Dąb, jesion i buk - sama nazwa tych drzew budzi pozytywne skojarzenia z polskimi lasami. Potrzeba otaczania się naturalnymi materiałami sprawia, że wyjątkowo dobrze czujemy się, kiedy aranżacja jest wykończona np. drewnem. Każdy gatunek posiada swój charakter - jesion to drewno o niezwykłym rysunku słojów, wyjątkowej twardości i… bogatej symbolice.
Właściwości techniczne drewna jesionowego
Właściwości techniczne drewna jesionowego sprawiają, że znajduje się ono w czołówce rodzimych gatunków. Ciężkie, twarde i wytrzymałe jest stosowane przy budowie łodzi, maszyn, wagonów, a nawet… samolotów.
Jesionowe drewno, dzięki długowłóknistej strukturze jest bardzo giętkie i sprężyste. Jego twardość stawia go w jednym szeregu z najpopularniejszym dębem. Dostępny jest zarówno w formie parkietu, desek litych i wielowarstwowych. Te ostatnie z powodzeniem można stosować na ogrzewaniu podłogowym. Ze względu na wyrazisty rysunek słojów, to gatunek dla tych, którzy lubią wzór drewna i chcą nadać wnętrzu trochę więcej dynamiki, podpowiada Katarzyna Wątor, ekspert marki Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe.
Jesion - mistrz dekoracji
Jesion to gatunek, który odznacza się wyjątkowo dekoracyjną strukturą wąskich i wyraźnie zarysowanych słojów. Jesion naturalny posiada interesującą paletę barw od szaro-brunatnej po biało-różową. Dodatkowe odcienie można uzyskać za pomocą barwienia woskami. Jesion alpejski to przykład najjaśniejszego koloru, który można uzyskać dzięki bieleniu desek. Inne kolory, które powstają dzięki woskowaniu to odcienie orzechowe i koniakowe, które pomogą stworzyć wnętrza domowe i przytulne.
Urządzając mieszkanie warto wziąć pod uwagę jesion, który jest połączeniem siły i subtelności - jego rysunek posiada niepowtarzalny urok, a właściwości zapewnią podłodze trwałość na długie lata. Drewniana podłoga zawsze dodaje wnętrzu niewymuszonej elegancji, a jesion może sprawić, że zyska ono wyjątkową atmosferę.
źródło i zdjęcie: Kopp Podłogi Naturalne
Komentarze