„Roca One Day Design Challenge”
Międzynarodowy konkurs designu organizowany przez firmę Roca, obecny będzie już w 20 miastach i 18 krajach świata. Zadaniem uczestników będzie przedstawienie w ciekawy sposób innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej.
Na jego wykonanie będą mieli tylko jeden dzień. W 2019 roku konkurs został wyróżniony prestiżową nagrodą „Red dot” a w 2020 – „If design award”, w kategorii: komunikacja.
Już 28 marca br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, odbędzie się kolejna edycja „Roca One Day Design Challenge”. Od lat jest to jeden z najbardziej ekscytujących konkursów dla młodych projektantów i architektów na całym świecie.
„Roca One Day Design Challenge” zainicjowany przez markę globalną Roca, lidera w sektorze łazienkowym, stawia wyzwanie stworzenia oryginalnych rozwiązań i innowacyjnych koncepcji do przestrzeni łazienkowej, tylko w jeden dzień.
Do konkursu przystąpić mogą studenci wzronictwa i architektury oraz młodzi profesjonaliści, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Zadanie konkursowe będzie dotyczyło zagadnienia dotyczącego przestrzeni łazienkowej, a założenia, zostaną ogłoszone rano w dniu konkursu.
Niewątpliwe największym wyzwaniem dla uczestników będzie presja czasu. Swoje projekty tworzyć mogą samodzielnie lub w 2 osobowych grupach. Najważniejszymi kryteriami, którymi będą kierować się członkowie Jury będą: oryginalność, design i walory użytkowe koncepcji.
Do 25 marca br. trwa okres rejestracji online, jednak uczestnicy, mogą także rejestrować się osobiście na miejscu w sobotę rano w IWP od 9.00 do 10.30.
Zadanie konkursowe i jego założenia zostaną ogłoszone 28 marca br. o 9:30. Od tego momentu do 16:00 młodzi architekci będą mogli tworzyć swoje projekty. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone tego samego dnia tuż o obradach Jury. W skład, którego wejdą profesjonaliści oraz osobistości ze świata architektury i designu: Oskar Zięta – wybitny projektant i właściciel firmy Zieta Prozessdesign, Krystyna Rzehak – dyrektor kreatywna IWP, najstarszej polskiej instytucji zajmującej się designem, Marta Sękulska-Wrońska – prezes Oddziału Warszawskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów, prof. Michał Stefanowski – projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Joanna Dec-Galuk – dyrektor marketingu Roca Polska.
Za pierwsze miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 1000 EURO, za drugie – 700 EURO, a za trzecie – 400 EURO. Dodatkowo Jury ma możliwość przyznania bonusowej nagrody fundacji Wa Are Water w wysokości 400 EURO za projekt, który w ciekawy sposób zaakcentuje tematykę zrównoważonego rozwoju.
Patronat instytucjonalny nad wydarzeniem objęły: Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej, odział Warszawa. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Pierwsza edycja odbyła się w Hiszpanii w 2012 roku. Celem jest ekspansja na skalę światową. W ostatnim roku kompetencje odbyły się w 14 miastach na całym świecie, takich jak: Katowice (Polska), Sofia (Bułgaria), Lizbona (Portugalia), Moskwa (Rosja), Londyn (Wielka Brytania), Sao Paulo (Brazylia), Shanghai i Pekin (Chiny), Muscat (Oman), Barcelona i Madryt (Hiszpania), Dubai (Emiraty Arabskie), Singapur i Hong Kong.
Źródło i zdjęcia: Roca
Komentarze