Ochraniacz na materac - jaki wybrać?

Gdy dokonałeś już wyboru idealnego materaca, dopasowanego do twoich potrzeb i zapewniającego wygodę podczas snu, nie zapomnij dokupić do niego ochraniacza. Bardzo często zapomina się o tym małym elemencie, stosując zamiast typowej nakładki na materac, zwykle prześcieradło. Warto jednak mieć ochraniacz na materac, a dopiero na niego zakładać prześcieradło. Co daje nakładka na materac? Czym się kierować przy jej wyborze?

Ochraniacz na materac - jaki wybrać?

Po co są nakładki na materac?

Ochraniacz na materac, jeśli jest dobrej jakości, to skutecznie ochroni materac przez zabrudzeniami. Płyny, pot i inne zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w łóżku, nie przedostaną się do materaca.

Materac bardzo trudno uprać, więc nawet drobne zalanie napojem, może skończyć się plamą nie do zmycia. Tymczasem nakładkę na materac można zdjąć i uprać - jest to czynność o wiele łatwiejsza i szybsza do zrobienia niż pranie całego materaca.

Ochraniacz na materac nie przepuści także bakterii, roztoczy czy grzybów, dzięki czemu materac pozostanie wolny od alergenów i szkodliwych drobnoustrojów.

Materiał wykonania nakładki na materac

Producenci wykonują ochraniacze na materace z różnych materiałów. Niektóre są miłe w dotyku, inne dobrze chronią, jeszcze inne zapewniają połączenie obu tych cech.

Ta ostatnia grupa jest najlepszym wyborem, ale też trzeba się liczyć z tym, że taka nakładka na materac z materiału przyjemnego w dotyku i skutecznie chroniącego przez drobnoustrojami i wilgocią będzie kosztowała najdrożej ze wszystkich typów tych produktów.

Najczęstsze materiały użyte do produkcji nakładki na materac to:

 • Materiał frotte połączony z powłoką PVC wodoodporną, która chroni przed wilgocią, ale nie przepuszcza powietrza lub z membraną poliuretanową PU, która chroni przed wilgocią, roztoczami, drobnoustrojami i przepuszcza powietrze;
 • Tkanina typu molton połączona z membraną poliuretanową PU;
 • Pikowana tkanina policotton, która zabezpiecza materac przed mechanicznymi uszkodzeniami;
 • Dzianina jersey połączona z membraną poliuretanową PU;
 • Pikowana tkanina mikrofibra lub włóknina z membraną poliuretanową PU;
 • Bawełniana tkanina ze srebrną nicią, zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz rozładowywanie ładunków elektrostatycznych.

Niektórzy producenci oferują swoje własne, innowacyjne materiały. Przykładowo ochraniacz na materac TEMPUR®-Fit jest wykonany z włókien TENCEL, które są miłe w dotyku, odprowadzają wilgoć i są przewiewne.

Sprawdź je na stronie www.tempur.com

Na co zwrócić uwagę, wybierając ochraniacz na materac?

Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając ochraniacz na materac:

 • Rozmiar - ochraniacz musi być idealnie dopasowany do materaca, tak by nie przesuwał się, jak standardowe prześcieradło i nie wymagał codziennego poprawiania.
 • Sposób nakładania na materac - są nakładki w formie pełnego obszycia, są takie jak maty nakładane tylko z góry lub jak prześcieradła z gumkami w rogach, by lepiej dopasowywały się do materaca, jak np. TEMPUR®-Fit, który można traktować jako ochraniacz na materac, ale też jako prześcieradło wysokiej jakości.
 • Wodoodporność - nakładka na materac musi być wodoodporna, by zapobiegała przedostawaniu się wilgoci na materac i powstawaniu zabrudzeń.
 • Przewiewność - ważne jest też, by ochraniacz przepuszczał powietrze, aby materac mógł oddychać, a skóra nie pociła się nadmiernie przy kontakcie z ochraniaczem.
 • Sposób czyszczenia - nakładka musi nadawać się do prania w dość wysokich temperaturach, tak by skutecznie dało się usunąć w praniu wszelkie zabrudzenia, ale też powinna dać się prać w pralce, aby nie było konieczne każdorazowe udawanie się do pralni chemicznej; optymalnie ochraniacze powinny być prane w temperaturze 90 stopni w pralce; zdarza się, że nakładki mają limit temperatury aż 120 stopni i nadają się do sterylizacji, jednak aż tak zaawansowane czyszczenie nie jest konieczne w warunkach domowego użytkowania materacu i nakładki.

Jeśli wybrałeś wysokiej jakości materac, to nie oszczędzaj na nakładce na niego. W przeciwnym razie kosztowny i świetny materac nie posłuży ci latami, bo ulegnie zabrudzeniom czy uszkodzeniom mechanicznym.

Źródło i zdjęcie: TEMPUR

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE