Każdy mieszkający w bloku na pewno zetknął się z głośnym szczekaniem psa. O ile jest sporadyczne, nie powinno budzić naszego gniewu, o tyle nieustające, jest już problemem. Oczywiście najlepiej porozmawiać o tym z sąsiadem i znaleźć rozwiązanie, jednak nie zawsze jest to możliwe.
Możemy oczywiście zadzwonić po odpowiednie służby i powołać się na przepis prawny z kodeksu wykroczeń: art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Jednak jak wiemy skutkiem będzie mandat dla sąsiada za zakłócanie spokoju, a dla nas to początek konfliktu z sąsiadem. Nie najlepsze rozwiązanie, prawda?
Oczywiście nie mamy wpływu na to, kto będzie mieszkał za ścianą, ale możemy zdecydować, w jakim budynku zamieszkamy. Przed wprowadzeniem się do mieszkania powinniśmy koniecznie zapytać dewelopera o to, czy budynek jest dobrze zaprojektowany pod względem akustycznym, a nie tylko spełnia podstawowe wymagania.
Warto wiedzieć, że niezwykle rzadko deweloper konsultuje projekt z akustykiem. Zanim kupimy mieszkanie, powinniśmy zapytać zatem o poradę akustyka, który określi izolacyjność akustyczną ścian, stropów, drzwi i stolarki okiennej oraz dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach.
A co, jeśli jesteśmy już po zakupie mieszkania i dostrzegliśmy, że hałas z mieszkania nad lub obok jest nie do zniesienia? Wówczas możemy zastosować sprawdzone rozwiązania, które wyciszą mieszkanie.
- Jak wskazuje norma PN-B-02151-3:2015-10, aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB. Dobrym izolatorem akustycznym jest ściana gipsowo-kartonowa z wypełnieniem wełną mineralną szklaną bądź skalną - wskazuje Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.
Wyciszyć powinno się jednak nie tylko ściany, ale też strop i ewentualnie sufit. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie „podłogi pływającej”, czyli poprawne oddzielenie warstwy wylewki od stropu konstrukcyjnego warstwą izolacyjną z wełny mineralnej lub styropianu uelastycznionego.
Wyciszymy w ten sposób odgłosy stąpania lub przesuwania mebli. Nie należy zapominać o poprawnym zaizolowaniu instalacji wentylacji.
Źródło i zdjęcie: Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”
Komentarze