Kółko tnące do glazury i gresu

Sercem każdej przecinarki ręcznej jest kółko tnące. Właśnie z tego powodu przyjrzymy się im bliżej i opowiemy o tym jak o nie dbać, aby cieszyły się jak najdłuższą żywotnością oraz jak wykrzesać z nich cały ich potencjał.

Kółko tnące do glazury i gresu

W pojęcie kółka tnącego, wpisujemy zestaw złożony z 3 elementów: trzpień, oś i kółko (rolka). Z tych trzech, najważniejszym jest oczywiście kółko. W RUBI, wszystkie kółka, produkujemy z węglika wolframu. Główną cechą tego twardego stopu metalu jest jego wysoka odporność na ścieranie.

Funkcją kółka jest zadrapanie płytki ceramicznej i osłabianie jej powierzchowni tak, aby umożliwić, przy przyłożeniu siły punktowej złamanie w miejscu, w którym chcemy. Wiemy jak wielkie znaczenie ma właściwie pracujące kółko tnące, dlatego warto zwrócić uwagę na to jak właściwie o nie zadbać, aby wydobyć cały jego potencjał.

Zestaw kółek tnących RUBI.

Jakie znaczenie ma czystość kółka tnącego?

Właściwe czyszczenie kółek jest fundamentalnym elementem ich pracy. Podczas codziennego użytkowania, cząsteczki emalii, które pokrywają ceramikę, przylegają do powierzchni kółka i osi, zmniejszając w ten sposób jego wydajność i bezpośrednio wpływając na efektywność nacięcia.

Dlatego zalecamy stosowanie zestawu konserwacyjnego RUBI do okresowego czyszczenia zarówno rolek, jak i osi kółek tnących. W porównaniu z tradycyjnymi smarami aerozolowymi, płynny olej o małej gęstości, taki jak nasz zestaw do konserwacji RUBI, jest znacznie mniej agresywny.

Czystość i smarowanie jest dość ważne, ale prawdziwą esencją właściwej konserwacji, jest usunięcie nadmiaru oleju czy środka smarującego za pomocą bawełnianej szmatki. Aby czyszczenie było skuteczne, kółko tnące (zwłaszcza rolka i oś) musi być całkowicie suche i pozbawione resztek oleju. W przeciwnym razie zwiększymy przyczepność cząstek powstających podczas zarysowywania płytki.

Dobrą praktyką, jest umieszczenie kółka w szklance z odrobiną oleju (ilość wystarczająca tylko na pokrycie kółka i osi) i pozostawić do namoczenia na całą noc. Rano, jedyne co trzeba zrobić to je wysuszyć i będzie jak świeżo wyciągnięte z opakowania.

Zestaw do konserwacji RUBI.

Jakie zadania spełnia kółko tnące?

Zadaniem kółka jest drapanie, nie łamanie. Kółka tnące są zaprojektowane tak, aby zarysować, ale nie rozdzielać materiału. Rozdzielanie jest funkcją łamacza. Dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na położenie kółka przed rozdzieleniem płytek ceramicznych.

Zaletą możliwości regulacji położenia kółek RUBI jest poprawienie ergonomii pracy, w zależności od grubości i długości. I właśnie dlatego powinniśmy zadbać o to, aby kółko nie dotykało płytki ceramicznej w momencie rozdzielania. Stosowanie odpowiedniej średnicy kółka w zależności od materiału ma bardzo duże znaczenie.

Ustawienie kółka tnącego w przecinarce ręcznej.

Stosowanie jednej średnicy kółka do wszystkich materiałów jest wielce niekorzystne. Na krótką metę, może się wydawać że to rozwiązanie idealne – jedno kółko i zapominamy o problemie wymiany.

Duża różnorodność materiałów ceramicznych (płytki ceramiczne, gres, glazurowana kamionka, itp.), a zwłaszcza duża różnorodność wykończeń powierzchni (glazurowana, nieszkliwiona, polerowana, szorstka, strukturalna, itd.), pokazują, że sukces cięcia jest w różnorodności stosowanych kółek.

Kółka tnące RUBI posiadają naostrzenie własne, ze względu na średnicę, co oznacza, że każde kółko zachowuje się inaczej, w zależności od materiału, do którego jest używane. Pamiętając, że celem zawsze jest uzyskanie najlepszej relacji pomiędzy jakością a wydajnością.

W powyższej tabeli można zobaczyć, które średnice (gama od 6 do 18 mm) są najbardziej odpowiednie dla najbardziej popularnych materiałów ceramicznych (ceramika rustykalna, gres, kamionka porcelanowa, kamionka szkliwiona i płytki ceramiczne).

Pojawia się również rozróżnienie w obrębie kółek 22 mm, które dedykowane są dla powierzchni gładkich (wolfram i złoto) lub do powierzchni chropowatych i/lub strukturalnych (nowe EXTREME).


źródło i zdjęcia: Rubi Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT