Jak funkcjonalnie wyposażyć łazienkę?

Przystosowanie łazienki do potrzeb przyszłych użytkowników musi uwzględniać nie tylko jej walory funkcjonalne i estetyczne, ale również wymagania techniczne niezbędne do zainstalowania wybranych urządzeń. O aranżacji łazienki warto pomyśleć już na etapie wstępnych prac wykończeniowych. Łatwej wtedy zamontować konieczne orurowanie, położyć niezbędne izolacje czy odpowiednio rozmieścić podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jak funkcjonalnie wyposażyć łazienkę?
Artykuł zawiera:
  • Rozplanowanie łazienki.
  • Łazienka zgodna z wymaganiami.
  • Oświetlenie łazienkowe.
  • Odpowiednia temperatura w salonie kąpielowym.
  • Rozmieszczenie przyłączy do baterii.
  • Zalety wanny i brodzika. 

Rozplanowanie łazienki 

Zależnie od wielkości domu, liczby użytkowników czy indywidualnych preferencji, łazienkę można potraktować jako pomieszczenie pozwalające tylko na wygodne przeprowadzenie zabiegów higienicznych lub też zaaranżować ją jako miejsce relaksu. Zależnie od planowanej formy użytkowania, jej wyposażenie może spełniać jedynie standardowe wymagania lub pełnić funkcję pokoju kąpielowego o szerokim zakresie możliwości.

Często pojawia się problem czy łączyć łazienkę z WC. Głównym czynnikiem decydującym jest przewidywana powierzchnia z przeznaczeniem na cele sanitarno-higieniczne. Dysponując dostatecznie dużą powierzchnią do zagospodarowania, oddzielną ubikację można będzie dodatkowo wyposażyć np. w bidet.

Możliwy jest też wariant zdublowania WC, umieszczając miskę ustępową w łazience jak i sąsiadującej z nią oddzielnej ubikacji. W praktyce, w domach jednorodzinnych -zwłaszcza piętrowych - urządzane są z reguły przynajmniej dwa pomieszczenia sanitarne - przy sypialniach duża łazienka z dodatkowym WC, a w pobliżu kuchni, jadalni, łazienka „gościnna” zintegrowana z WC.

Podstawowe wymagania techniczne

Minimum wyposażenia domowej łazienki to wanna lub natrysk, umywalka i miska ustępowa. Rozmieszczenie przyborów sanitarnych powinno zapewnić łatwe z nich korzystanie. W przypadku osób starszych czy niesprawnych ruchowo, warto wyposażyć łazienkę w odpowiednio dostosowane uchwyty, ułatwiające korzystanie zwłaszcza z sedesu.

Ze względu na możliwość rozlewania się wody, jak i wysoką wilgotność powietrza, pokrycia ścian i podłóg powinny być odporne na zawilgocenie, a w strefach narażonych na rozchlapywanie (podłoga, ściany wokół wanny, brodzika) powinny mieć nałożoną dodatkową izolacje przeciwwilgociową.

Ze względu na grawitacyjne odprowadzenie ścieków z urządzeń sanitarnych, rury odpływowe muszą być układane ze spadkiem przynajmniej 2% w kierunku pionu, a w przypadku odpływu z miski ustępowej, odprowadzenia nie mogą być dłuższe niż 2 m. W łazience należy zapewnić skuteczną wentylację, której intensywność w czasie korzystania powinna wynosić przynajmniej 50 m3/h. Wtedy również należy podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu do 24º.

Łazienkowa lampa ścienna z lustrem
Lampa ścienna z lustrem, powiększy optycznie niewielką łazienkę. Fot. Spotline  

Instalacja elektryczna powinna posiadać, zabezpieczenie przeciwporażeniowe w postaci wyłącznika różnicowo-prądowego o czułości 30mA, a w strefie ochronnej wokół wanny czy brodzika (w pasie szerokości 60 cm od ich krawędzi ) nie można montować żadnych gniazd przyłączeniowych ani wyłączników.

Gniazdka w łazience w osłonką
Gniazdka w łazience powinny być umieszczone poza strefą ochronną wokół wanny. Fot. Ospel 

Parametry zasilania w wodę ciepłą i zimną (wydajność, ciśnienie, temperatura), muszą zapewniać prawidłowe funkcjonowanie podłączonych do nich urządzeń. Jako minimalne wartości dla podstawowego wyposażenia można przyjąć: ciśnienie powyżej 0,2 MPa, przepływ zimnej wody > 6 litrów /min., a temperatura ciepłej wody nie wyższa niż 55º.

Dobry klimat w łazience

Łazienka, zwłaszcza jeśli pełni rolę pokoju kąpielowego, powinna zachować dostatecznie wysoką temperaturę - przynajmniej 24º. Nie musi jednak być stale tak ciepło. Korzystnym rozwiązaniem będzie zamontowanie ogrzewania wspomagającego, załączanego czasowo.

Grzejnik pionowy w łazience
Grzejnik w łazience może służyć również jako miejsce do suszenia ręczników. Fot. Vogel&Noot

Podstawowe ogrzewanie może zapewnić zwykły grzejnik czy ogrzewanie podłogowe, a na czas kąpieli (z odpowiednim wyprzedzeniem), załącza się elektryczny termowentylator łazienkowy lub promiennik podczerwieni. Dodatkową zaletą tego rozwiązanie jest szybsze suszenie pomieszczenia i możliwość tworzenia stref o różnej temperaturze.

Warto też zamontować tzw. grzejnik drabinkowy wyposażony w dodatkowo grzałkę elektryczną. Pozwoli on na suszenie i podgrzewanie ręczników kąpielowych, nawet poza sezonem grzewczym.

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe znacząco poprawia komfort w łazience. Fot. Kermi 
 

Trzeba też pamiętać, że decydując się na ogrzewanie podłogowe nie możemy ułożyć go w pobliżu wpustów podłogowych czy odpływów liniowych, gdyż podgrzewanie doprowadzi do szybkiego odparowania wody w syfonach, co spowoduje przenikanie przykrych zapachów z kanalizacji do wnętrza.

Wentylator łazienkowy
Wentylator łazienkowy jest niezbędny, ze względu na podwyższony poziom wilgoci w tym pomieszczeniu. Fot. Vents-Group

W łazience trzeba zapewnić sprawną wentylację, usuwającą w krótkim czasie wilgotne powietrze. Standardowa wentylacja grawitacyjna z reguły nie wystarcza i trzeba ją okresowo wspomóc wentylatorem. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie wentylatora wyciągowego sterowanego, np. wyłącznikiem oświetlenia, czujnikiem ruchu czy wilgotności lub założenie na wylocie kanału wentylacyjnej nasady hybrydowej.

Rozmieszczenie przyłączy do baterii

Doprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą do baterii można umieścić pod tynkiem lub na wierzchu ścian, i zależnie od ich rodzaju (baterie stojące czy naścienne) musimy odpowiednio wyznaczać miejsca umieszczenia końcówek przyłączeniowych.

Montaż baterii łazienkowej
Podłączenie baterii umywalkowej. Fot. budujemydom

Przy podłączeniach do baterii stojącej, umywalkowej umieszczamy je najczęściej symetrycznie względem środka przyboru w rozstawieniu 15-20 cm i na wysokości 20-25 cm poniżej wierzchu umywalki. W pewnym zakresie możliwa będzie późniejsza korekta zamontowania przyboru, gdyż ostateczne podłączenie wykonuje się za pomocą elastycznych wężyków o różnej długości.

Decydując się na zamontowanie baterii naściennej, jesteśmy już skazani na określoną lokalizacje umywalki czy wanny, a ostateczne zainstalowanie armatury możemy zrobić dopiero po zakończeniu robót wykończeniowych w tym pomieszczeniu.

Dlatego już na etapie prac instalacyjnych musimy precyzyjnie ustalić miejsce na wyprowadzenia pod baterię, jak też odpowiednio je przygotować. Standardowo umieszczamy je w odległości ok. 1/3 długości wanny, mierząc od strony odpływu wody do kanalizacji, a końcówki podłączenia powinny się znaleźć na wysokości 15-20 cm nad brzegiem wanny.

Rzadziej montowane naścienne baterie umywalkowe, wymagają doprowadzenia podłączeń na wysokość 110-115 cm nad podłogą i symetrycznie względem środka przyboru. Na podobną wysokość doprowadzamy podłączenia pod baterie natryskową, montowaną w kabinie prysznicowej.

Z wanną lub brodzikiem

Standardowy montaż kabiny prysznicowej czy wanny, nie wymaga specjalnego przystosowania instalacji wod.-kan. do podłączenia. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, gdzie umieszczone są przyłącza w panelu natryskowym.

Specjalne przygotowania należy jednak poczynić, jeśli zechcemy utworzyć modny obecnie natrysk bez brodzika. Oprócz walorów estetycznych, rozwiązanie to ma zalety użytkowe - zapewnia komfortowe wchodzenie pod natrysk, ułatwia utrzymanie łazienki w czystości i w razie awarii, np. pralki zabezpiecza pozostałe pomieszczenia przed zalaniem.

Najprostsze rozwiązanie to montaż gotowego, płaskiego brodzika (akrylowego, z konglomeratu kamiennego bądź stali emaliowanej) w zagłębieniu podłogi. Inny wariant to uformowanie podłogi łazienki z odpowiednim spadkiem i pokryciem płytkami ceramicznymi. Pracę tę można znacznie uprościć, wykorzystując gotowy panel podpłytkowy z ukształtowanym odpływem i uszczelnieniem.

Odpływ liniowy w małej łazience
Odpływ liniowy w kabinie bez brodzika. Fot. Kessel 

Jednak odprowadzenie wody z odpływu umieszczonego w podłodze, wymaga obniżenia podłoża o kilkanaście centymetrów względem docelowej płaszczyzny podłogi, co trzeba wziąć pod uwagę już na etapie układania warstw podłogowych.

Planując budowę takiego natrysku z podłogą na gruncie, wstępne podłączenie rury odpływowej do instalacji kanalizacyjnej powinniśmy zrobić przed ułożeniem warstwy ociepleniowe. Wymaga to ustalenia dokładnej lokalizacji natrysku i rodzaju montowanego później odpływu liniowego.

Wanna wolnostojąca Riho
Wana wolnostojąca pięknie prezentuje się w salonie kąpielowym. Fot. Riho

Również niestandardowe ustawienie wanny na środku łazienki, z dostępem z każdej strony wymaga specjalnego przygotowania, poprzez ułożenia całej instalacji wodno-kanalizacyjnej w podłodze. Dość kłopotliwe może być uzyskanie wystarczającego spadku odpływu, jeśli podwyższenie poziomu podłogi ponad stropem nie jest dostatecznie duże, a wanna znajdzie się z dala od pionu odpływowego.

Autor: Cezary Jankowski

Zdjęcie otwierające: Armatura Kraków

Zdjęcia w tekście: Spotline, Ospel, Vogel&Noot, John Guest Polska, Vents-Group, Kessel, Riho

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE