Kuchnia wyspowa

Jedną z dość popularnych form aranżacji pomieszczenia kuchennego jest utworzenia tzw. kuchni wyspowej - czyli ustawienie na środku pomieszczenia wyposażenia, pozwalającego na przygotowanie potraw, a niekiedy również wygodne ich spożywanie. Taki sposób użytkowania instalowany najczęściej przy połączeniu kuchni z pokojem dziennym , co pozwala m.in. na bezpośrednią komunikację między członkami rodziny czy gośćmi podczas przygotowywania posiłków, a także umożliwia ergonomiczną pracę dzięki ograniczeniu odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami działania - często wystarczy się tylko obrócić, aby wykonać inne czynności.

Kuchnia wyspowa

Zaplanowanie układu funkcjonalnego

Budowa kuchni wyspowej wymaga dysponowania dużą powierzchnią pomieszczenia i przyjmuje się, że część kuchenna powinna mieć powierzchnie co najmniej ok. 20 m2 i w proporcjach boków zbliżonych do kwadratu.

Sama część technologiczna z otoczeniem zlokalizowana na środku pomieszczenia zajmuje przynajmniej 5 m2, a przy rozbudowaniu o obszar przeznaczony do spożywania szybkich posiłków przynajmniej dodatkowe 3-4 m2.

Przy ustaleniu jej wymiarów i lokalizacji trzeba również uwzględnić przestrzeń komunikacyjną , która wokół całego obwodu wyspy powinna mieć szerokość nie mniej niż 1,2 metra i uwzględniać również planowaną zabudowę przyścienną o standardowej głębokości ok. 60 cm.

Wyspa kuchenna w małej kuchni. Hettich Polska

Niekiedy wyspa węższym bokiem sięga do jednej ze ścian, na co najczęściej decydujemy się w przypadku dość wąskiej kuchni lub w celu ułatwienia doprowadzenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, co eliminuje konieczność umieszczenia ich np. w wykończonej już podłodze.

Typowym wyposażeniem wyspy jest jednokomorowy nieduży zlewozmywak i umieszczona w blacie kuchenka - najczęściej elektryczna, a przy szerokości blatu w 60-80 cm, część technologiczna przewidziana do przygotowania potraw powinna mieć długość nie mniejszą niż ok. 2,5 m.

Niekiedy blaty przewidziane są do wykorzystania z obu stron i wtedy ich szerokość może dochodzić nawet do 1,2 m. Przy typowym, klasycznym rozmieszczeniem sprzętów ich rozstawienie (licząc od krawędzi blatu) wyniesie: 40 cm część odstawcza + 60 cm płyta kuchenna + 60 cm część technologiczna i odstawcza + 40 cm zlewozmywak +30 do 50 cm to dodatkowa powierzchnia np. na przechowywanie, której przedłużenie może być wykorzystane jako miejsce na szybką konsumpcję np. śniadania.

Jeden z wielu pomysłów na wyposażenie wyspy kuchennej. fot. FRANKE
Jeden z wielu pomysłów na wyposażenie wyspy kuchennej. fot. FRANKE

Jednak w praktyce domowa kuchnia wyspowa służy raczej do ostatecznego przyrządzenia serwowanych potraw, natomiast ich zasadnicze przygotowanie przeprowadza się w bazowej, tradycyjnej części kuchennej (lub oddzielnym pomieszczeniu) gdzie dysponujemy większa powierzchnią roboczą i wygodnym dostępem do wielu różnorodnych urządzeń kuchennych np. krajalnicy, miksera, mikrofali czy piekarnika.

Wymagania techniczne przy instalowaniu kuchni wyspowej

Zaplanowanie utworzenia kuchni wyspowej powinno być przeprowadzone już na etapie prac instalacyjnych w budynku, co znacznie ułatwi późniejsze wykończenie tego pomieszczenia, zwłaszcza w zakresie odprowadzenia ścieków w przypadku instalowania zlewozmywaka.

Decydujące znaczenie będzie miała odpowiednia lokalizacja wlotu do pionu kanalizacyjnego w przypadku umieszczenia kuchni na stropie nad piwnicą lub parterem, a gdy podłoga spoczywa na gruncie, to koniecznie trzeba wcześniejszej umieścić w podkładzie rurę odpływową, z wlotem wyprowadzonym w miejscu późniejszego zainstalowania zlewozmywaka. W przypadku podłóg na stropie z reguły niezbędne będzie jego bruzdowanie bądź osadzenie rury podczas betonowania, pozostawiając odsłonięty koniec, co pozwoli na późniejsze podłączenie do pionu.

W stropach nad piwnicą można również kanalizację przeprowadzić przez otwór w podłodze, a następnie przeciągnąć po wierzchu ścian do rury zbiorczej. Jako oprowadzenie ścieków ze zlewozmywaka (a także zmywarki) wykorzystuje się rury kanalizacyjne o średnicy 50 mm ułożone ze spadkiem przynajmniej 2 % (pochylenie 2 cm na 1 metr długości) w kierunku odpływu.

Doprowadzenie pozostałych instalacji, a więc ciepłej i zimnej wody z reguły nie sprawie większych kłopotów, gdyż rury te mają niewielką średnicę (do ok. 20 mm) i umieszczane są w podkładzie podłogowym - podobnie jak przewody elektryczne przewidziane do podłączenia płyty grzewczej i gniazd zasilających.

Okap wyspowy Monogram W. fot. Ciarko Design
Okap wyspowy Monogram W. fot. Ciarko Design

Instalacja kuchenki - zwłaszcza przewidzianej do intensywnego użytkowania - wymaga odprowadzania wytwarzanych oparów, do czego wykorzystuje się okap nadkuchenny połączony z kanałem wentylacyjnym. Do zabudowy wyspowej produkowane są specjalne okapy wyciągowe przystosowane do zawieszenia pod sufitem i o wzornictwie zapewniającym estetyczny wygląd z każdej strony.

Montaż takiego okapu wymaga zamocowania rury wentylacyjnej ułożonej na suficie. Można ją zamaskować dekoracyjną obudową np. z płyt gipsowo-kartonowych albo zamontować sufit podwieszany, w który osłoni również inne instalacje oraz pozwoli na założenie wielopunktowego oświetlenia. Oczywiście efektywność funkcjonowania wyciągu nadkuchennego uzależniona będzie również od intensywności napływu powietrza zewnętrznego, które może zapewniać nawiewnik okienny lub ścienny.

Budowa i wyposażenie wyspy kuchennej

Instalacja kuchni wyspowej z reguły wykonywana jest na indywidualne zamówienie, według uzgodnionego projektu dostosowanego do wymagań inwestora. Jej konstrukcję tworzą najczęściej szafki stojące z szufladami i typu cargo, a także obudowa pod zlewozmywakiem, na których mocowany jest jednolity blat - w standardzie ekonomicznym z laminowanej płyty wiórowej, a w klasie lux z konglomeratu skalnego bądź naturalnych płyt kamiennych.

Wyspa kuchenna w obszernej kuchni ze strefą zmywania i spożywania posiłków. fot. FERRO
Wyspa kuchenna w obszernej kuchni ze strefą zmywania i spożywania posiłków. fot. FERRO

Na jego tylnej krawędzi umieszczany jest często niski cokół, w który znajdą się np. przyłączeniowe gniazda elektryczne czy płaskie, powierzchniowe oświetlenie.

Zależnie od planowanej intensywności użytkowania, ceramiczna bądź indukcyjna płyta grzewcza może być dwu- lub czteropolowa, do której doprowadza się na stałe zasilania, wykonune przewodem o wymaganym przekroju żył prądowych, a z dodatkowego obwodu można zasilić gniazda do podłączenia innego sprzętu.

Młynek-rozdrabniacz odpadów InSinkErator 66. fot. MixKuchnia.pl
Młynek-rozdrabniacz odpadów InSinkErator 66. fot. MixKuchnia.pl

Niekiedy, przy niekorzystnej konfiguracji istniejącej instalacji kanalizacyjnej trudno zapewnić skuteczny odpływ grawitacyjny ścieków ze zlewozmywaka i w takich sytuacjach konieczny będzie montaż pompy. Zależnie od sposobu korzystania ze zlewu można zainstalować pompę dopuszczoną przez producenta do odprowadzenia z niego standardowych ścieków kuchennych, a w przypadku znacznej ilości odpadów stałych, dodatkowo na odpływie powinien być zamontowany rozdrabniacz.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Ferro

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT