Wiosenne porządki wokół domu

Nadejście wiosny to okres, w którym powinniśmy sprawdzić w jakim stanie znajduje się nasz dom i otoczenie, bo zimowa aura może przyczynić się do uszkodzeń pewnych elementów na zewnątrz domu, a i w ogrodzie konieczne będzie przeprowadzenie prac porządkowych i pielęgnacyjnych.

Wiosenne porządki wokół domu

Obchód posesji

To pierwszy etap prac porządkowych pozwalający na ustalenie pozimowych uszkodzeń i określenie zakresu niezbędnych robót. Sprawdzenie stanu posesji najlepiej przeprowadzić przy jasnej, ale bezsłonecznej pogodzie, gdyż rażące oświetlenie może utrudniać zaobserwowanie uszkodzeń gdy patrzymy pod światło.

Przydatna też będzie lornetka do inspekcji na dużej wysokości i drabina umożliwiająca wejście na niżej położone powierzchnie.

Do inspekcji stanu domu z widokiem z lotu ptaka możemy tez posłużyć się dronem z kamerą, jeśli tylko mamy dostateczne umiejętności nim sterowania, a w określonych warunkach również stosowną licencję.

Elementy na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę po sezonie zimowym to:

- stan i drożność orynnowania

- powierzchnia elewacyjna pod kątem dostrzegalnych zacieków czy uszkodzeń

- stan obróbek blacharskich na dachu obserwowany z poziomu ziemi jak i ewentualnie po wejściu na dach

- obecność drobin styropianu w pobliżu domu, co może świadczyć o zakładaniu w elewacji gniazda przez ptaki

- stan nawierzchni na balkonach i tarasach oraz ścieżkach i podjazdach.

- funkcjonowanie bramy wjazdowej i furtki.

Ponadto powinniśmy zaplanować prace pielęgnacyjne roślinności i wyposażenia ogrodu obejmujące np. przycinanie drzew i żywopłotów, malowanie renowacyjne architektury ogrodowej, ogrodzenia, a po ustąpieniu przymrozków sprawdzamy też instalację nawadniającą

Uszkodzone i zapchane orynnowanie

Budynki znajdujące się na zadrzewionym terenie mogą sprawiać sporo kłopotów, w wyniku zalegania spadających liści i gałązek w orynnowaniu zwłaszcza, gdy odwadnianie znajduje się na dużej wysokości trudno nawet sprawdzić ich stan.

Przy względnie nisko znajdujących się okapach dachowych z rynnami, do kontroli ich stanu możemy wykorzystać miniaturową kamerę umieszczoną na długim wysięgniku, a sprawdzenie drożności odpływu wymagać będzie napełnienia rynien np. woda z węża ogrodowego.

Czyszczenie rynien z zalegających liści. fot. Fiskars
Czyszczenie rynien z zalegających liści. fot. Fiskars

Przy nagromadzeniu się gnijących w orynnowaniu liści konieczne będzie ich usunięcie np. silnym strumieniem wody skierowanym skośnie do dna rynny, a czyszczenie rozpoczynamy w pobliżu rury spustowej, oddalając się sukcesywnie ruchem wahadłowym odcinkami po ok. 1-2 metry.

W przypadku niedrożności rury spustowej spowodowanej często w wyniku zakleszczeniem się fragmentu gałęzi na złączce kolankowej, sposobem na usuniecie zapchania może być rozebranie dolnego odcinka odpływu i wprowadzenie długiej sprężyny kanalizacyjnej tzw. żmijki, zakończonej dość dużym ostrzem tnącym.

W razie trudności z udrożnieniem, w ustaleniu miejsca i przyczyny powstania zatoru pomocna będzie kamera inspekcyjna wprowadzona do wnętrza rury.

Zamarzająca w rynnach woda czy napór śniegu zsuwającego się z dachu, mogą spowodować uszkodzenia orynnowania w postaci odkształceń zamocowania, pęknięć lub rozsunięcia się złączy.

Fragment uszkodzonego orynnowania i obróbki blacharskiej wymaga wymiany lub naprawy. fot. Galeco
Fragment uszkodzonego orynnowania i obróbki blacharskiej wymaga wymiany lub naprawy. fot. Galeco

Deformacje uchwytów z reguły łatwo skorygować odpowiednio je doginając, ale naprawa uszkodzeń rynny wymaga dysponowania elementami pasującymi do zamontowanego systemu.

Np. pęknięcia czy wykruszenia łatwo naprawić wstawiając w uszkodzonym miejscu typową złączkę rynnową a w razie zniszczenia większych fragmentów, wycięcie ich i wstawienie nowego odcinka.

Oczywiście przy utrudnionym dostępie do orynnowania np. na dużej wysokości konieczne będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się naprawą dachów i orynnowania.

Wszechstronna myjka wysokociśnieniowa

Popularne myjki wysokociśnieniowe o zróżnicowanej wydajności i ciśnieniu roboczym wytwarzanym przez wielotłoczkową pompę w zakresie 10-18 MPa ( 100-180 bar) znajdują wszechstronne zastosowanie przy pracach porządkowych dzięki możliwości współpracy z dodatkowym wyposażeniem.

Wymienne bądź wielofunkcyjne lance wytwarzają strumień wody o różnym kształcie i dynamice, co umożliwia usuniecie nie tylko luźno związanych zanieczyszczeń, ale też i silnie przylegających np., porostów na pokryciu tarasu czy na podmurówce ogrodzenia.

Ze względu na bardzo intensywne oddziaływanie strumienia wody na podłoże trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej dyszy natryskowej, zwłaszcza przy czyszczeniu podłoży delikatnych czy warstwowych np. na ociepleniu budynku.

W takich przypadkach należy korzystać z dysz o wirującym strumieniu, ale kierowanym z większej odległości i pod pewnym kątem, aby nie naruszyć struktury np. tynku cienkowarstwowego.

Myjki wysokociśnieniowe, oprócz intensywnego spłukiwania czystą wodą mogą również pracować z pobieraniem płynu myjącego, potrzebnego przy usuwania np. tłustych zabrudzeń.

Myjka ciśnieniowa K 7 Premium Full Control Plus z obrotową dyszą znakomicie oczyści cokół , murek oporowy i betonowe ogrodzenie, fot. Kärcher
Myjka ciśnieniowa K 7 Premium Full Control Plus z obrotową dyszą znakomicie oczyści cokół , murek oporowy i betonowe ogrodzenie, fot. Kärcher

Usuwanie trwałych zanieczyszczeń, a nawet zrywanie warstewki farby czy zwietrzałej powłoki na kamiennym czy betonowym podłożu, umożliwia przeprowadzenie piaskowania na mokro również z użyciem myjki wysokociśnieniowej.

Przeznaczoną do tego celu nasadkę umieszcza się na lancy myjki, a dodatkowy przewód łączy ze zbiornikiem zawierającym rekomendowane ścierniwo - frakcjonowany piasek kwarcowy lub korund. W ten sposób można również usunąć rdzę np. z metalowego ogrodzenia przygotowując podłoże pod malowanie dekoracyjno-ochronne

Maszyny do prac porządkowych w ogrodzie

Pozimowe porządki na zadrzewionej działce to przede wszystkim grabienie resztek liści i obłamanych gałązek, co w przypadku obecności również niskich roślin (krzewów , bylin) nie jest łatwe ze względu na ograniczone możliwość skutecznego operowania grabiami.

Dmuchawa akumulatorowa RB36DL WF, fot. HIKOKI
Dmuchawa akumulatorowa RB36DL WF, fot. HIKOKI

Na takich powierzchniach doskonale spisują się elektryczne dmuchawy - odkurzacze wydmuchujące drobne zanieczyszczenia, które później mogą być zassane w trybie pracy jako odkurzacza lub zgromadzone w dogodnym miejscu i następnie zebrane np. przy pomocy kosiarki wyposażonej w zbiornik.

Dzięki dodatkowemu ich rozdrobnieniu zajmą mniejszą objętość w pojemniku transportowym czy workach na odpady organiczne.

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie to głównie przycinanie drzewek i krzewów do czego można użyć narzędzi ręcznych (piły, nożyc) ale efektywne przeprowadzenie tych prac na większym obszarze znacząco ułatwią elektronarzędzia ogrodowe.

Do przycinania cieńszych gałęzi możemy użyć oburęcznego sekatora dźwigniowego, fot. Fiskars
Do przycinania cieńszych gałęzi możemy użyć oburęcznego sekatora dźwigniowego, fot. Fiskars

Wygodne cięcie gałęzi nawet na znacznej wysokości do 4-5 m umożliwiają wysięgnikowe piły łańuchowe z napędem elektrycznym (sieciowym lub akumulatorowym).

Są to zminiaturyzowane wersje pił do ścinania drzew umieszczone na teleskopowym wysięgniku, a kompletny zestaw waży najczęściej nie więcej niż 3-3,5 kg, co ułatwia precyzyjne operowanie sprzętem.

Przycinanie żywopłotu czy kształtowanie korony drzewek ozdobnych jest dość uciążliwe przy korzystaniu z narzędzi ręcznych. Prace te znacząco ułatwi użycie elektrycznych nożyc, pozwalających na ścinanie gałązek o średnicy do ok. 20 mm.

Zębata listwa nożowa napędzana wałem korbowym wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne, a ścinanie następuje pomiędzy wzajemnie przesuwającymi się ostrzami.

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu z długą listwą. fot. Black & Decker
Nożyce akumulatorowe do żywopłotu z długą listwą. fot. Black & Decker

Długość listwy nożowej wpływa znacząco na wagę i wygodę manipulowania nożycami, gdyż zbyt długimi trudno precyzyjnie pracować. Ze względu na sposób działania przy zasilaniu sieciowym często zdarzają się przypadki przecięcia przewody zasilającego, dlatego warto rozważyć zakup nożyc akumulatorowych, które sprawdzają się przy dorywczej i precyzyjnej pielęgnacji drzewek i krzewów.

Uzupełnieniem prac porządkowych w ogrodzie będzie utylizacja resztek roślinnych polegająca na rozdrobnieniu ściętych gałęzi i łodyg. Dzięki temu ułatwimy ich wywóz lub miejsce do ich kompostowania zajmie mniejszą powierzchnię, a proces rozkładu przebiega szybciej.

Do tego celu wykorzystuje się rozdrabniacze elektryczne wyposażone w dwa rodzaje mechanizmów tnących - nożowy lub walcowy. Bardziej uniwersalne zastosowanie mają rozdrabniacze z walcem tnącym, który nie tylko rozdrabnia, ale samoczynnie wciąga podawany materiał.

Można nim ciąć nie tylko łodygi, ale i cienkie gałęzie o średnicy do ok. 4 cm, a efekt miażdżenia dodatkowo zwiększa skuteczność rozdrobnienia.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Kärcher, Black & Decker, Fiskars, Hikoki

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT