Wybieramy półki
Tworzenie własnych półek DIY pozwala dopasować ich rozmiar, kształt, materiał konstrukcyjny i wszelkie dodatkowe parametry, do naszych potrzeb. Meble można również wykonać na wymiar, aby pasowały do każdej wnęki w domu, na przykład pod schodami lub skosami na poddaszach. Pozwala to również na wykorzystanie w pełni wysokości pomieszczenia, dzięki czemu całe prywatne zbiory biblioteczne mogą rosnąć aż po sufit.
W projektowaniu nie ma granic – stare drabiny, metalowe rurki, skrzynie po owocach, euro palety czy… korpus gitary można równie łatwo wykorzystać jako budulec, jak sięgając po nowe materiały w sklepach DIY lub specjalistycznych sklepach meblarskich.
Decydując się na drewno, powinniśmy albo kupić deski heblowane, albo samemu je zeszlifować, co zminimalizuje ryzyko skaleczeń. Można również przyciąć żądany kawałek drewna samodzielnie lub skorzystać z usługi docinania na wymiar w wielu sklepach DIY.
Następnie warto zabezpieczyć drewniane elementy poprzez olejowanie, woskowanie, bejcowanie lub pokrycie farbą dostępną w różnych kolorach lub stopniach połysku. Dalej po prostu łączymy deski z wybranymi wspornikami pod odpowiednim kątem – i półka jest gotowa!
Co musimy wiedzieć montując półki
Podczas montażu więcej niż jednej półki, warto wykonać pomiar maksymalnej wysokości i szerokości regału oraz stworzenie projektu układu półek i ich zawartości. Może się bowiem okazać, iż pewne przedmioty, takie jak drukarki lub szczególnie wysokie książki lub elementy dekoracji, nie zmieszczą się na naszych nowo zamocowanych półkach.
Natomiast dokładne rozrysowanie całości pozwoli nam uniknąć tego typu niemiłych niespodzianek. Należy również wziąć pod uwagę źródła zasilania – jeśli na montowanych półkach mamy zamiar umieścić urządzania, które wymagają korzystania z energii, to koniecznie uwzględnijmy to w naszym planie.
Wybieramy mocowanie…
Pokoje wydają się być bardziej uporządkowane i większe, jeśli półki są przymocowane do ścian. Dobór odpowiednich zamocowań zależy od materiału konstrukcyjnego ściany, a także od obciążenia, któremu zostanie ono poddane.
Uniwersalne mocowanie fischer UX lub fischer DUOPOWER to dobry wybór do lekkich regałów lub półek kuchennych do 25 kilogramów w perforowanej cegle lub betonie.
Do mocowania w płytach gipsowo-kartonowych idealnie nadają się specjalne kołki do materiałów płytowych, takich jak HM do mocowania wgłębień metalowych lub nylonowy kołek DUOTEC. Półki, które przeznaczymy na lekkie przedmioty (takie jak nieduże ramki, klucze, biżuteria czy lekkie bibeloty), możemy osadzić na kołkach DUOBLADE.
Jeśli jednak mamy do przymocowania półki lub regały, których celem jest udźwignięcie naprawdę dużego ciężaru o wadze do 100 kg, fischer zaleca używanie kołków ramowych typu SXR lub SXRL w perforowanej cegle, FPX-I w gazobetonie lub uniwersalnej zaprawy chemicznej np. FIS VL zapewniającej pewne mocowanie w betonie.
Kluczowe jest ustalenie, czy istniejące otwory przelotowe wsporników lub podwójnych prowadnic są wystarczająco duże dla wybranego mocowania. Kołek uniwersalny fischer DUOPOWER (wersją przedłużona) lub ramowy fischer SXR może być stosowany w betonie lub cegle pełnej, do półek o wadze do 25 kilogramów i do 50 kilogramów. Odpowiednie mocowanie do montażu półek zawsze zależy od indywidualnych parametrów.
…i dopasowujemy wkręt
Teraz brakuje tylko właściwego wkręta. Jego średnica zależy od średnicy koszulki kołka. Zasadniczo śruba ma rozmiar od jednego do dwóch razy mniejszy niż kołek.
Wkręty do drewna należy dobrać do wkrętów do płyt wiórowych, aby uzyskać maksymalną nośność. Im dłuższa i większa jest śruba, tym większy odczujemy opór podczas wkręcania w pełnych materiałach konstrukcyjnych.
W takim przypadku należy użyć nowego i nieużywanego wiertła, jeśli to możliwe. Należy również wziąć pod uwagę kształt łba wkręta. Wystające łby mogą powodować późniejsze problemy podczas wkładania podpór półek, szczególnie w przypadku systemów regałów z podwójnym gniazdem.
Warto wspomnieć iż mocowania uniwersalne fischer (takie jak wspomniane DUOPOWER, UX czy DUOBLADE) występują w różnych kombinacjach: z wkrętami, bez wkrętów; z wkrętami z hakiem prostym, okrągłym itd.
Prawidłową długość śruby można określić, dodając grubość uchwytu, długość kołka i średnicę śruby. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej śruby można często znaleźć na opakowaniu lub w kartach technicznych producenta.
źródło i zdjęcie: fischer
Komentarze