wyjątkowo niebezpiecznych. Przede wszystkim – są to drogi przyspieszonego ruchu, ekspresowe oraz autostrady. Folia taka ma zwiększone właściwości fotometryczne, co czyni znak jeszcze bardziej widocznym. Ponadto, jej trwałość ocenia się na przynajmniej 12 lat.

Podkłady w znakach drogowych

Równie istotny jest rodzaj zastosowanego w danym znaku drogowym podkładu. Najczęściej są one wykonane z blachy 1.25mm lub aluminium z podwójnie giętymi krawędziami w celu wzmocnienia konstrukcji. Tarcze takich znaków są dodatkowo poddawane odtłuszczaniu i pasywacji cyrkonowej, a nanoszone symbole są tworzone metodą malowania proszkowego.

Spotykamy też podkłady warstwowe wypełnione spienionym polistyrenem, które mają grubość wynoszącą 24 milimetry, choć spotkać się możemy rzadziej z podkładami grubszymi lub cieńszymi. W przypadku znaków warstwowych dobrze, jeśli w produkcji j zastosowano wzmocnienia ocynkowane – dzięki nim znak będzie mniej podatny na powstawanie odkształceń.

Źródło i zdjęcia: matech.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT