Jak obliczyć ilość tynku na metr kwadratowy budynku?

Budowa domu to dla wielu z nas inwestycja życia. Duże koszty, jakie są związane z tym przedsięwzięciem wymagają wcześniejszego zaplanowania, dlatego tak ważne jest umiejętne oszacowanie wydatków na poszczególne etapy budowy domu, aby zmieścić się w zakładanym budżecie i nie kupować materiałów w nadmiarze.

Jak obliczyć ilość tynku na metr kwadratowy budynku?

Przykładowa kalkulacja

Elewacja stanowi istotny element budżetu, dlatego warto wiedzieć, jak możliwie precyzyjnie określić, ile tynku zużyjemy na m2 naszego budynku. Tynkowanie ścian to niezbędny element budowy, bowiem pomaga wyrównać krzywizny ścian i chroni je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Od czego zatem uzależniony jest koszt elewacji oraz czy jesteśmy w stanie zminimalizować ten wydatek?

Jak już wspomniano, tynkowanie jest niezbędnym procesem, dzięki któremu wyrównamy krzywiznę czy pęknięcia ścian powstałe podczas poszczególnych etapów budowy. To, ile tynku zużyjemy na etapie poprawiania mankamentów, zależy od stanu ścian i rodzaju nieprawidłowości ściany. W przypadku dużych odchyleń czy wgłębień musimy się przygotować na zakup większej ilości materiału.

Wyliczanie powierzchni, która będzie pokryta tynkiem, nie jest trudne, ale wymaga wykonania dokładnych pomiarów. Robimy to według następującej zasady: od pełnej płaskiej powierzchni odejmujemy powierzchnię otworów na okna i drzwi. Pamiętajmy jednak o dodaniu powierzchni, którą będą zajęte przez ościeżnice.

W przypadku problemów z oszacowaniem zapotrzebowania na materiał, z pomocą przychodzą kalkulatory budowlane. W kilku prostych krokach, podając odpowiednie parametry jesteśmy w stanie szybko wyliczyć indywidualne zapotrzebowanie zużycia tynków elewacyjnych na dowolnej powierzchni budynku.

Najlepsze warunki do tynkowania

Aby wydatek i czas pracy poświęcony na tynkowanie nie poszedł na marne, należy przeprowadzić je w optymalnych warunkach pogodowych. Zaplanujmy zatem prace w ciepły, ale niezbyt słoneczny dzień z uwzględnieniem poniższych wskazówek dotyczących temperatury i wilgoci:

  • temperatura dodatnia między 5 a 25° C, ma to znaczenie w procesie wiązania poszczególnych tynków. Zbyt niska temperatura może spowodować odpadanie tynku od zewnętrznej ściany,
  • prace w temperaturze powyżej 25° C będą skutkować zbyt szybkim wysuszeniem warstwy tynku, a w rezultacie mogą się uwidocznić łączenia poszczególnych warstw,
  • unikajmy tynkowania podczas deszczu i w dużej wilgotności powietrza, aby uchronić świeżo położoną warstwę tynku od uszkodzeń.

Warto pamiętać, że przy zakupie materiału niezbędnego do wykonania elewacji, należy kupić materiał z pewnym zapasem.

Źródło i zdjęcie: Foveo-Tech

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT