Nowe klasy energetyczne budynków od 2024 roku

Od 2024 roku oznaczenia od A do G mają stać się obowiązkowym elementem świadectwa charakterystyki energetycznej budynków – zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ponadto nowelizowana dyrektywa EPBD przewiduje podnoszenie klas energetycznych istniejących budynków. Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Nowe klasy energetyczne budynków od 2024 roku

Co zawiera świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku zawiera wszystkie informacje o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię niezbędną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy podgrzania wody.

Dane są prezentowane w formie klasy energetycznej, która informuje o ilości energii niezbędnej do utrzymania wymaganej temperatury w obiekcie. Nie może zabraknąć także informacji o rodzaju i przeznaczeniu budynku, roku oddania do użytkowania, liczbie i kubaturze pomieszczeń, oraz metodach wyznaczania charakterystyki energetycznej.

Pamiętaj, że świadectwo energetyczne wystawiane jest po każdej termomodernizacji mieszkania i domu.

Ocena standardu energetycznego budynku

Oceny energetyczne budynków dokonywane są w postaci świadectw charakterystyki energetycznej, czyli zbioru danych i wskaźników określających całkowite zapotrzebowanie na energię.

Standard energetyczny budynku określany jest za pomocą następujących wskaźników:

  • EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną,
  • EU – zapotrzebowania na energię użytkową,
  • EK – zapotrzebowania na energię końcową.

Im niższa wartość współczynników EP i EK, tym wyższa efektywność energetyczna obiektu.

Jak wygląda klasyfikacja budynków?

Polska nie opracowała jak dotąd klas charakterystyki energetycznej budynków. Prace są w toku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że system podziału budynków na klasy wejdzie w życie w 2024 roku.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przedstawiła swoją propozycję klasyfikacji. Na podstawie danych pozyskanych z audytów energetycznych opracowała system podziału na klasy od A do G, zgodnie z wymogami projektu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

  • Najniższa klasa charakterystyki energetycznej G odpowiada 15% budynków o najgorszej charakterystyce energetyczną.
  • Najwyższa klasa charakterystyki energetycznej A odpowiada ogólnemu standardowi budynków bezemisyjnych (minimalny wymóg).

Dokładny opis klas energetycznych nie został jeszcze podany do wiadomości.

Klasy energetyczne budynków – co będą określać?

Skala klas energetycznych to system służący do pomiaru efektywności budynków pod kątem zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz oświetlenia. Zastosowany podział ma na celu popularyzację niskoenergetycznych praktyk budowlanych oraz zachęcenie inwestorów do termomodernizacji nieruchomości.

Za najbardziej energooszczędne budynki uznaje się te należące do klasy A. Budynki o najsłabszej charakterystyce energetycznej zostały zaklasyfikowane do klasy G. Im wyższa pozycja na skali, tym inwestycja jest bardziej ekologiczna i energooszczędna.

Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą klasy energetyczne będą oceniać zużycie energii pierwotnej nieodnawialnej (z paliw kopalnych). Ministerstwo planuje jednak wprowadzenie dodatkowych klas energetycznych dotyczących zużycia energii końcowej, czyli związanych z rachunkami za ogrzewanie.

Co mówią najnowsze przepisy?

28 kwietnia 2023 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Obejmuje ona zarówno budynki wielorodzinne, jak i mieszkalne oraz niezamieszkałe.

Zgodnie z nowymi przepisami świadectwo charakterystyki energetycznej powinno zawierać pisemne oświadczenie o wygenerowaniu dokumentu z centralnego rejestru.

Głównym powodem wprowadzenia zmian było wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z opracowywaniem świadectw. Rozszerzono także zakres informacji, które muszą zostać ujęte w ogłoszeniach o najmie budynku bądź wydzielonych pomieszczeń.

Ustawodawca wprowadza również obowiązek założenia systemów automatyki sterowania w budynkach niemieszkalnych wyposażonych w systemach HVAC. Wszystkie te zmiany mają na celu wyeliminowanie działań mających na celu fałszowanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Co oznaczają klasy energetyczne?

Właściciele nieruchomości muszą mieć świadomość, że koszty ogrzewania budynków dodatnich energetycznie są znacznie niższe niż tych zaklasyfikowanych do klasy F lub G. Rachunki za ogrzewanie domów niemodernizowanych są nawet 6-krotnie wyższe niż w przypadku budynków, w których wykonano termomodernizację.

Na budynki dodatnio energetyczne będzie można uzyskać lepsze oprocentowanie kredytów. Sprzedaż nieruchomości także stanie się łatwiejsza.

Jak sprawdzić, w jakiej klasie energetycznej znajduje się nasz dom? Wskaźnik EU znajduje się na drugiej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub projektowanej charakterystyki energetycznej. To obowiązkowe dokumenty, które są przekazywane w trakcie sprzedaży lub budowy domu lub mieszkania.


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT