Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Utrzymanie estetycznego wyglądu przydomowego ogrodu wymaga systematycznego wykonywania prac pielęgnacyjnych i porządkowych, polegających głównie na usuwaniu zbędnych przyrostów traw, chwastów i nadaniu pożądanej formy drzewom i krzewom. Wykorzystuje się do tego celu szereg zmechanizowanych narzędzi ogrodniczych.

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Ze względu na obszar wykonywanych robót większość maszyn ogrodniczych występuje w dwóch wersjach napędowych - z silnikiem spalinowym lub elektrycznym, przy czym prąd do ich zasilania pobierany jest z sieci elektroenergetycznej bądź własnego akumulatora.

Jak skompletować narzędzia do pielęgnacji ogrodu?

Dobór maszyn ogrodowych zależy przede wszystkim od sposobu zagospodarowania ogrodu, jego powierzchni, a także preferencji standardu jego utrzymania. Z reguły nawet na niewielkich działkach niezbędna będzie kosiarka do trawy, a także zestaw ręcznych lub mechanicznych urządzeń przeznaczonych do pielęgnacji zieleni czy do upraw roślinności. Warto więc poznać przeznaczenie i sposób działania mniej popularnych maszyn ogrodowych, które usprawnią przeprowadzenie wielu robót.

Nożyce do żywopłotu

Systematyczne przycinanie żywopłotu czy kształtowanie korony drzewek ozdobnych jest dość uciążliwe przy korzystaniu z narzędzi ręcznych. Prace te znacząco ułatwi użycie elektrycznych bądź spalinowych nożyc, pozwalających na ścinanie gałązek o średnicy do ok. 20 mm. Zębata listwa nożowa napędzana wałem korbowym wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne, a ścinanie następuje pomiędzy nożami ruchomymi a stałymi przeciwostrzami.

Oprócz mocy silnika i długości ostrza trzeba zwrócić uwagę na wagę nożyc (najlepiej do 3 kg), gdyż praca ciężkim urządzeniem trzymanym w rękach i przy niewygodnej pozycji będzie męcząca. Wygodniejszą pracę zapewnia też wyposażenie nożyc w system antywibracyjny oraz obracalną głowicę, co ułatwia prowadzenie maszyny przy cięciu poziomym i pionowym.

Spalinowe nożyce do żywopłotu powinny ważyć nie więcej niż 3 kg, fot. NAC.

Aeratory, wertykulatory

Urządzenia te umożliwiają napowietrzenie trawników, usunięcie mchów i porostów oraz zebranie opadłych liści i zeschłej trawy. Dzięki tym zabiegom trawnik krzewi się intensywnie, tworząc dywanową murawę. Elementem roboczym aeratora jest wał ze sprężystymi kolcami, które zależnie od ustawionej głębokości pracy zagłębiają się w glebę lub pracują na powierzchni. Zebrane resztki gromadzone są w koszu, w którym niekiedy zamontowany jest mechanizm zgniatający zebrany materiał. Źródłem napędu jest silnik elektryczny lub rzadziej spalinowy napędzający wał roboczy przez przekładnię redukcyjną.

Większość maszyn można przezbroić - poprzez wymianę wałka w wertykulator - urządzenie nacinające darń zębami nożowymi. Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach ozdobnych i sportowych, polegający na pionowym cięciu darni. Płytkie pionowe cięcie trawnika ma na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej, przygotowanie trawnika do piaskowania, stworzenie korzystniejszych warunków dla przeprowadzenia podsiewu.

Jak działa wertykulator?, film Zielony Ogródek.

Glebogryzarki

Glebogryzarki zaliczane do maszyn uprawowych wykorzystuje się do spulchniania gleby, mieszania rozsianych nawozów, zastępując ręczne przekopywanie ziemi. Urządzenie takie będzie szczególnie przydatne przy uprawie ogródków warzywnych czy zakładaniu lub rekultywacji trawnika. Niektóre modele większych glebogryzarek wyposażane są w dodatkowy osprzęt pozwalający na rozszerzenie zakresu ich wykorzystania.

Głównym elementem tych maszyn jest zespół napędowy z silnikiem spalinowym oraz przekładnia redukcyjna ze sprzęgłem. Napędza on zespół noży kątowych, które tną i rozdrabniają glebę. Najprostsze wersje pozwalają jedynie na pracę do przodu, ale znacznie wygodniejsze w użyciu są maszyny wyposażone w bieg wsteczny. Umożliwia on łatwiejsze wykonywanie nawrotów i wycofanie maszyny w przypadku ugrzęźnięcia. Rozbudowane modele glebogryzarek pozwalają na wymianę noży na koła napędowe, przekształcając maszynę w mikrociągnik jednoosiowy, do którego można przyczepić pług, bronę czy kultywator.

Glebogryzarka spalinowa Honda F 220, fot. Honda.

Pilarki łańcuchowe

Przy wykorzystaniu drewna opałowego do ogrzewania domu czy użytkowaniu zadrzewionej działki z pewnością przydatna będzie pilarka łańcuchowa umożliwiająca nie tylko cięcie i ścinanie drzew i gałęzi, ale również wykorzystywana, np. przy pracach ciesielskich. W wersji zminiaturyzowanej i przy mocowaniu na wysięgniku mogą służyć do ścinania gałęzi na znacznych wysokościach.

fot. Tryton.

Jeśli jej wykorzystanie ograniczone będzie do prac w pobliżu domu, zdecydujmy się raczej na urządzenie elektryczne. W razie potrzeby jest ono natychmiast gotowe do pracy i można nią pracować wewnątrz domu. Oprócz rodzaju napędu przy wyborze pilarki powinniśmy też brać pod uwagę wygodę obsługi (wyważenie, sposób regulacji naciągu łańcucha), natomiast przy dorywczym amatorskim użytkowaniu mniej istotna jest długość prowadnicy, gdyż wystarczająca jest długość 30-35 cm, a krótszą pracuje się wygodniej i bezpieczniej. Trzeba też pamiętać, że decydujący wpływ na pracę pilarki ma jakość i ostrość łańcucha i przy częstym wykorzystaniu warto zakupić też elektryczną ostrzałkę do łańcucha.

Piły szablaste

To dość mało znane narzędzia wykorzystywane przy pracach ogrodowych, ale w wielu przypadkach doskonale zastępuje pilarkę łańcuchową, a przy tym jest odporne na zanieczyszczenie ostrza ziemią czy uszkodzenie przy natrafieniu na twardą przeszkodę. Piła szablasta pracuje ruchem posuwisto-zwrotnym, a wymienne ostrza w postaci jednostronnie mocowanego brzeszczotu pozwalają na cięcie różnorodnych materiałów - drewna i produktów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, metali kolorowych czy stali. Są to maszyny przystosowane do zasilania z sieci elektrycznej, ale spotyka się również modele ze zintegrowanym akumulatorem. W ogrodzie, oprócz przycinania gałęzi w trudno dostępnych miejscach, można nimi pracować w ziemi, przycinając korzenie podczas karczowania, czego nie zrobimy, np. pilarką łańcuchową.

Przy pomocy piły szablastej możemy przycinać korzenie podczas karczowania, fot. Bosch.

Rozdrabniacze do gałęzi

Pozbycie się resztek roślinnych poprzez ich kompostowanie wymaga wcześniejszego rozdrobnienia sztywniejszych łodyg czy gałęzi. Dzięki temu proces kompostowania przebiega szybciej, a kompostownik zajmie znacznie mniej miejsca. Rozdrabniacze mogą być wyposażone w dwa rodzaje mechanizmów tnących - nożowy lub walcowy. Maszyna z mechanizmem nożowym przeznaczona jest głównie do cięcia miękkich resztek roślinnych i dość łatwo ulegają zapchaniu. Bardziej uniwersalne zastosowanie mają rozdrabniacze z walcem tnącym, który nie tylko rozdrabnia, ale samoczynnie wciąga podawany materiał. Można nim ciąć nie tylko łodygi, ale i cienkie gałęzie o średnicy do ok. 4 cm, a efekt miażdżenia dodatkowo zwiększa skuteczność rozdrobnienia.

W przypadku zapchania włączenie wstecznych obrotów umożliwia łatwe odblokowanie maszyny. Dostępne są tez modele z dwustopniowym mechanizmem rozdrabniającym. W pierwszej fazie materiał jest zgniatany przez walce zębate lub ślimak i przesuwany na szybko obracającą się tarcze z nożami, co w efekcie zapewnia bardzo dobre rozdrobnienie resztek roślinnych.

Dmuchawy do liści

Dmuchawy do liści są dostępne w wersji elektrycznej bądź spalinowej wytwarzają intensywny strumień powietrza, dzięki któremu łatwo możemy przemieszczać reszki roślinne w pożądanym kierunku, zarówno na powierzchni z roślinnością, jak i na utwardzonej. W efekcie, np. z opadłych liści utworzymy pryzmę, która ułatwi załadunek ręczny bądź zmechanizowany. Dmuchawa może pracować również jako odkurzacz - zmieniany jest kierunek przepływu powietrza przez turbinę - co pozwala na zbieranie liści, trawy w trudno dostępnych miejscach, choć często wymaga to „odklejenia” ich od podłoża za pomocą m.in. grabi. Ze względu na wytwarzany hałas przy dłuższej pracy należy zakładać słuchawki.

fot. Kärcher.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Kärcher

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT