Imbusy - rodzaje, rozmiary i dobór. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Popularne klucze imbusowe powinny znaleźć się w każdym przydomowym warsztacie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje tych kluczy. Czym się one różnią i do jakich prac są przeznaczone? A co najważniejsze, jaki zestaw kluczy imbusowych warto zakupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Imbusy - rodzaje, rozmiary i dobór. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Klucze imbusowe, czyli jakie?

Klucz imbusowy, charakteryzujący się sześciokątnym przekrojem, często określany jest mianem klucza sześciokątnego. Chociaż w użyciu najczęściej pojawiają się terminy "imbus" lub "inbus", to znacznie rzadziej używane są nazwy takie jak klucze ampulowe.

Klucze te stosuje się głównie do śrub i wkrętów z sześciokątnymi otworami. Najczęściej można je spotkać podczas montażu mebli i innych drewnianych konstrukcji, jak również w rowerach czy jako elementy nastawcze w niektórych maszynach.

Jak wygląda klucz imbusowy? Typowo ma kształt litery L, choć dostępne są także modele w kształcie litery T oraz wersje przypominające klasyczne wkrętaki.

Przykładem są klucze torx Security typu T, które na pierwszy rzut oka mogą nie wyglądać jak typowe imbusy, gdyż ich forma jest bliższa wkrętakom. Jakie inne rodzaje kluczy imbusowych można znaleźć na rynku?

Jakie są rodzaje kluczy imbusowych?

Posiadanie przynajmniej jednego zestawu kluczy imbusowych w torbie narzędziowej to zdecydowanie dobry pomysł. Przeglądając kategorię kluczy sześciokątnych, można natrafić na wiele interesujących rozwiązań:

Większość wysokiej jakości kluczy sześciokątnych wykonana jest ze stali chromowo-wanadowej, oznaczanej skrótem CrV HEX. Oznacza to, że narzędzia te są odporne na korozję i podatne na hartowanie, co zwiększa ich twardość i zapobiega deformacjom pod wpływem obciążenia.

Klucze imbusowe typu torx zakończone są sześcioramienną gwiazdą, co ułatwia ich umieszczenie w główce śruby, szczególnie gdy otwór jest uszkodzony. Chociaż klucze CrV TORX nie przypominają klasycznych imbusów, są niezwykle przydatne przy demontażu starych konstrukcji.

Dla profesjonalistów oferowane są także narzędzia wykonane z jeszcze twardszej stali S2, dostępne w wariantach S2 HEX i S2 TORX, przeznaczone dla tych, którzy szukają produktów najwyższej jakości.

Klucze imbusowe z kulą na końcu pozwalają pracować pod dowolnym kątem, co jest kluczowe w ciasnych i trudno dostępnych miejscach, gdyż narzędzie nie musi być ustawione w osi śruby, aby efektywnie przenosić moment siły.

Kolorowe klucze imbusowe ułatwiają szybki wybór odpowiedniego rozmiaru dzięki zastosowanym barwom, co znacznie przyspiesza pracę. Zestaw długich kolorowych kluczy sześciokątnych może również spodobać się młodym pomocnikom, ułatwiając im współpracę przy montażu mebli czy naprawie rowerów.

Tak więc, klucz imbusowy może różnić się materiałem wykonania, rodzajem zakończenia i nawet kolorem. Ponadto warto zwrócić uwagę na długość narzędzia, co ma kluczowe znaczenie w wielu sytuacjach. Dlaczego to tak ważne?

Jakie są rozmiary kluczy imbusowych?

Nie istnieje jeden, uniwersalny klucz imbusowy pasujący do wszystkich śrub. Zamiast tego, klucze sześciokątne są zwykle dostępne w zestawach zawierających dziewięć podstawowych rozmiarów.

Precyzyjne dopasowanie przekroju klucza do otworu w główce śruby jest kluczowe, aby zapobiec przeskakiwaniu narzędzia podczas obracania.

Zbyt mały klucz może uszkodzić śrubę, co utrudni jej późniejsze wykręcenie. Z tego względu warto używać klucza imbusowego z kulką, gdy nie jest możliwe dokładne ustawienie klucza w osi śruby.

Różne rozmiary kluczy imbusowych odnoszą się także do ich długości. Klasyczny model w kształcie litery L składa się z dwóch połączonych części.

Dłuższy odcinek używany jest do docierania do głęboko umiejscowionych śrub, podczas gdy krótszy element pozwala uzyskać większy moment obrotowy dzięki działaniu z dłuższego ramienia. W obu przypadkach długi klucz imbusowy może okazać się bardziej przydatny, chociaż bywa mniej poręczny.

Jak dobrać klucze do swoich potrzeb?

Jak wybrać dobre klucze imbusowe? Wybór zależy od ich przeznaczenia. Klucze torx CrV są idealne do rozkręcania drewnianych konstrukcji czy naprawy rowerów. Klasyczne klucze imbusowe sześciokątne sprawdzają się przy skręcaniu mebli.

W sytuacjach wymagających użycia krótszych narzędzi, z powodu ograniczonej przestrzeni, warto wybrać imbusy z kulką, które umożliwiają dokręcanie śrub pod kątem. Długie klucze imbusowe z kolei pozwalają na mocniejsze dokręcanie i dostęp do głęboko umieszczonych połączeń.

Materiał, z którego wykonane są narzędzia, ma kluczowe znaczenie. Rekomendujemy klucze wykonane ze stali CrV, które charakteryzują się dużą trwałością i twardością. Dla profesjonalistów najlepszym wyborem będą modele ze stali S2, które oferują jeszcze lepsze parametry.

Ze względu na wyższą cenę, są one szczególnie polecane dla specjalistów. Ważnym aspektem jest również wybór producenta. Lepiej zdecydować się na renomowane marki, co gwarantuje, że narzędzia, zwłaszcza te typu torx, nie ulegną uszkodzeniu podczas użytkowania.

Źródło i zdjęcie otwierające: Högert Technik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT