Sprzęt ogrodniczy do utrzymania trawników

Bogaty asortyment zmechanizowanego sprzętu i maszyn ogrodniczych pozwala na wygodne i szybkie przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie. Dobór wyposażenia dostosowujemy do wielkości obszaru i rodzaju szaty roślinnej na działce, nie zapominając przy tym o wygospodarowaniu miejsca na jego przechowywanie.

Sprzęt ogrodniczy do utrzymania trawników

Elektryczne czy spalinowe?

Większości narzędzi ogrodniczych występuje w dwóch wersjach napędowych - z silnikiem elektrycznym lub spalinowym.

Wybór rodzaju napędu ma istotne znaczenie przede wszystkim ze względu na obszar działania - narzędzia elektryczne muszą być zasilane z sieci, co ogranicza ich zasięg użytkowania ze względu na długość przewodu, choć niektóre urządzenia mogą być również zasilane z wbudowanego akumulatora.

Pod względem funkcjonalnym urządzenia elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, ale ich moc może być niewystarczająca, gdy chcemy uzyskać większą efektywność przy cięższych pracach ogrodowych. Musimy też pamiętać o podłączeniu urządzeń ogrodowych zasilanych z sieci do gniazd zabezpieczonych wyłącznikiem różnicowo-prądowym.

W przypadku przetarcia lub przerwania przewodu dotknięcie odizolowanej żyły przy poruszaniu się, zwłaszcza na wilgotnym gruncie, może skończyć się tragicznie w wyniku porażenia prądem.

W praktyce obszar wykorzystania narzędzi elektrycznych nie powinien być większy niż ok. 50 m od miejsca podłączenia do sieci elektrycznej, choćby ze względu na kłopotliwe rozwijanie długiego przewodu i spadki napięcia (a więc i mocy silnika) przy poborze dużego prądu.

Warto tez zwrócić uwagę na to, czy silnik ma wbudowane zabezpieczenie przed przeciążeniem, gdyż długotrwała praca w trudnych warunkach może spowodować jego uszkodzenie.

Urządzenia spalinowe, jako niezależne od źródła zasilania, można użytkować na dowolnym obszarze, co jest szczególnie istotne na dużych działkach. Są jednak dość uciążliwe w obsłudze, hałaśliwe i „kapryśne” - zwłaszcza przy uruchomieniu. Dysponują jednak dużą mocą, co ma istotne znacznie szczególnie w przypadku kosiarek, gdyż pozwala efektywnie kosić wysoką trawę, napędzać koła jezdne.

Musimy tez zadbać o zaopatrzenie się w paliwo i olej silnikowy, a w przypadku wykorzystywania urządzeń z silnikami cztero - i dwusuwowymi oddzielnie przechowywać paliwa do obu ich typów. 

Grupy sprzętu ogrodniczego

Ze względu na zakres wykorzystania narzędzia i maszyny ogrodowe mogą być przeznaczone do prac pielęgnacyjnych, uprawowych, ochronnych i do zbioru, ale w przydomowych ogrodach najczęściej wykorzystywane są urządzenia z pierwszej grupy używane na powierzchniach trawiastych i do utrzymania roślin ozdobnych, krzewów czy drzew.

Ze względu na częstotliwość zabiegów i najczęściej dużą powierzchnię, podstawowy zmechanizowany sprzęt ogrodowy to różnego typu kosiarki kołowe lub ręczne, a także automaty koszące. 

Kosiarki

Kosiarka do trawy jest niezbędnym sprzętem ogrodniczym jeśli mamy nawet niewielki trawnik przydomowy. Zależnie od wielkości powierzchni i sposobu użytkowania trawnika powinniśmy dobrać optymalny rodzaj kosiarki co pozwoli na bezproblemową jego pielęgnacje.

Wybór sprzętu koszącego jest ogromny - poczynając od małych kosiarek z napędem ręcznym po samobieżne traktorki o dużej wydajności koszenia. Powszechnie przyjętym kryterium doboru kosiarki jest przede wszystkim powierzchnia wymagająca systematycznego koszenia.

Jako optymalne powierzchnie trawników do pielęgnacji przez poszczególne rodzaje kosiarek można przyjąć, że kosiarki elektryczne używamy na powierzchni trawnika do 500 m2, na nieco większych pracujemy kosiarką spalinową pchaną lub z napędem, a na obszarze powyżej 3000 m2 warto zainwestować w kosiarkę traktorową.

Akumulatorowa kosiarka DLM533Z / DLM533PT4. fot. Makita
Akumulatorowa kosiarka DLM533Z / DLM533PT4. fot. Makita

Na przydomowym trawniku utrzymywanym w stylu angielskim systematyczne koszenie można „zlecić” robotowi, który na wyznaczonej powierzchni i w zaprogramowanym trybie pracy samoczynnie zadba o trawiastą murawę.

Budowa kosiarek elektrycznych i spalinowych - oprócz silnika - jak sposób ścinania trawy prawie nie różni się między sobą. W obu rodzajach silnik napędza bezpośrednio nóż tnący, a ścięta traw gromadzona jest w zbiorniku lub pozostawiana na powierzchni trawnika.

 

Obudowy kosiarek elektrycznych wykonywane są głównie z tworzyw sztucznych, ale są też modele z obudową aluminiową lub stalową.

Silnik o mocy 700-1600 W pozwala na koszenie o szerokości 30-40 cm przy systematycznej pielęgnacji trawnika.

Przy bujnej roślinności należy liczyć się z koniecznością zmniejszenia szerokości koszenia, aby nie dopuścić do przeciążenia silnika.

Wszystkie kosiarki posiadają dźwignie bezpieczeństwa połączone z wyłącznikiem pracy silnika. Ich zwolnienie powoduje zatrzymanie pracy kosiarki, co chroni przed przypadkowym, samoczynnym uruchomieniem.

W kosiarkach spalinowych montowane są głównie silniki 4-suwowe, chłodzone powietrzem o mocach od 3,5-6 KM dla małych kosiarek i 10-18 KM w przypadku kosiarek samobieżnych (traktorków). Są wyposażone w rozrusznik ręczny (uruchamianie za pomocą linki) lub przy większych mocach w rozrusznik elektryczny zasilany z niewielkiego akumulatora.

Obudowy w kosiarkach spalinowych wykonywane są najczęściej ze stali przy czym zależnie od jej ukształtowania mogą pracować w jednym z trzech trybów koszenia - z wyrzutem bocznym, ze zbieraniem do kosza oraz jako kosiarka mieląca.

Praca z wyrzutem bocznym prowadzona jest głównie na powierzchniach rzadko koszonych, gdzie rośliny dorastają do znacznej wysokości. W tym trybie pokos wyrzucany jest przez boczna osłonę, dzięki czemu kosiarka nie zapycha się przy wybujałej roślinności.

Tryb pracy ze zbieraniem trawy do zbiornika - najczęściej wykorzystywany w ogrodach przydomowych - stosuje się przy systematycznym koszeniu trawnika gdy wysokość roślinności nie przekracza 10-12cm.

Przy starannej pielęgnacji trawnika i częstym koszeniu można korzystać z kosiarki mielącej, która rozdrobniony pokos pozostawia na powierzchni pełniący wtedy role zielonego nawozu.

Ten sposób zagospodarowania ściętej trawy nie może być jednak stosowany stale, gdyż sprzyja rozwojowi chorób roślin i po 2-3 takich zabiegach trawa powinna być koszona i zbierana do zbiornika.

Przy większych powierzchniach do skoszenia wykorzystanie kosiarki pchanej może być męczące, dlatego warto zdecydować się na kosiarkę z napędem, przy czym może ona dysponować tylko jedną prędkością jazdy lub być wyposażona w kilkustopniową przekładnię.

Właściciele dużych posesji mogą pomyśleć o zakupie kosiarki-traktorka z siedziskiem. fot. Honda
Właściciele dużych posesji mogą pomyśleć o zakupie kosiarki-traktorka z siedziskiem. fot. Honda

Przy powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych wymagających systematycznego koszenia powinniśmy pomyśleć o zakupie samobieżnej kosiarki traktorowej, która po zamontowaniu dodatkowego wyposażenia można przystosować również do innych prac -np. odśnieżania, zbierania liści, sprzęgać z przyczepką.

Traktorki wyposażane są podwójne zespoły tnące o łącznej szerokości roboczej ok. 1 m i mogą pracować z wyrzutem bocznym lub zbierać trawę do dużego zamontowanego z tyłu zbiornika. Silnik o mocy 10-15 KM napędza zarówno zespół tnący jak i przekładnię jezdną 4-5 biegową lub bezstopniową.

Automatyczny robot koszący

Samoczynne koszenie starannie utrzymywanego trawnika może zapewnić robot koszący, który na wyznaczonym obszarze i w zaprogramowanych cyklach będzie przeprowadzał systematyczne ścinanie trawy. Robot nie zbiera skoszonej trawy i pozostawia ją na powierzchni jako zielony nawóz.

Automatyczny robot koszący. fot. Gardena
Automatyczny robot koszący. fot. Gardena

W podstawowych wersjach tego robota, obszar przewidziany do koszenia wyznaczają umieszczone w ziemi przewody. Urządzenie koszące z napędem akumulatorowym bazuje w stacji dokującej, gdzie jest przechowywane i ładowane. W zaprogramowanym czasie wyjeżdża z bazy kosząc trawę wzdłuż wyznaczonej trasy.

Gdy akumulator zostanie częściowo rozładowany robot przemieszcza się do bazy, a po naładowaniu powraca do miejsca, w którym poprzednio zakończył koszenie.

Urządzenie to posiada szereg zabezpieczeń np. pozwalających na omijanie przeszkód, wyłączenie napędu w razie podniesienia czy kodu chroniącego przed uruchomieniem w razie kradzieży, a rozbudowane wersje umożliwiają np. sterowanie jego pracą za pomocą smartfonu czy centrali „inteligentnego domu”, bądź powiązanie z systemem nawadniania.

Pod względem użytkowym, zasadnicze znaczenia przy doborze robota ma wielkość dopuszczalnej powierzchni i jej kształtu, ma m. in. długość przewodu ograniczającego obszar oraz czasu pracy i ładowania w jednym cyklu - najczęściej w granicach po ok. 1 godzinie.

Przy niewielkiej szerokości roboczej (ok. 20 cm) powierzchnia skoszenia w jednym cyklu z reguły nie przekracza 50 m2.

Podkaszarki - uzupełnienie działania kosiarek

Podkaszarki nazywane również trymerami wykorzystywane są do wykaszania trawy wokół drzew, ogrodzeń na krawędziach chodników oraz wszędzie tam, gdzie nie można wjechać kosiarka na kołach.

Są to urządzenia ręczne z napędem elektrycznym silnikiem o mocy 300-500 W, a elementem tnącym jest żyłka nylonowa nawinięta na szybko obracającą się głowicę.

Podkaszarki akumulatorowe. fot. Kärcher
Podkaszarki akumulatorowe. fot. Kärcher

W miarę zużywania się żyłki następuje półautomatyczne jej wysuniecie po krótkotrwałym dociśnięciu głowicy do podłoża. Spotyka się też podkaszarki z automatycznym wysuwaniem żyłki.

Następuje to w momencie odsunięcia urządzenia od ścinanej trawy, gdy zwiększają się obrotu głowicy.

W zależności od modelu podkaszarki mogą pracować w różnych pozycjach z pionowa lub poziomą osią obrotu głowicy a dodatkowe elementy w postaci rolek, prowadnic ułatwiają równe prowadzenie i przycinanie krawędzi trawy.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Kärcher, Honda, Makita, Gardena

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT