Strumieniowa obróbka powierzchni metalowych i kamiennych

Przy pracach wymagających przygotowanie zardzewiałego ogrodzenia do malowania, usunięcie starej farby z metalowego podłoża lub oczyszczenie kamiennej obmurówki z piaskowca czy betonowego podjazdu najczęściej wykorzystuje się strumieniowe metody obróbki takich powierzchni, co pozwala na szybkie uzyskanie pożądanych efektów przy użyciu w wielu przypadkach tanich narzędzi, jeśli dysponujemy urządzeniami wytwarzającymi sprężone powietrze bądź strumień wody pod wysokim ciśnienie. W tej technologii oczyszczające powierzchnię ścierniwo dociera we wszelkie zakamarki nadając obrabianej przedmiotom również pożądaną gładkość podłoża pod renowacyjne powłoki nawierzchniowe.

Strumieniowa obróbka powierzchni metalowych i kamiennych

Urządzenia do strumieniowej obróbki powierzchni

Efekt oczyszczania powierzchni z rdzy, starych farb, zgorzeli czy zabrudzeń wymaga użycia odpowiednio dobranego ścierniwa i nadania mu energii kinetycznej w strumieniu powietrza lub wody.

Dzięki temu ziarna ścierne szlifują obrabianą powierzchnie docierając we wszelkie zagłębienia, co jest bardzo istotnym atutem korzystania z takiej technologii. W praktyce tym sposobem można oczyszczać powierzchnie o dowolnych kształtach i rozmiarach, dobierając odpowiednie urządzenia pod względem warunków ich użycia i efektywności.

Piaskowanie. fot. P.P.U.H. „BRAUN-MEBEL”
Piaskowanie. fot. P.P.U.H. „BRAUN-MEBEL” 

Oczywiście istotny jest również rodzaj dostępnego źródła wytworzenia strumienia natryskowego, gdyż zarówno kompresory jak i wysokociśnieniowe pompy wodne wykorzystywane są również do wielu innych celów, co ma szczególnie istotne znaczenie przy amatorskim lub okazjonalnym prowadzeniu takich prac.

Natomiast profesjonalne i specjalistyczne wykorzystanie tych urządzeń wymaga dokładnego określenia wymaganych parametrów pracy dotyczących zwłaszcza wytwarzanego ciśnienia i wydajności przepływu.

Technologia piaskowania z użyciem sprężonego powietrza

Technologia piaskowania z użyciem sprężonego powietrza to najczęściej wykorzystywany sposób na czyszczenie stosunkowo niewielkich przedmiotów - zwłaszcza metalowych - przeprowadzana w pomieszczeniach jak i na wolnym powietrzu. Kompresory należą bowiem do standardowego wyposażenia różnych warsztatów jak i są wykorzystywane przez użytkowników domów.

Pistolet do piaskowania GEKO. fot. tooles
Pistolet do piaskowania GEKO. fot. tooles

W najprostszej wersji przeprowadzenia piaskowania wystarczy do kompresora podłączyć pistolet natryskujący ścierniwo, które może być pobierane ze zbiornika w sposób inżektorowy lub pod ciśnieniem.

Zjawisko zasysania przez inżektor następuje w wyniku przepływu sprężonego powietrza przez zwężkę Venturiego, co zwiększa miejscowo prędkość przepływu, wytwarzając przy tym siłę ssącą w podłączonym przewodzie umieszczonym w zbiorniku ścierniwa.

Przy użyciu takiego wyposażenia można oczyścić niewielkie powierzchnie np. felgi kół czy fragmenty karoserii, przy czym do takich prac najlepiej użyć pistoletu z nasadkami do odzysku ścierniwa, co jednocześnie chroni przed zapyleniem otoczenia.

Zestaw do piaskowania ze zbiornikiem 38 l. fot. Jula
Zestaw do piaskowania ze zbiornikiem 38 l. fot Jula

Przy większych przedmiotach prace najlepiej wykonywać na zewnątrz zakładając ubranie ochronne np. w postaci kaptura z szybką osłaniającego głowę i twarz. Natomiast większą efektywność pracy uzyskamy, wykorzystując zbiornik ciśnieniowy na ścierniwo, które zostaje przetłaczane do pistoletu natryskowego dodatkowym przewodem.

Proces piaskowania wymaga zapewnienia znacznego wydatku powietrza - przy natrysku pistoletem inżektorowym przynajmniej 200 litrów/min przy standardowym ciśnieniu na poziomie 7-8 barów. Trzeba to brać pod uwagę przy zakupie kompresora z przeznaczeniem również do innych zastosowań.

Piaskowanie na zewnątrz z uwagi na rozmiar elementu. fot. Anmar
Piaskowanie na zewnątrz z uwagi na rozmiar elementu. fot. Anmar

Pistoletu wyposażane są w wymienne dysze natryskowe, których średnicę wylotu dostosowuje się do wielkości użytego ścierniwa, przy czym w warunkach częstego użytkowania warto wybrać pistolet z dyszami ceramicznymi, gdyż dość szybko ulegają one wytarciu.

Metodą piaskowana można również wykonywać zdobienia czy napisy na powierzchniach szklanych, czy kamiennych w postaci fantazyjnych wzorów lub z użyciem szablonów z wyciętymi ploterem literami.

Piaskowanie na mokro - hydropiaskowanie

Piaskowanie na mokro to technologia z powodzeniem stosowana na zewnątrz czy renowacji powierzchni metalowych, kamiennych czy betonowych. W ten sposób można oczyścić np. zardzewiałe ogrodzenie, brudną kamienną elewację czy kostkę na podjeździe.

Piaskowanie na mokro. fot. Kärcher Sp. z o.o.
Piaskowanie na mokro usuwanie rdzy. fot. Kärcher Sp. z o.o.

Niezbędnym urządzeniem do przeprowadzenia takich prac będzie wysokociśnieniowa pompa wodna wytwarzająca ciśnienie rzędu 150-200 bar oraz pistolet natryskowy z przewodem doprowadzającym ścierniwo z otwartego lub zamkniętego zbiornika.

Dzięki wodnemu strumieniowi wykorzystywanemu w tej technologii uzyskuje się łagodniejsze oddziaływanie na podłoże, a także korzystniejsze warunki prowadzenia prac, ze wzglądu na brak wytwarzania zapylenia, choć powstająca mgła wodna osiada w otoczeniu miejsca tych robót. Przy jej wykorzystaniu stosowane są podobne jak przy piaskowania zasady doboru ścierniwa, dysz oraz parametrów wytwarzania strumienia czyszczącego.

Kruszywa ścierne wykorzystywane do obróbki strumieniowej

Dobór rodzaju kruszyw i ich granulacji zależy od wymaganych efektów oczyszczenia powierzchni, a także technologii prowadzenia robót i własności wytrzymałościowych obrabianych powierzchni.

Najczęściej wykorzystywanym kruszywem jest frakcjonowany piasek kwarcowy ze względu dostępność, relatywnie niską cenę i dobre własności ścierne. Nadaje się szczególnie do prowadzenia prac na otwartym terenie, gdyż nie jest wtedy odzyskiwany, ale nie stanowi to problemu, jeśli zmiesza się np. ziemnym podłożem. Oferowane do technologii piaskowania ścierniwa dostępne są w różnej granulacji ziaren pozyskiwanych poprzez dwupoziomowe przesiewanie i suszenie.

Piasek kwarcowy do piaskowania Biogard SAND. fot. Jula
Piasek kwarcowy do piaskowania Biogard SAND. fot. Jula

W efekcie uzyskuje się piasek o wąskim zakresie granulacji np. 0,1-0,3 mm, a od tego uzależniona jest efektywność czyszczenia jak i jakość uzyskiwanej powierzchni i jej gładkość. W zakresie prac polegających na usuwaniu np. rdzy, czy farb z powierzchni stalowych, efektywne wstępne czyszczenia zapewniają frakcje o średniej granulacji 0,5-1,0 mm, a w przypadku powierzchni kamiennych wielkość ziarna dobierana jest do twardości kamienia i wymaganego stopnia wygładzenia.

Ścierniwo piaskowe ze względu na zawartość szkodliwej dla zdrowia krzemionki przy natrysku powietrznym, wymaga zastosowania środków ochrony dróg oddechowych, zwłaszcza przy długotrwałym prowadzeniu prac w zamkniętych pomieszczeniach.

Z tego względu bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie prowadzenie natrysku na mokro, co zwłaszcza na zewnątrz nie sprawia specjalnego kłopotu z odprowadzeniem wody.

W warunkach warsztatowych bądź z wykorzystaniem kabin do piaskowania skutecznym materiałem ściernym jest ścierniwo korundowe, które dzięki ostrym krawędziom ziaren znacznie efektywniej niż piasek usuwa twarde zanieczyszczenia powierzchniowe.

W tych warunkach możliwe jest również odzyskanie materiału ściernego, który po oczyszczeniu może być nawet wielokrotnie ponownie użyty. W zastosowaniu amatorskim przy czyszczeniu nieskomplikowanych, niewielkich powierzchni, ścierniwo korundowe wykorzystuje się często w specjalnych pistoletach natryskowych, które pozwalają na jego zbieranie w płóciennym zbiorniku.

Do delikatnych robót wymagających ograniczenia oddziaływania ścierniwa na oczyszczane podłoże używany jest granulat szklany. Procesowi szkiełkowania przy użyciu typowej aparatury do natrysku powietrznego mogą być poddawane np. zabytkowe przedmioty drewniane, powierzchnie metali lekkich czy tworzyw sztucznych.

Podobnie jak inne ścierniwa granulat szklany dostępny jest w wielu wielkościach ziaren dobieranych ze względu na rodzaj zanieczyszczeń i podłoża, przy czym drobne frakcje wykorzystuje się przy obróbce delikatnych powierzchni.

W warunkach przemysłowych proces czyszczenia np. odlewów prowadzony jest przy użyciu śrutu kulistego bądź łamanego wykonanego z różnych stopów stalowych.

Materiał ten wykorzystywany jest głównie na specjalnych liniach technologicznych z urządzeniami tunelowymi do obróbki strumieniowo-ściernej, gdzie na przenośniku siatkowym umieszcza się przeznaczone do oczyszczenia przedmioty, a natrysk ścierniwa odbywa się przez kilka dysz wirnikowych kierowanych na wszystkie powierzchnie.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Kärcher Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT