Oświetlenie w nowym domu - jak rozplanować? 

Musisz wiedzieć, że odpowiednio dobrane światło w przestrzeni mieszkalnej, ma znaczenie dla funkcjonowania wszystkich domowników, również zwierząt oraz roślin. Wpływa na komfort przebywania, odpoczynek, ale nie mniej istotne są także jego funkcje praktyczne. Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach i na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze konkretnych punktów świetlnych.

Oświetlenie w nowym domu - jak rozplanować? 

Oświetlenie a strefy domowej przestrzeni

Wybierając sztuczne oświetlenie do domowego wnętrza, pod uwagę należy brać przede wszystkim funkcje poszczególnych pomieszczeń. W niektórych sprawdzi się światło ciepłe i rozproszone, na przykład w sypialni czy salonie, w innych lepsze będzie światło zimne i mocne, chociażby w łazience. Pamiętajmy także o optymalnym doświetleniu strategicznych punktów w domowej przestrzeni. Sprawdzi się wisząca lampa do przedpokoju czy nad stołem jadalnym, kinkiety przy lustrach czy nad szafkami nocnymi albo lampka z intensywnym światłem na biurku dziecka. Oprócz rodzaju form oświetlenia, znaczenie mają parametry świetlne - zbyt mocne światło będzie męczyć w domowym SPA, to za słabe nie pozwoli pracować zdalnie w pełnym komforcie.

Oświetlenie może być to podstawowe, jak żyrandol, ale też dodatkowe, jak punkty świetlne, reflektory, listwy LED oświetlające blat roboczy w kuchni, halogeny montowane w podwieszanym suficie bądź kinkiety na ścianie w korytarzu.

Istotne jest to, by oświetlenie było raczej spójne, nie wprowadzało zbytniego chaosu, chociaż oczywiście może stanowić akcent dekoracyjny i wprowadzający w dany klimat. Nigdy jednak nie zapominajmy o jego pierwotnej funkcji, ponieważ światło ma przede wszystkim wpływać na wygodę funkcjonowania, głównie po zmroku. Podkreślamy również, że dla ludzkiego zdrowia, a przede wszystkim wzroku najlepsze jest oczywiście światło dzienne i warto zapewnić do niego dostęp w domu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w poszczególnych strefach nieruchomości powinno panować oświetlenie najbardziej zbliżone do tego naturalnego.

Oświetlenie jako dekoracja

Nie ma wątpliwości, że to między innymi światło wpływa na postrzeganie danej przestrzeni. Może je optycznie powiększać albo zmniejszać, nadawać klimat romantyczny, ten sterylny albo nieco mroczny. Punktami świetlnymi udaje się zwracać uwagę na poszczególne elementy, ale generatory światła mogą same w sobie być także dekorem. To dlatego warto dobierać je zgodnie z własnym gustem, stylem całej aranżacji, obowiązującymi się trendami. Z powodzeniem udaje się właśnie światłem dopełnić klimat loftowy, retro, boho czy glamour. Największą popularnością nadal cieszy się jednak klasyka, która jest uniwersalna bez względu na wykończenie wnętrz i sprawdza się bez względu na indywidualne preferencje.

Co ważne, bez względu na wybór elementów oświetlenia jako dodatków dekoracyjnych, zawsze warto skupić uwagę również na kwestiach oszczędzania energii elektrycznej i ekologiczności. Wartością będzie też dobra jakość lamp, kinkietów czy żyrandoli, dzięki czemu te będą służyć przez wiele lat przy zachowaniu pierwotnej estetyki i w pełnym bezpieczeństwie.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT