Tylko odpowiednia warstwa izolacji zagwarantuje nam najlepsze warunki termiczne zimą oraz latem, bez płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie budynku. Sprawdźmy, jak kwestia ta prezentuje się w przypadku domów szkieletowych.
Domy szkieletowe to rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskało na popularności – doskonale wpisują się w obecne trendy i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Inwestorzy cenią tę technologię przede wszystkim ze względu na niższe koszty budowy niż w przypadku domów murowanych, a także za znacznie krótszy czas realizacji.
To rozwiązanie ekologiczne, które powstaje głównie z naturalnych materiałów przyjaznych dla środowiska – m.in. z drewna i szklanej wełny mineralnej. Ponadto stosowane w tej technologii materiały cechują się możliwością regulacji wilgotności i „oddychalnością”, co przekłada się na wysoki komfort mieszkania w takim domu.
Ocieplenie ścian szkieletowych
Odprowadzenie wilgoci. To, co wyróżnia ściany szkieletowe, to ich warstwowość. Wszystkie materiały, a także układ warstw dobrane są w taki sposób, aby budynek mógł „oddychać”, ale był także trwały i energooszczędny.
W domach szkieletowych wilgoć musi zostać zatrzymana z dala od belek oraz możliwie jak najszybciej zostać odprowadzona na zewnątrz. Odpowiedzią na potrzeby tego typu konstrukcji jest wełna mineralna – płyty oraz maty izolacyjne, jak np. URSA FRAMEWOOL.
Nie wchłaniają wilgoci, lecz przepuszczają ją na zewnątrz.
Warstwy ściany szkieletowej. Układ warstw w ścianie domu szkieletowego musi być skonstruowany według ściśle określonych standardów – każda z nich spełni bowiem inną funkcję. Zamiana ich miejsc lub pominięcie którejś mogłoby mieć zatem tragiczne skutki dla konstrukcji budynku.
Patrząc od zewnętrznej strony domu, układ warstw przedstawia się następująco:
- Elewacja pokryta np. deskami, sidingiem winylowym, obmurówką z cegły licowej, tynkiem cienkowarstwowym.
- Wiatorizolacja – zazwyczaj folia wiatroizolacyjna lub papa izolacyjna.
- Poszycie zewnętrzne z płyt odpornych na wilgoć.
- Izolacja cieplna z wełny mineralnej wypełniająca ramy ścian.
- Warstwa paroizolacyjna, której zadaniem jest ochrona konstrukcji budynku przed wilgocią, a także izolacji cieplnej.
- Poszycie wewnętrzne, najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych.
Poznaj wełnę URSA
Kluczowa rola warstwy izolacji cieplnej w konstrukcji ścian domów szkieletowych wymaga zastosowania najwyższej klasy materiałów. Najważniejsze, by wybrać wełnę charakteryzującą się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co pozwoli na stworzenie dużego oporu cieplnego. Rozwiązania takie znajdziemy wśród produktów URSA. Proponowana szklana wełna mineralna poza swoimi podstawowymi właściwościami z zakresu izolacji termicznej, posiada wiele dodatkowych walorów, m.in.:
- Tłumi wszelkie niepożądane dźwięki oraz hałas. Jest to niezwykle ważne – hałasy mogą być bowiem znacznie bardziej uciążliwe w konstrukcji drewnianej niż murowanej.
- Charakteryzuje się doskonałymi walorami mechanicznymi. Ze względu na to, że wypełnia ona całą przestrzeń, nie pozostawia mostków termicznych. Co więcej, nie łamie się ona, a także nie kruszy. Jest niepalna. Parametr ten jest niezwykle ważny szczególnie w przypadku domów drewnianych.
Wełna szklana czy skalna?
Wybierając odpowiedni materiał izolacyjny, warto wiedzieć, że wełna wełnie nierówna. Zarówno wełna skalna, jak i szklana nazywane są mineralnymi. Wełna skalna produkowana jest z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego oraz brykietów mineralnych powstałych na drodze recyklingu.
Do produkcji wełny szklanej używa się natomiast stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła, a także układ włókien w budowie wełny, do budowy domów szkieletowych rekomendujemy zastosowanie wełny szklanej URSA, która pozwoli na utrzymanie w budynku komfortu cieplnego, akustycznego i zdrowego mikroklimatu.
źródło i zdjęcia: URSA
Komentarze