Zamiana produktów na bardziej energooszczędne, na przykład świetlówki bądź lampy korzystające z technologii LED, może rozpocząć proces poprawy jakości oświetlenia w budynkach niemieszkalnych i przyczynić się do ostatecznego sukcesu. Organizacja producentów oświetlenia CELMA zwraca uwagę, iż efektywność energetyczna oświetlenia powinna być skutecznie tworzona podczas projektowania, realizacji i eksploatacji. Wprowadzenie uregulowań dla efektywności energetycznej systemów oświetleniowych otworzy możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności energii w wysokości nawet 40%.
"Przemysł oświetleniowy przygotowuje materiał z propozycjami kryteriów dla instalacji oświetleniowych w sektorze niemieszkalnym, czyli w budynkach użyteczności publicznej firmach, zakładach i w oświetleniu drogowym", mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, Dyrektor Generalna Związku Producentów Oświetlenia "Pol-lighting".
"Przygotowana jest propozycja kryteriów jakie mają spełniać instalacje oświetleniowe w sektorze niemieszkalnym, tzw. Lighting System Legislation. Uregulowania te powinny być jednolite dla wszystkich państw członkowskich, co pozwoli na uniknięcie kosztownego i czasochłonnego tworzenia 27 rozbieżnych kryteriów państwowych. Kryteria, jakie ma spełniać dana instalacja oświetleniowa muszą być znane i zastosowane już na etapie projektowania. Takie podejście pozwoli na pozyskanie znaczących oszczędności energii i zagwarantuje, że uzyskany efekt użytkowy w postaci jakości światła, będzie co najmniej na poziomie określonym odpowiednimi normami. Uregulowania te powinny obejmować cały proces projektowania i funkcjonowania systemu oświetleniowego, czyli: projekt oświetleniowy, jego weryfikację, wykonawstwo, odbiór instalacji oraz eksploatację i konserwację instalacji" - dodaje Narcyza Barczak-Araszkiewicz.
Ujednolicone wymagania i kryteria oceny systemów oświetleniowych pozwolą na porównywanie efektywności energetycznej instalacji wykonywanych dla różnych zastosowań. Możliwe będzie też określenie celów w zakresie oszczędności energii zużywanej na cele oświetleniowe w poszczególnych państwach oraz kontrolowanie postępów w ich wypełnianiu.
Poprawa jakości oświetlenia w budynkach niemieszkalnych może nastąpić w wyniku swobody we wdrażaniu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. System oświetleniowy powinien być oceniany w odniesieniu do zużycia energii a nie zainstalowanej mocy. Należy przy tym wykorzystać jednolite wskaźniki, czyli przykładowo wskaźnik LENI (limit średniej ilości kWh/m²/rok) dla oświetlenia we wnętrzach.
19% zużycia energii elektrycznej na świecie należy, według Międzynarodowej Agencji Energii, przypisać systemom oświetleniowym. W wyniku obliczeń dla sektora budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej otrzymano liczbę 1,6 miliarda punktów świetlnych.
"Modernizacja systemów oświetleniowych pozwala na osiągnięcie dużych oszczędności, sama wymiana źródeł światła i stateczników na bardziej energooszczędne w istniejących instalacjach oświetleniowych przyniesie średnio piętnastoprocentową redukcję zużycia energii. Faktyczny potencjał oszczędności energii tkwi jednak w modernizacji przestarzałych instalacji oświetleniowych, modernizacja może zmniejszyć zużycie energii średnio o 40%" - podkreśla Dyrektor Generalna "Pol-Lighting".
"Nowoczesne i wysoko energooszczędne źródła światła instalowane są w przestarzałych i źle zaprojektowanych instalacjach oświetleniowych. Skutek takiego działania, to duże straty energii i niskie parametry świetlne takich instalacji. Produkty oświetleniowe, w odróżnieniu od pralki czy lodówki, funkcjonują bowiem tylko po skonfigurowaniu ich do systemu oświetleniowego, złożonego ze źródeł światła, opraw, stateczników oraz systemu sterowania" - wyjaśnia Narcyza Barczak-Araszkiewicz.
źródło i zdjęcie: Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego "Pol-lighting"
Komentarze