Wystrój wnętrz zgodny z japońską filozofią wabi-sabi

Wabi-sabi to japoński światopogląd, który opiera się na szukaniu piękna we wszelkich niedoskonałościach. Ma swoje odbicie również w architekturze i pozwala tworzyć klimatyczne wnętrza z duszą.

Wystrój wnętrz zgodny z japońską filozofią wabi-sabi

Cechy charakterystyczne wabi-sabi

Termin wabi-sabi wywodzi się z buddyjskiej filozofii i systemów nauczania, prowadzących do akceptacji nietrwałości, przemijania i niedoskonałości.

Charakterystycznymi cechami tego nurtu są prostota, asymetria, surowość i intymność.

W świecie designu, filozofia ta rozwinęła się niejako w kontrze do perfekcyjnie zaprojektowanych wnętrz, idealnego doboru dodatków oraz tworzenia spójnych, przemyślanych kompozycji aranżacyjnych.

Znajduje swoje odzwierciedlenie w rękodziełach, rustykalnych aranżacjach oraz wykorzystywaniu specjalnie stylizowanych, „postarzanych” materiałów wykończeniowych (podobnych do stylu vintage). Wabi-sabi przejawia się zatem w strukturach, fakturach oraz barwach wykorzystywanych produktów.

Wabi-sabi, choć sam termin wydaje się być dość egzotyczny, znane jest z różnorakich dzieł szeroko rozumianej popkultury. Oglądając filmy, których akcja toczy się w Japonii, możemy podziwiać ascetyczne ogrody (tzw. ogrody Zen), które odzwierciedlają tę filozofię.

Także charakterystyczne czarki do herbaty o nierównej powierzchni nawiązują do tego światopoglądu. W przypadku wnętrz domów, zalążkiem wabi-sabi mogą być odkryte, ceglane ściany czy wystające gdzieniegdzie ze ścian instalacje.

Płytki Ceramiki Tubądzin.

Filozofia wabi-sabi we wnętrzach

Myślą przewodnią, towarzyszącą kreowaniu przestrzeni według filozofii wabi-sabi, powinna być „kontrolowana niedoskonałość” oraz skromność formy. Może ona przejawiać się na wiele sposobów i niekoniecznie musi się odnosić do ceny wykorzystywanych materiałów.

Przeciwnie, ascetyczny klimat może zostać wprowadzony przy wykorzystaniu wyrafinowanych produktów, tworzonych z materiałów o wysokiej jakości. Stylizowane meble, specjalnie dobrane farby i tynki, a od niedawna także płytki ceramiczne (np. kolekcja Interval od Ceramiki Tubądzin) dają możliwość stworzenia wnętrza z duszą, które doskonale wpisuje się w konwencję wabi-sabi.

Okładziny ceramiczne mogą nawiązywać do tego nurtu graficznie, np. imitując dotknięte zębem czasu dywany z charakterystycznymi przetarciami lub też odwoływać się do niego poprzez zastosowanie niejednorodnej powierzchni (np. imitującej beton lub tynk).

W związku z tym, że wabi-sabi w dużej mierze opiera się również na naturalnych fakturach, wprowadzając ją do przestrzeni, warto także rozważyć wykorzystanie postarzanych desek lub dużo bardziej trwałych i łatwiejszych w codziennej pielęgnacji gresów imitujących drewno (np. Korzilius z oferty Grupy Tubądzin).

Dzięki płytkom ceramicznym, dostępnym w zróżnicowanych barwach, formatach i fakturach, uzyskanie wymarzonej aranżacji wnętrz staje się niezwykle proste.

Źródło i zdjęcia: Ceramika Tubądzin

FILMY OSTATNIO DODANE