Termomodernizacja mieszkania w bloku – na czym polega?

Termomodernizacja mieszkań w blokach poprawia komfort termiczny oraz ogranicza emisję gazów cieplarnianych. Jeżeli zastanawiasz się nad remontem mieszkania, sprawdź, czy nie mieszkasz w mieście, które znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. Dla ich mieszkańców dostępne jest dofinansowanie rządowe do termomodernizacji.

Termomodernizacja mieszkania w bloku – na czym polega?

Jak sfinansować termomodernizację mieszkania?

Jednym ze sposobów na sfinansowanie termomodernizacji mieszkania w bloku jest ubieganie się o dofinansowanie z rządowego programu priorytetowego. Od kilku lat odbywa się cykliczny nabór wniosków do programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Mieszkańcy gminy, w których stwierdzono największe przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza, mogą skorzystać z wyższego dofinansowania – dotyczy to ponad 300 jednostek samorządowych. Program adresowany jest do właścicieli mieszkań w blokach.

Środki do realizacji celów wydawane są przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na swoich stronach internetowych udostępniają formularze przeznaczone dla mieszkańców ubiegających się o dofinansowanie.

Program ciepłe mieszkanie – zakres dofinansowania

W ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” właściciele mieszkań, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, otrzymają środki na termomodernizację lokalów mieszkalnych.

Zakres modyfikacji obejmuje m.in.

  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania,
  • wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej,
  • wymianę źródła ciepła,
  • wymianę drzwi i okien,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jednym z kosztów kwalifikowanych jest sporządzenia dokumentacji projektowej. Każdy wniosek beneficjenta końcowego jest rozpatrywany indywidualnie. Istnieją trzy progi dotacji w wysokości 30, 60 lub 90% kosztów kwalifikowanych, co równa się kwocie od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmina wartości te wynoszą odpowiednio 35, 65 lub 95%. Najbliższy nabór wniosków do programu „Ciepłe Mieszkanie” rozpocznie się 31 grudnia 2023 roku.

Co zamiast programu „Ciepłe Mieszkanie”?

A co jeżeli nie uda się uzyskać dofinansowania? Aby zwiększyć swoje szanse, przystąp do programu Termo. Uruchomiony 1 lutego 2023 roku zakłada wsparcie finansowe w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i poprawy stanu technicznego budynków mieszkalnych.

Z programu mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Uwaga! W ramach tego programu można refinansować aż 50% kosztów (netto) montażu instalacji paneli fotowoltaicznych, instalacji hybrydowych lub pomp ciepła.

Termomodernizacja domu i mieszkania – różnice

Zarówno w przypadku termomodernizacji domu jednorodzinnego, jak i prac realizowanych w budynkach wielorodzinnych, kluczową kwestią jest audyt energetyczny.

Na podstawie wyliczeń audytor przedstawi parametry techniczne oraz niezbędne prace termomodernizacyjne.

W obu przypadkach przedsięwzięcia opiera się na wdrożeniu zmian, które pozwolą uzyskać lepsze parametry techniczne izolacji termicznej budynku i ograniczyć straty ciepła.

Prace termomodernizacyjne w mieszkaniu

W zasadzie każdy budynek wielorodzinny z drugiej połowy XX wieku może zostać poddany termomodernizacji. W zależności od stanu obiektu zakres czynności jest zróżnicowany.

W większości przypadków termomodernizacja mieszkania w bloku obejmuje zmiany w systemach odpowiedzialnych za doprowadzenie ciepłej wody użytkowej, wymianę instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej, oraz wymianę drzwi i okien.

Jeżeli to możliwe, realizuje się również prace związane z dociepleniem ścian w mieszkaniu. Ocieplenie stropu oraz położenie dodatkowej warstwy izolacyjnej na ścianach zewnętrznych może przynieść znacząco oszczędności. Właściciele mieszkań nie tylko odczują zwiększenie wydajności systemów, ale także obniżkę rachunków.

Wpływ zmian na standard energetyczny budynku

A co zrobić, jeżeli nie uzyskasz dofinansowania? Warto działać na własną rękę. Prace termomodernizacyjne w domu jednorodzinnym mogą być realizowane w szerszym zakresie niż termomodernizacja w lokalu mieszkalnym w bloku. Dotyczy to w szczególności zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Właściciele mieszkań mogą działać na własną rękę i samodzielnie docieplić ścianę. Dobrym sposobem są specjalne tynki ocieplające oraz maty wykonane z materiałów ekologicznych, które przepuszczają wilgoć i zapewniają odpowiedni mikro klimat w pomieszczeniu.

Szerokie zastosowanie znajdują również płyty karton-gipsowe, które są dostępne w przystępnych cenach w marketach budowlanych. Nie rezygnuj także z wymiany okien i drzwi na takie, które zatrzymują więcej ciepła w środku. Idealnym wyborem będą drzwi SOLANO oraz okna FEN 72 (UW=0,79 [W/M2K]*).

Ciepłe mieszkanie – dlaczego warto?

„Ciepłe Mieszkanie” to program wspierający zastosowanie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych oraz innych rozwiązać proekologicznych. Jednym z głównych celów jest podłączenie lokalu mieszkalnego do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

W zależności od lokalizacji oraz możliwości finansowych wspólnot mogą to być pompy ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze, kotły na pellet o podwyższonym standardzie czy wspomniane kotły kondensacyjne.

Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi programu, zachęcamy do śledzenia informacji zamieszanych na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje również możliwość uczestnictwa w szkoleniach dla beneficjentów końcowych.


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT