Domy z płaskim dachem - wyjątkowe możliwości w parze z ergonomią
Dom wykończony płaskim dachem ma wiele zalet, których próżno szukać wśród projektów domów ze spadzistą połacią. Do najistotniejszych należy ich ekonomiczny charakter - powierzchnia dachu zostaje ograniczona do minimum, a pomieszczenia na ostatniej kondygnacji zachowują stałą wysokość, która pozwala na swobodę aranżacji.
Stropodach to doskonałe miejsce do zaaranżowania atrakcyjnej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu - na płaskim dachu można urządzić taras z pięknym widokiem, ogród, przydomowy zielnik, a nawet niewielki basen. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla właścicieli niewielkich działek - wykonanie zielonego dachu pozwala na powiększenie strefy ogrodowej - 50% powierzchni tarasów i stropodachów zielonych wlicza się do powierzchni terenu biologicznie czynnej, wyjaśnia architekt Miłosz Gajda z Pracownia Projektowej ARCHIPELAG. Dla inwestora o wysokiej świadomości ekologicznej, duże znaczenie ma również możliwość "zwrócenia" naturze cząstki tego, co zostało zabrane przez zabudowę przestrzeni. Decyzję o aranżacji ogrodu lub tarasu na dachu, warto podjąć już na etapie projektowania domu - pozwoli to zaplanować najlepsze rozwiązania konstrukcyjne dla projektowanej funkcji, zapewniając profesjonalne wykonanie i bezawaryjne użytkowanie, dodaje architekt.
Innowacyjne okna do dachów płaskich
Nowoczesna architektura otwiera wnętrza na otoczenie. Duże przeszklenia wykorzystują zyski ciepła od słońca i optymalnie doświetlają wszystkie pomieszczenia – zgodnie z aktualnym trendem - korzystamy z każdej możliwości zaproszenia do środka dobrej, naturalnej energii, tłumaczy architekt Miłosz Gajda. W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz istnieją pomieszczenia, w których nie ma możliwości zastosowania standardowych okien pionowych. Idealnym rozwiązaniem są wówczas okna zaprojektowane specjalnie do stropodachów. Od niedawna na rynku pojawiły się specjalne okna do dachów płaskich, które mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i termoizolacyjne oraz rewelacyjnie doświetlają wnętrze naturalnym światłem, zapewniając domownikom komfort, jasnej, przytulnej przestrzeni.
W ofercie FAKRO posiadamy okna do dachów płaskich typu F i typu C, które umożliwiają napływ odpowiedniej ilości naturalnego światła oraz pozwalają na przewietrzenie wnętrz pod płaskim dachem. Postulat "wygoda użytkowania" spełniony jest w 100%. Okna typu F, z unikatowym na skalę światową nowatorskim pakietem szybowym, mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze (w zakresie od 60x60 - 120x220 cm), podkreśla Janusz Komurkiewicz, dyrektor marketingu firmy FAKRO. Specjalnie zaprojektowane kształty profili skrzydeł i ościeżnicy sprawiają, że okna do płaskich dachów FAKRO charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Konstruktorzy okien do płaskich dachów nie zapomnieli również o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest energooszczędność. Okna typu F z czteroszybowym, pasywnym pakietem DU8 charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła dla tego okna U=0,76 W/m2K, wg. EN 12567-2, dlatego mogą być stosowane w budynkach energooszczędnych i pasywnych, zauważa Janusz Komurkiewicz.
Moda na dom z płaskim dachem
Rozwój nowych technologii w dziedzinie budowy dachów płaskich, w szczególności materiałów termoizolacyjnych, specjalnych okien i systemów uszczelnień spowodował, że zastosowanie dachu płaskiego stało się dziś bezpieczne i trwałe, co dało szereg nowatorskich możliwości w kształtowaniu architektury. Nowoczesne projekty, energooszczędne rozwiązania oraz innowacyjne produkty sprawiają, że domy z płaskimi dachami już wkrótce mogą zmienić nasz krajobraz, dekorując go swoją wyjątkową urodą.
źródło i zdjęcie: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Komentarze